PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 40D, ocena sprzętu



sirkopczyk
08-06-2015, 02:19
Na początku chciałbym powitać wszystkich współforumowiczów. Mam nadzieję, że nie zaśmiecam specjalnie forum nowym tematem :oops:. Jeżeli tak - z góry przepraszam :oops:.

Sprawa wygląda następująco kupiłem ostatnio przez internet body Canona 40D (przebieg migawki to około 43000 zdjęć, wg strony internetowej serwisu na Żytniej aparat nie był tam naprawiany), więc przez kilka dni mam szansę spróbować samemu ocenić stan aparatu i w razie czego odesłać go. Chciałbym się spytać bardziej doświadczonych użytkowników lustrzanek, na co powinienem zwrócić szczególną uwagę by ustalić stan techniczny aparatu. Na pewno poszukać śladów ewentualnych upadków, wykonać kilka kontrolnych zdjęć, posłuchać, czy w środku nic nie lata. Czy macie jeszcze jakieś porady, co mogłoby ujść oku amatora a zwrócić uwagę bardziej doświadczonego użytkownika? Jakieś drobiazgi, na które osobiście nie zwróciłbym uwagi (jak np. mocne zużycie obudowy w miejscu mocowania statywu mogące świadczyć o intensywnym użytkowaniu, co w którymś temacie ktoś sugerował)?

Póki co, do testów posiadam tylko dwa obiektywy Sigmy sprzed 2001 roku (jeszcze do staruszka 1000FN) a żaden ze znajomych, z którymi się kontaktowałem nie siedzi w systemie Canona, więc nie mam od kogo pożyczyć nowszego obiektywu, co skazuje mnie w tym momencie na pozostanie przy maksymalnie otwartej przysłonie i liczenie na dobrą współpracę ze strony body. Czy do testów powinienem zaopatrzyć się choćby w jakiegoś KITa ze znanego portalu aukcyjnego? Dodam, że w obiektyw ten na sam początek i tak najprawdopodobniej się wyposażę, aczkolwiek chciałbym dowiedzieć się czy jest on absolutnie niezbędny do przetestowania stanu kupionego przeze mnie body.

Zdaję sobie sprawę iż sprzęt ten ma już swoje lata i zużycie elementów jest nieuniknione, wolałbym jednak nabyć sprzęt w miarę zdatny do użytku, który jeszcze chwilę pozostanie przy życiu :)

Tom77
08-06-2015, 05:59
Na początku chciałbym powitać wszystkich współforumowiczów. Mam nadzieję, że nie zaśmiecam specjalnie forum nowym tematem :oops:. Jeżeli tak - z góry przepraszam :oops:.

Sprawa wygląda następująco kupiłem ostatnio przez internet body Canona 40D (przebieg migawki to około 43000 zdjęć, wg strony internetowej serwisu na Żytniej aparat nie był tam naprawiany), więc przez kilka dni mam szansę spróbować samemu ocenić stan aparatu i w razie czego odesłać go. Chciałbym się spytać bardziej doświadczonych użytkowników lustrzanek, na co powinienem zwrócić szczególną uwagę by ustalić stan techniczny aparatu. Na pewno poszukać śladów ewentualnych upadków, wykonać kilka kontrolnych zdjęć, posłuchać, czy w środku nic nie lata. Czy macie jeszcze jakieś porady, co mogłoby ujść oku amatora a zwrócić uwagę bardziej doświadczonego użytkownika? Jakieś drobiazgi, na które osobiście nie zwróciłbym uwagi (jak np. mocne zużycie obudowy w miejscu mocowania statywu mogące świadczyć o intensywnym użytkowaniu, co w którymś temacie ktoś sugerował)?

Póki co, do testów posiadam tylko dwa obiektywy Sigmy sprzed 2001 roku (jeszcze do staruszka 1000FN) a żaden ze znajomych, z którymi się kontaktowałem nie siedzi w systemie Canona, więc nie mam od kogo pożyczyć nowszego obiektywu, co skazuje mnie w tym momencie na pozostanie przy maksymalnie otwartej przysłonie i liczenie na dobrą współpracę ze strony body. Czy do testów powinienem zaopatrzyć się choćby w jakiegoś KITa ze znanego portalu aukcyjnego? Dodam, że w obiektyw ten na sam początek i tak najprawdopodobniej się wyposażę, aczkolwiek chciałbym dowiedzieć się czy jest on absolutnie niezbędny do przetestowania stanu kupionego przeze mnie body.

Zdaję sobie sprawę iż sprzęt ten ma już swoje lata i zużycie elementów jest nieuniknione, wolałbym jednak nabyć sprzęt w miarę zdatny do użytku, który jeszcze chwilę pozostanie przy życiu :)

Myslę że jest tego trochę w sieci https://www.google.pl/search?q=zakup+uzywanego+aparatu&oq=zakup+uzywanego+aparatu&aqs=chrome..69i57j0.4324j0j7&sourceid=chrome&es_sm=93&ie=UTF-8

McMelassa
08-06-2015, 06:26
Może uda się odszukać kogoś w okolicy: http://www.canon-board.info/coz-gdziez-za-ilez-41/pomocna-dlon-bezpieczniejsze-zakupy-64110/index10.html

poszukiwacz2006
08-06-2015, 07:32
Dobrze napisałeś - poszukać śladów upadku, rozkręcania, czy "coś" lata w środku. Ślady o przykręcaniu mocowania statywowego świadczą tylko o tym, że był on przykręcany, nic więcej. Masz rację, musisz podpiąć jakiś obiektyw z af-em ( podjedź do jakiegoś sklepu ). Dodatkowo sprawdź czy podnosi się "kukułka", sprawdź czy matryca jest zasyfiona ( f22, zdjęcie nieba). Po jakimś czasie zobaczysz dopiero czy trzyma bateria i się nie wyładowywuje zbyt szybko. Tyle tak na szybko.
Pozdrawiam

słowiczek
08-06-2015, 07:45
Niektóre 40d miały problem z migawką, działo się to w okolicach 20 tys. wyzwoleń i nie było to nagminne. W Twoim przypadku jest już "po", więc ten problem masz z głowy. Natomiast obejrzyj komorę baterii, gniazda karty i okablowania, wszystkie powinny być czyste bez śladów po wilgoci. Podobnie komora lustra i stan matrycy. Do testów raczej musisz mieć obiektyw pracujący z body na wszystkich wartościach, konieczna jest właściwa komunikacja na stykach. Zdjęcia na skrajnych parametrach powinny pokazać Ci ewentualne zanieczyszczenia lub wady matrycy. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby dokonać właściwej oceny, zdaj się na kogoś z doświadczeniem. Sam na pewno możesz sprawdzić np. pracę przycisków, mechanizmu lampy. Po wyglądzie śrubek ocenisz, czy aparat był rozkręcany, czy nie, serwisowe narzędzia raczej śladów nie zostawiają;). Resztę widzisz, skoro już go kupiłeś, czyli stan powłok lakierniczych (ew.obicia, nie powinno ich być), stan gum, matówki. Jeżeli korpus jest w dobrym stanie, będziesz miał z niego pociechę na długo. To porządny aparat już z zapisem 14 bitRaw. A że ma swoje lata? Ze starej stolnicy zawsze najlepsze pierogi wychodzą:D

becekpl
08-06-2015, 09:12
nie masz czym i nie wiesz jak
po prostu rob zdjecia i miej z tego przyjemnosc
a doszukiwanie sie w staruszku śladów uzycia/zuzycia i czegos tam jeszcze...powodzenia

GalaktycznyMuczaczo
08-06-2015, 19:16
mysle ze zamiast robic sobie pod górę powinieneś zobaczyc czy aparat jest caly i czy robi zdjęcia, czy matryca jest "niespecjalnie" brudna , bo jakis syf napewno bedzie, pozatym wykonaj serie zdjęć, sprawdz czy bagnet nie jest gdzies uszkodzony czy uszczerbiony i tyle, rób zdjęcia :)

sirkopczyk
08-06-2015, 22:25
Dziękuję wszystkim za szybką pomoc :). Otarcia wszystkie wyglądają raczej normalnie, guma nie jest wyślizgana (chociaż, co mnie trochę zdziwiło, jej końcówka znajdująca się normalnie w okolicy mocowania obiektywu jest trochę nierównomiernie odcięta). Zdjęcia seryjne i lampa działają elegancko :). Styki wyglądają nieźle, piny nie są pogięte.

Udało mi się pożyczyć odpowiedni obiektyw i na matrycy jest widoczny chyba jakiś paproch, widać go nawet przy maksymalnie otworzonej przysłonie, zarówno gdy używam tego obiektywu jak i obu starych Sigm. Matówka przybrudzona ale póki co nie jest to dla mnie specjalny problem.

Ogólnie wszystko w porządku i jestem zadowolony, wrzucę tylko zdjęcia wykonane na dużej i małej przysłonie, gdyby ktoś mógł stwierdzić czy jest to jakaś łatwa do usunięcia drobinka (nawet w serwisie) czy też poważniejsza wada matrycy to byłbym wdzięczny :). Jeśli będzie potrzeba mogę jutro wrzucić zdjęcie samej matrycy. I muszę podejść do apteki po gruszeczkę żeby spróbować na to coś dmuchnąć i zobaczyć czy zmieni położenie.

Linki do zdjęć:
http://img02.deviantart.net/2ae7/i/2015/159/e/e/matryca1_by_fionwe-d8wixwj.jpg
http://img09.deviantart.net/6c1d/i/2015/159/3/6/matryca2_by_fionwe-d8wiyc5.jpg

Element7th
08-06-2015, 23:25
I muszę podejść do apteki po gruszeczkę żeby spróbować na to coś dmuchnąć i zobaczyć czy zmieni położenie.


Gruszka z apteki często ma w środku talk, więc raczej bym był ostrożny. Lepsza będzie najtańsza grucha foto z allegro.

jelcyk
09-06-2015, 08:11
40-tka ma bardzo fajny naped i chodzi gladko, bez trzeszczenia, gwizdania i innych odglosow. Po prostu klap-klap i tyle. I tak powinno byc. Sprawdz sobie jeszcze komore lustra, bo pod lusterkami albo w ramkach dookola matrycy czepiaja sie klaczki, wloski i takie tam - ale ich wyciaganie wymaga dobrej pincety, ostroznosci i najlepiej lupy z podswietleniem.

becekpl
09-06-2015, 09:56
naprawdę zalecasz zielonej osobie dłubanie czymkolwiek w środku? good luck

Tom77
10-06-2015, 16:50
Dziękuję wszystkim za szybką pomoc :). Otarcia wszystkie wyglądają raczej normalnie, guma nie jest wyślizgana (chociaż, co mnie trochę zdziwiło, jej końcówka znajdująca się normalnie w okolicy mocowania obiektywu jest trochę nierównomiernie odcięta). Zdjęcia seryjne i lampa działają elegancko :). Styki wyglądają nieźle, piny nie są pogięte.

Udało mi się pożyczyć odpowiedni obiektyw i na matrycy jest widoczny chyba jakiś paproch, widać go nawet przy maksymalnie otworzonej przysłonie, zarówno gdy używam tego obiektywu jak i obu starych Sigm. Matówka przybrudzona ale póki co nie jest to dla mnie specjalny problem.

Ogólnie wszystko w porządku i jestem zadowolony, wrzucę tylko zdjęcia wykonane na dużej i małej przysłonie, gdyby ktoś mógł stwierdzić czy jest to jakaś łatwa do usunięcia drobinka (nawet w serwisie) czy też poważniejsza wada matrycy to byłbym wdzięczny :). Jeśli będzie potrzeba mogę jutro wrzucić zdjęcie samej matrycy. I muszę podejść do apteki po gruszeczkę żeby spróbować na to coś dmuchnąć i zobaczyć czy zmieni położenie.

Linki do zdjęć:
http://img02.deviantart.net/2ae7/i/2015/159/e/e/matryca1_by_fionwe-d8wixwj.jpg
http://img09.deviantart.net/6c1d/i/2015/159/3/6/matryca2_by_fionwe-d8wiyc5.jpg

Raczej paproch a nie plama, więc gruszka może pomóc. Tą z apteki trzeba wypłukać bo ma w środku talk.
Co do brudnej matówki to ja już wolę syfy na matrycy :)

--- Kolejny post ---


40-tka ma bardzo fajny naped i chodzi gladko, bez trzeszczenia, gwizdania i innych odglosow. Po prostu klap-klap i tyle. I tak powinno byc. Sprawdz sobie jeszcze komore lustra, bo pod lusterkami albo w ramkach dookola matrycy czepiaja sie klaczki, wloski i takie tam - ale ich wyciaganie wymaga dobrej pincety, ostroznosci i najlepiej lupy z podswietleniem.

W ktorych modelach migawki trzeszcza i gwiżdzą ?

Element7th
10-06-2015, 19:58
W ktorych modelach migawki trzeszcza i gwiżdzą ?

W 5d mk2 były dwa rodzaje migawki - jedna ma taki denerwujący metaliczny dźwięk (tą niestety mam)

tutaj porównanie: https://www.youtube.com/watch?v=_jHhkzAQRGE