PDA

Zobacz pełną wersję : Manager zdjęć



cauchy
20-08-2015, 00:41
Czołem w smalec.

Fotografuję (choć to za dużo powiedziane) od 10 lat. W tym czasie napstrykało się ok 35tys zdjęć. Od niemal samego początku wszystkie fotki mam pokatalogowane w folderach odpowiadających latom, a w każdym roku mam podział na 12 miesięcy, a w nich mniejsze podfoldery tematyczne. Do niedawna ten podział mi w zupełności wystarczał. Ostatnie lata to coraz większa liczba ciekawych wojaży, z których jak na razie każdy pamiętam. Mimo wszystko wyszukiwanie odpowiednich fotek, czy galerii jest coraz bardziej kłopotliwe (brak podziałów tematycznych) a i zdaję sobie sprawę, że za kolejne 5-10 lat już z pamięcią tak dobrze nie będzie.

Wobec tego szukam dobrego managera zdjęć. Co chcę mieć:
1. Otagowanie zdjęć w danym folderze jakimś hasłem, np. Tatry
2. przeszukiwanie całego zbioru i wylistowanie fotek z zadanym tagiem z podziałem na daty oraz wskazanie miejsca na dysku
3. dodawanie notatek do konkretnego katalogu, np. krótki opis czego galeria dotyczy, kiedy i w jakich okolicznościach była robiona
4. sortowanie zbioru wg daty zrobienia fotki, wg tagów
5. fajnie by było gdyby miał opcję jakichś prostych statystyk, np. ilość fotek z danego folderu z podziałem na przesłonę/ogniskową/ISO albo ilość fotek z podziałem na lata i miesiące.

Czytając rozmaite wątki wiem, że niektórzy zajeżdżają 6D w ciągu roku więc zapewne mają porządek w zbiorach :) Czego używacie i co polecacie?

jan pawlak
20-08-2015, 11:33
Do tego celu używam LR, bardzo fajny i wygodny
Zgrywam LR z karty pamięci na dysk zewnętrzny, segreguje go datą z EXIFa (data=podkatalog)
Podczas przeglądania można na wiele sposobów oznaczyć i potem sortować/pokazywać wg. bardzo wielu kryteriów np (od daty do daty, obiektyw, oznaczenie, ISO, przesłona, body itd.)
Praktycznie LR już teraz do niczego innego nie używam.

Gdy potrzebuję jakieś zdjęcie to wyszukuję w LR, przegrywam z dysku do kompa i obrabiam (RAW) w firmowych wywoływarkach

jp

Janusz_P
21-08-2015, 11:46
Również używam i polecam LR. W zastosowaniach domowych genialna jest funkcja rozpoznawania twarzy oraz geotagowania. Do przeglądania zdjęc używam jeszcze darmowego (do zastosowań domowych) faststone viewer (http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm) ale nie mam pojęcia, czy dysponuje tak szerokimi możliwościami, jeśli chodzi o katalogowanie.

cauchy
21-08-2015, 17:35
LR jak mniemam to Lightroom? :) ok, spróbuję i ja