PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa całego systemu od nowa



Sezamek
05-08-2015, 23:56
Witajcie, jako do tej pory użytkownik sprzętu Canona i bywalec na tym forum chciałbym zasięgnąć opinii na temat kolejnego zakupu. Sprawa wygląda tak, że 5D sprzedałem z całym zestawem klamotów i kompletuję od nowa całość. Pojawia się pytanie czy dalej tkwić w Canonie czy może Nikon będzie bardziej pod moje gusta.
Zakładamy skromny budżet na body plus podstawowe szkło - 5000zł
Propozycje są takie:
1.
Canon 6D (nowy z valuebasket) + Yongnuo 50mm f/1.8
lub
Nikon D610 + jakieś szkiełko (nie jestem zbytnio w temacie z żółtymi szkłami) do 400-500zł

2.
Canon 5DII + YN600 RT + Canon 50/1.4 lub 35/2 (bez IS)
lub
Nikon D3 + szkiełko max 400zł
lub
Nikon D700 + szkiełko max 500-600zł

Jedynie 6D mógłby być nowy i te scenariusze są pisane na dzień dzisiejszy a zakup mógłbym ewentualnie odłożyć na koniec miesiąca. Jeśli dostałbym 6D z naszej dystrybucji z tabletem i Adobe CC i mógł sprzedać tablet (mi niepotrzebny) bez utraty gwarancji to taka opcja wchodzi w grę.

Czego potrzebuję:
- możliwie jak najszybszego i niezawodnego AF - dokładniejszego od 5D i w sumie powiedziałbym nawet 5DII ale w ostateczności z takim sobie też poradzę. Super gdyby miał boczne lepsze od 5D.
- możliwie najwyższego ISO uznanego za używalne przez amatora (reprezentatywny przykład - w 5D było to dla mnie 800 )

Pytania:
- jak się mają jakościowo odpowiedniki szkieł 50mm i 35mm Canona i Nikona
- jak się ma szybkość szkieł jednych do drugich (żółci w ogóle mają USM? czy tam SWM? bo się tylko z 2 obiektywami na allegro spotkałem)
- czy w Nikonie znajdzie się odpowiednik jakościowy i szybkościowy takich obiektywów jak 28-135 IS USM
- jak wygląda współpraca żółtych z Sigmą i Tamronem?

Narazie tyle. Jakieś sugestie? Z góry dziękuję.

tomfoot
06-08-2015, 00:46
Fuji x-t1 z 18-55
lub
Oly e-m5 ii z czymś

I nie skupuj złomu. Jezeli juz to wez to 6d i do tego 50/1.8 is.

jelcyk
06-08-2015, 08:47
Jak cie interesuje sprzet o parametrach 28-135 , to daj sobie spokoj z przechodzeniem na nikona, bo tam obiektywy ze sredniej polki sa duzo drozsze niz canonowskie. 6D czy 5D Mk II i jakakolwiek sprawna L-ka o swietle 2,8 ( a moze nawet 4,0) zapewni ci wszystko, co potrzebujesz, a szybkosc na pewno nie bedzie nizsza niz w Nikonie (rozumiem, ze budzet na tyle wytrzymaly, ze szukasz czegos z obiektywow Canona? )

becekpl
06-08-2015, 09:15
sugeruje prześledzić watki na forum
odpowiedzi na twoje pytania zostały udzielone wielokrotnie

jaś
06-08-2015, 09:23
Zakładamy skromny budżet na body plus podstawowe szkło - 5000zł

Budżet jest za mały, należałoby zadbać o większe zrównoważenie możliwości szkła i korpusu w zestawie, jeśli ci wystarcza jedno szkło (co nie jest niczym dziwnym) to nastaw się na 50 1.8 STM i do tego dopasuj korpus, cudów nie będzie ale zdjęcia robić będzie - zawsze się zastanawiam co kieruje ludzi do takich decyzji jak widzę takie stopki na forum. sensu ma to chyba nikły (ale próbować można).



Czego potrzebuję:
- możliwie jak najszybszego i niezawodnego AF - dokładniejszego od 5D i w sumie powiedziałbym nawet 5DII ale w ostateczności z takim sobie też poradzę. Super gdyby miał boczne lepsze od 5D.

no jasne i do tego masz zamiar kupić yongnuo :) lub dwudziestoletnie starocie canona :mrgreen: - i myślisz ze to będzie działać - to się trochę kupy nie trzyma.


Czego potrzebuję:
- możliwie najwyższego ISO uznanego za używalne przez amatora (reprezentatywny przykład - w 5D było to dla mnie 800 )

do tego jest potrzebny pełnoklatkowy korpus canona im nowszy tym lepszy, lub korpus nikona nie musi być pełnoklatkowy im nowszy tym lepszy. może jakiś crop nikona będzie wystarczający do tego celu. tak z ciekawości spytam do czego ty tego chcesz używać bo to może zdecydowanie bardziej ułatwić wybór niż maksymalizacja AF i iso.

namoamo
06-08-2015, 10:08
Puszka plus stałka to ma być cały "system"?
Zależy Ci na sprawnym AF i bierzesz tak gówniany obiektyw? Co Ty chcesz fotografować?

Zaczałbym od sensowności lustra - pięć tysi starczy na dobry kompakt lub bezlustro z kilkoma szkłami.

Sezamek
06-08-2015, 10:22
No to tak yn to nie jest docelowy obiektyw podstawowy. Takim ma byc 50/1.4 albo 35/2 IS.
Mam nadzieje, ze gdzies w przeciagu 2 miesiecy bede mial na podstawowy obiektyw 1500zl.
Dlatego chce miec lepszy korpus od 5D.

Pewniejszy af mi potrzebny do obiektow w ruchu na bocznych punktach bo nie zawsze przekadruje. Uzywalem 50/1.4 z 5D na weselu kumpla i niestety nie byl sobie w stanie poradzic z ustawieniem ostrosci mimo wycelowania w twarz. Bylo to wieczorem juz, przy sztucznym swietle. Tak samo z iso, przeslona f/2 nie pozwalala mi na nieporuszone zdjecie w tych warunkach i chcialbym moc uzywac ze spokojem wartosci 1600 i 3200.
Kuzyn ma w pracy zestaw 6D i 17-40 f/4 i wspominal, ze pracuje sie bardzo dobrze pomimo ciemnego obiektywu.

Bardzo odpowiadal mi af w 40D, bawilem sie kumpla D90 z 35mm do DX i aparat rewelacyjnie szybko ustawil ostrosc, nie wiem czy nie podobnie szybko co 28-135.

radiki
06-08-2015, 11:32
ISO 1600 w starej piątce jest świetne i można je z całym spokojem używać, a AF na centralnym trafia celnie w punkt. Może miałeś na weselu kumpla piątkę z problemami technicznymi lub z zabrudzonymi czujnikami, bo sprawna piątka ustawia ostrość bez żadnego problemu.

A co do Twoich dylematów, to obstawiam, że 6d + 35/2 IS spełni oczekiwania.

tlustyx
06-08-2015, 11:34
...
Bardzo odpowiadal mi af w 40D, bawilem sie kumpla D90 z 35mm do DX i aparat rewelacyjnie szybko ustawil ostrosc, nie wiem czy nie podobnie szybko co 28-135.
Mój 50D + 17-55 2.8 usm też bardzo szybko ostrzył D90 kolegi także jednak oprócz szybkości ważne też jest celność i tu właśnie 6D zwłaszcza na środkowym jest rewelacyjny - prawie nie zdarzają mi się nietrafione zdjęcia. Na szybkość ma również wpływ obiektyw, więc jeśli nie kupisz dobrego obiektywu to i szybkości nie będzie;)
Z tego co mi wiadomo to Nikon D700 ma też bardo dobry AF z wieloma punktami, jednak tam występują jakieś problemy z matrycą.

becekpl
06-08-2015, 12:10
to inaczej
czy ktos slyszal o najnowszym body C czy N ktore ma kiepski AF?
cokolwiek kupisz zrobi poprawne zdjecia

marfot
06-08-2015, 13:06
A co do Twoich dylematów, to obstawiam, że 6d + 35/2 IS spełni oczekiwania.

Zdecydowanie popieram.
Do tego trzeba naciągnąć budżet (nie tak znowu znacznie - jeśli używki).

Sezamek
06-08-2015, 17:13
Do tego trzeba naciągnąć budżet (nie tak znowu znacznie - jeśli używki).

Załatw używkę 35mm IS to pogadamy :) sprawdzałem allegro i nowy najtańszy 2200zł a za to miałbym używkę Sigmę 35/1.4 Art ( na TDP wcale źle nie wygląda obrazek z pełnej dziury więc chyba lepsza byłaby ona).

No to może 6D + przykładowo 20-35 Canona albo 24/28mm? A czy coś by nie pasowało w połączeniu 6D i C50/1.4 ?