PDA

Zobacz pełną wersję : ISO



grregorry1
22-09-2004, 10:45
Mam takie pytanko dotyczace ISO. Moze zle zadam pytanie ale do czego bede uzywal ISO 50 a do czego ISO 400?? Wiem ze bedzie sie roznic w obrazie ale przy jakich sytuacjach.??

muflon
22-09-2004, 11:04
Mam takie pytanko dotyczace ISO. Moze zle zadam pytanie ale do czego bede uzywal ISO 50 a do czego ISO 400?? Wiem ze bedzie sie roznic w obrazie ale przy jakich sytuacjach.??
Im większe ISO tym czulsza matryca/film -> potrzeba mniej światła, żeby uzyskać tak samo naświetlone zdjęcie.
Najprostsza (choć nie do końca poprawna) odpowiedź:
- ISO50 w słoneczny dzień, w jasno oświetlonym pokoju itp.
- ISO400 w ciemnym kościele, przy zachodzie słońca itp.
Żeby odpowiedzieć dokładnie, musisz mieć pojęcie o zależności czas/przysłona, głębi ostrości itp. ale zgaduję, że nie o to Ci chodzi :)

eternus
22-09-2004, 11:07
Mam takie pytanko dotyczace ISO. Moze zle zadam pytanie ale do czego bede uzywal ISO 50 a do czego ISO 400?? Wiem ze bedzie sie roznic w obrazie ale przy jakich sytuacjach.??

Po pierwsze: bedzie widac roznice w obrazie - chociazby w szumach, a przy tych samych innych parametrach to tez w jasnosci.

Po drugie: to tak jak kupowales (a mysle, ze kiedy kupowales) klisze do tradycyjnego aparatu. 100, 200, 400??? Im wyzsze ISO tym matryca/blona jest bardziej wrazliwa na padajace na nia swiatlo -wiec przy gorszych warunkach oswietleniowych da sie zrobic jasniejsze zdjecie. Ale placi sie za to chociazby wspomnianymi szumami.

Czyli ISO 50 (100) w swietle slonca, ISO 400, w ciemnym kosciele.

A na przyszlosc polecam google:) Poza tym w kazdej instrukcji do cyfrowki (z ustawianiem ISO) powinno byc cos o tym napisane.

satriani
22-09-2004, 19:45
W skrócie im większe ISO tym większe ziarno, chociaż ostatnio nowe filmy ISO400 są tak mało ziarniste że na fotkach 9x13 w ogóle tego nie widać.

Vitez
22-09-2004, 21:01
W skrócie im większe ISO tym większe ziarno, chociaż ostatnio nowe filmy ISO400 są tak mało ziarniste że na fotkach 9x13 w ogóle tego nie widać.

Pierwotnie post byl w podforum kompaktow cyfrowych, wiec sugeruje ze nie chodzi o ISO filmu :roll: .

satriani
22-09-2004, 21:20
Jeśli tak to wypowiedzi Kolegów wyżej są wyczerpujące! :wink: