PDA

Zobacz pełną wersję : Katalogowanie / przechowywanie / archiwizacja



norbertg
23-07-2015, 22:53
Mam chyba nietypowe pytanie albo bardzo typowe ale nie potrafię znaleźć na nie odpowiedzi.
Pytanie brzmi: jak katalogować / jak katalogujecie zdjęcia?
Zdjęcia robię od kilku lat większość to pliki JPG ostatnio RAW, zrobiło się tego dużo i zacząłem mieć problemy w poruszaniu się pośród tych wszystkich zdjęć.
Chodzi mi o wszelkie pomysły - programy jakich używacie, drzewko katalogowe itp.

Będę wdzięczny za wszelkie porady i pomysły.

PS. używam linuxa ale programy z windowsa też mogą być do wykorzystania
PSS. nie jestem profesjonalistą więc niektórych zdjęć nie mogę / nie warto przyporządkowywać do wydarzenia, czasami łatwiej do osoby (a co jeśli osób jest więcej niż jedna(?)).

becekpl
23-07-2015, 23:03
zewnetrzny dysk i podziel na daty/imprezy/eventy
ja tak robie

Aras
24-07-2015, 11:48
Nie używam żadnych programów do katalogowania. Zwykły eksplorator windows mi wystarcza. Zdjęcia mam na zewnętrznych dyskach w folderach których nazwa zaczyna się od daty RRRR_MM_DD i dalej ewentualnie nazwa miejsca, osoby lub eventu

daris
24-07-2015, 13:56
Serwer synology ( 2 dyski w raidzie ) daty + nazwy. Bez dodatkowych programów.

Bangi
24-07-2015, 14:42
Ja to robię tak.
Jest folder główny (albo dysk) ZDJĘCIA, w tym są foldery ze zdjęciami z konkretnego wypadu (sesji - choć u mnie to wielkie słowo), które opisuję tak:
data + jakieś słowa precyzujące
tak, by potem odszukać po dacie albo tych słowach
przykładowa nazwa folderu
"2015.07.24 Jasiek park Jordana"
albo
"2014.09.20 Nato Days"
i w zasadzie tyle.
Prowadzę dwa główne katalogi - jeden to SAMOLOTY a drugi RESZTA.
Tym sposobem w każdym z głównych katalogów mogę szybko odnaleźć co mnie interesuje lub posortować sobie exploratorem datami.

Co do backup-u to staram się regularnie kopiować na drugi dysk wewnętrzny całą zawartość tych katalogów + na dysk zewnętrzny.

Dla mnie to najwygodniejszy system.

5pirit
24-07-2015, 15:34
Osobiście robię tak, że głównym folderze Zdjęcia najpierw mam foldery z rocznikiem czyli folder: 2010, 2011, 2012r itd ..... i dopiero w nich mam foldery posegregowane praktycznie tak samo jak @Bangi czyli data i nazwa związana ze zdjęciami w katalogu.

Tak się zastanawiam od jakiegoś czasu, czy tworzyć plik tekstowy gdzie w nazwie tego pliku (nie w środku w pliku) będzie miał kilka kluczowych słów odnośnie zdjęć które się znajdują w danym katalogu. Sama nazwa katalogu to za mało, ale np. w momencie jak bym chciał znaleźć zdjęcia na których jest np. jakaś ciotka Kowalska, to wpisuję w nazwę pliku np. imię i wystarczy windowsowa szukajka i w chwile mam znalezione wszystko co dotyczy danej osoby.

Domcia
27-07-2015, 11:46
Podobnie jak 5pirit, najpierw katalog z rokiem, potem wewnątrz chronologicznie katalogi 01. nazwa, data, 02. nazwa, data.. itp. W środku zawsze JPG i głębiej schowane RAWy i ewentualnie jakieś PSD jak chciałam sobie coś zachować w takiej formie. Do tego osobny katalog (poza tym systemem) do zdjęć z fuch. Do archiwizacji dysk zewnętrzny z programem który sprawdza różnice i kopiuje tylko to, co się zmieniło względem oryginału. Podpinam tylko na czas archiwizacji dla bezpieczeństwa.

Leon007
27-07-2015, 11:55
Tak się zastanawiam od jakiegoś czasu, czy tworzyć plik tekstowy gdzie w nazwie tego pliku (nie w środku w pliku) będzie miał kilka kluczowych słów odnośnie zdjęć które się znajdują w danym katalogu. Sama nazwa katalogu to za mało, ale np. w momencie jak bym chciał znaleźć zdjęcia na których jest np. jakaś ciotka Kowalska, to wpisuję w nazwę pliku np. imię i wystarczy windowsowa szukajka i w chwile mam znalezione wszystko co dotyczy danej osoby.
Robię sobie tzw. stykówkę dla każdego katalogu - czyli na jednej stronie miniaturki zdjęć - zapisuję taką stykówkę jako JPG. Żeby było czytelne, staram się nie przekraczać rozmiaru 7 kolumn x 10 wierszy, niekiedy tworzę dwie, a maksymalnie trzy stykówki do katalogu. Używam do tego Irfanview.
Mam oprócz tego listę w excelu, gdzie są między innymi informacje o ciotce Kowalskiej.
A same katalogi ze zdjęciami podobnie jak inni.

PawelB
27-07-2015, 12:02
Wygląda na to, że to jest najwygodniejszy sposób katalogowania zdjęć :) Też mam katalog dla każdego rocznika a w nim podkatalogi dla kolejnych wyjść zdjęciowych.
Leon007, pozwolę sobie podkraść pomysł na stykówki, na to nie wpadłem :)

Leon007
27-07-2015, 12:29
Ależ proszę bardzo, miło że pomysł się podoba. :D Mam wszystkie rzeczone stykówki w jednym katalogu, dzięki temu mogę szybko przeglądać moje zasoby.

Bangi
27-07-2015, 13:20
(...)z programem który sprawdza różnice i kopiuje tylko to, co się zmieniło względem oryginału. (...)

napisz proszę jaki to program ?

Domcia
27-07-2015, 14:08
napisz proszę jaki to program ?

Używam bvckup ale w wersji 1 (darmowy), jest dostępna na ich stronce (https://www.bvckup2.com/) już wersja 2, natomiast jest płatna. Wersja 1 ma swoje małe ograniczenia (nie da się na raz jednego dużego zasobu zaznaczyć, bo się program przywiesza, trzeba to rozbić na kilka mniejszych), poza tym działa bez zarzutu. Mogę instalkę podrzucić jak będę w domu (wieczorem). ;)

Poza tym wiem, że są inne tego typu aplikacje (darmowe), aczkolwiek nie pamiętam nazw (szukałam tego z 2 lata temu).

RobertON
27-07-2015, 17:07
Używam znakomitego i prostego programu Idle Time Backup, gdzie można poustawiać nadpisywanie plików i inne funkcje.

Na stałe ma włączoną archiwizację, jak włącza się wygaszacz, można też archiwizować przed wyłączeniem kompa.

Bangi
28-07-2015, 07:56
Dziękuję za info.

norbertg
28-07-2015, 12:07
Robię sobie tzw. stykówkę dla każdego katalogu - czyli na jednej stronie miniaturki zdjęć - zapisuję taką stykówkę jako JPG. Żeby było czytelne, staram się nie przekraczać rozmiaru 7 kolumn x 10 wierszy, niekiedy tworzę dwie, a maksymalnie trzy stykówki do katalogu. Używam do tego Irfanview.
Mam oprócz tego listę w excelu, gdzie są między innymi informacje o ciotce Kowalskiej.
A same katalogi ze zdjęciami podobnie jak inni.

Pomysły ze stykówką i excelem są świetne. Chyba właśnie takiego pomysłu szukałem.
Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

kilas88
07-08-2015, 10:54
Przechowywanie:

/Zdjęcia/2015.08.07 Nazwa miejsca lub wydarzenia/
- /JPG/
- /video/
- /poprawiane/
- /001.RAW
- /002.RAW

Backup: wszystko leży na Synology NAS i kopia robi się automatycznie na inne dyski z Time Backup. Niedługo jeszcze dorzucę automatyczną kopię w chmurze Amazona (dla pewności, że nawet jak pokój spłonie to dane przetrwają).

foggy_lad
08-09-2015, 13:12
a w jakiej rozdzielczosci trzymacie jpegi po wywolaniu rawow? zostawiacie oryginalny rozmiar?

5pirit
08-09-2015, 14:02
Ja zostawiam w takiej jak robiłem konkretne zdjęcia. Trochę miejsca zajmują i mogłyby być mniejsze, ale nigdy nie wiadomo, czy nie przyda się coś do większego druku. Z drugiej strony na tą chwilę dyski są tak tanie, że to nie problem trzymać większe pliki.

Kibek
09-09-2015, 12:20
Ja również zostawiam w RAWach ale stosuję jeszcze jeden trick oznaczam zdjęcia gwiazdkami , te które wydaja mi się najlepsze, najwartościowesze z danej lokazliacji/wyjazdu. Pomaga to potem w szybkim przygotowaniu jakieś prezentacji itp