PDA

Zobacz pełną wersję : DPP 4.3 - pytanie dotyczące Data Lens Optimizer



Lutek
22-07-2015, 12:02
Witam!
Chciałbym zadać pytanie dotyczące poprawek korekcyjnych?
Otóż w aparacie (70D)sa poprawki/dane korekcyjne dotyczące aberracji i winietowania, które można włączać i wyłączać. Można je także włączać i wyłączać w DPP 4.
Natomiast w oprogramowaniu DPP 4 znajduje się coś więcej a mianowicie dane i funkcjonalność Data Lens Optimizer.
W związku z powyższym mam pytania:
1) co ta funkcjonalność dokładnie poprawia, jakie parametry/cechy obiektywu koryguje, co poprawia ?
2) Jeśli jest jakaś korekcja to po co jest suwak z % tej korekcji - jak rozumieć poprawianie np w 50% ?
3) Czy ustawienie default-owe w tym oprogramowaniu na 50% należy uznać za najbardziej właściwe ?
4) czy gdy robię zdjęcia w jpg to aparat z automatu ma zaszyte Data Lens Optimizer i je stosuje ?

Czy mógłby mi to ktoś wujaśnić o co chodzi z tym Data Lens Optimizer ?

Pozdrawiam

Bangi
22-07-2015, 12:42
http://www.canon-board.info/software-14/dpp-3-11-z-nowym-wynalazkiem-dlo-81835/
http://www.canon-board.info/software-14/dlo-i-szkla-spoza-bazy-danych-to-zaden-problem-88606/

jotes25
22-07-2015, 12:53
Witam!
Chciałbym zadać pytanie dotyczące poprawek korekcyjnych?
Otóż w aparacie (70D)sa poprawki/dane korekcyjne dotyczące aberracji i winietowania, które można włączać i wyłączać. Można je także włączać i wyłączać w DPP 4.
Natomiast w oprogramowaniu DPP 4 znajduje się coś więcej a mianowicie dane i funkcjonalność Data Lens Optimizer.
W związku z powyższym mam pytania:
1) co ta funkcjonalność dokładnie poprawia, jakie parametry/cechy obiektywu koryguje, co poprawia ?
2) Jeśli jest jakaś korekcja to po co jest suwak z % tej korekcji - jak rozumieć poprawianie np w 50% ?
3) Czy ustawienie default-owe w tym oprogramowaniu na 50% należy uznać za najbardziej właściwe ?
4) czy gdy robię zdjęcia w jpg to aparat z automatu ma zaszyte Data Lens Optimizer i je stosuje ?

Czy mógłby mi to ktoś wujaśnić o co chodzi z tym Data Lens Optimizer ?

Pozdrawiam

ad.1. Teoretycznie koryguje zestaw matryca (w tym filtr AA) + obiektyw. Poprawia rozdzielczość, usuwa aberracje, w tym także powodowane przez mikrosoczewki matrycy. Jestem entuzjastą DLO, używam dla 55-250 STM, 85/1.2 L, 200/2.8 L, 400/5.6 z bardzo dobrymi efektami. Również dla 500/4 L IS w zestawie z konwerterami.

ad.2. Wzmacnia/osłabia efekt działania. Ponieważ obraz jest podostrzany, to należy pamiętać, że rosną również szumy.

ad.3. Zwykle na tym poprzestaję, czasami stosuję większe dla szczególnie problematycznych obiektywów, np. 85/1.2 czy 200/2.8 na pełnej dziurze.

ad.4. Nie.

--- Kolejny post ---

I jeszcze oficjalny link:

http://web.canon.jp/imaging/dlo/factor/index.html

Lutek
22-07-2015, 12:59
ad.1. Teoretycznie koryguje zestaw matryca (w tym filtr AA) + obiektyw. Poprawia rozdzielczość, usuwa aberracje, w tym także powodowane przez mikrosoczewki matrycy. Jestem entuzjastą DLO, używam dla 55-250 STM, 85/1.2 L, 200/2.8 L, 400/5.6 z bardzo dobrymi efektami. Również dla 500/4 L IS w zestawie z konwerterami.
[CIACH]



To aberracja jest 2x usuwana?
Zwykle tej funkcjonalności nie włączałem ale ostrość ustawiałem o 1 działke wyżej niż ustawienie standardowe czyli na 4. Czyli lepiej ustawić na te standardowe 3 ale włączyć DLO?

Pozdr

jotes25
22-07-2015, 13:04
To aberracja jest 2x usuwana?
Zwykle tej funkcjonalności nie włączałem ale ostrość ustawiałem o 1 działke wyżej niż ustawienie standardowe czyli na 4. Czyli lepiej ustawić na te standardowe 3 ale włączyć DLO?


2x? W Dpp jak włączysz DLO, to opcja usuwania aberracji przestaje być dostępna (bo wykonuje ją DLO).
Lepiej włączyć DLO.

Lutek
22-07-2015, 13:37
Faktycznie nie zauważyłem :)
Ale czy jeśli włączę DLO z defaultowym 50% to czy aberracja jest o połowę mniej usuwana niz gdy włączona jest sama korekta aberacji?
czy korekta jest aberracji taka sama a dodatkowo możemy wzmocnić zmniejszyć inne poprawki?
I jeszcze napisałeś, ze wzrastają szumy ale ja mam odczucie nie wzrostu szumów ale przypomina mi to artefakty w cropie przy bardzo głębokiej kompresji jpg....

Pozdrawiam

szwayko
22-07-2015, 14:22
Samo właczenie DLO, to to samo co włączenie korekty abberacji. Procentowy stopien wzmocnienia DLO nie ma znaczenia.

Images cannot be corrected for [Chromatic aberration] in [Lens
aberration correction] if the Digital Lens Optimizer has been
applied.
This function enables the resolution of images to be increased by
removing any remaining aberration related to image-forming capability
or any deterioration of resolution re
sulting from diffraction phenomena
that are unavoidable as long as light must pass through the lens. These
optical phenomena cannot be corrected under [Lens aberration
correction]

Lutek
22-07-2015, 14:38
Dzięki, teraz zaczynam łapać :)
Inne pytanie to dlaczego nie wbudowali tego na stałe do aparatu i jeszcze jedno: czy ustawienie eliminacji nierównomiernego podświetlenia na rogach i krawędziach na 70% (default) w DPP 4 odpowiada co do siły działania zaznaczeniu tej opcji w aparacie?

Pozdrawiam

szwayko
22-07-2015, 14:47
Dzięki, teraz zaczynam łapać :)
Inne pytanie to dlaczego nie wbudowali tego na stałe do aparatu i jeszcze jedno: czy ustawienie eliminacji nierównomiernego podświetlenia na rogach i krawędziach na 70% (default) w DPP 4 odpowiada co do siły działania zaznaczeniu tej opcji w aparacie?

Pozdrawiam

Baza szkieł dużo waży, a poza tym to dość skomplikowane obliczenia jak na procki w aparatach. Ponadto po DLO raw waży 2x wiecej, przynajmniej ten z 5D.

Lutek
22-07-2015, 15:30
Przed chwilą sprawdziłem z pierwszym lepszym RAW-em dla 70D:
- przed DLO 23.917 KB
- po DLO 24.059 KB

Co do procesora to racja bo mojego i7 w laptopie to nieźle kręci wiatrakiem :)

Pozdrawiam

jotes25
22-07-2015, 15:39
Przed chwilą sprawdziłem z pierwszym lepszym RAW-em dla 70D:
- przed DLO 23.917 KB
- po DLO 24.059 KB



Od pewnego momentu (4.0 ?) wielkość RAWów się nie podwaja.

Przy okazji: DLO to dla mnie kolejny argument, aby kupować szkła Canona (wiem, że podobny efekt można uzyskać innymi środkami, ale nie mam na to czasu).

Lutek
22-07-2015, 16:38
No ja już całkowicie przerzuciłem się na DPP 4.x

Pozdrawiam

Lutek
25-07-2015, 16:10
Jestem entuzjastą DLO, używam dla 55-250 STM, 85/1.2 L, 200/2.8 L, 400/5.6 z bardzo dobrymi efektami. Również dla 500/4 L IS w zestawie z konwerterami.

Potestowałem trochę wczoraj i dzisiaj i mnie ta funkcja nie przekonywuje. Ok, jak zdjęcia są z niskim ISO to wygląda fajnie, ostro ale gdy gdjęcia są z wyższym ISO to dramatycznie podnosi szumy/artefakty. Mam takie zdjęcie zrobione w kościele w dzień bez świateł gdzie ISO to 2000. U mnie w Canonie 70D przy tym iso nie ma większych problemów z szumem ale po włączeniu DLO dramatycznie w cropie zwiększają się te farfocle. Napisałeś że jest więcej bo wyostrza. Mam troszkę inne odczucie bo gdy no zrobię 2 ustawienia:
1) DLO: Włączone 50%, Ostrość 0/7

2) DLO wyłączone, Ostrość 4/7 (o 1 działkę wyżej niż ustawienie fabryczne aparatu)

To przy 2 mam ostrzej niż przy 1 ale tych farfocli w cropie jest 5x mniej.

Pozdrawiam

jotes25
25-07-2015, 21:44
DLO używam dla ISO <= 800 (70d)