PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom 5 czy Perfect Suite 9.5?



janhalb
01-06-2015, 14:48
Nie chciałbym, żeby pytanie podstawione w temacie ściągnęło na mnie gromy lub wywołało falę politowania :-)

Amator jestem. Fotografia to moje hobby - nie zarabiam na niej.

I teraz:

Bardzo długo moim podstawowym programem do obróbki było applowskie Aperture (pracuję na macu). Mimo paru wad - na moje, amatorskie potrzeby zwykle wystarczało. Niestety, jak pewnie wiecie, Apple wycofuje się z Aperture: program jest "wygaszany", nowych wersji i aktualizacji nie będzie, w kolejnych systemach zastąpi ją aplikacja "Zdjęcia", która ma być czymś pomiędzy iPhoto a Aperture - generalnie soft skierowany bardziej w stronę jeszcze bardziej amatorskich amatorów, niż ja ;-)

Oczywiście na Aperture nadal można pracować - ale nie mam gwarancji, czy po kolejnej aktualizacji systemu (obecnie pracuję na Mavericksie, pewnie niedługo przejdę na Yosemite, a potem?…) dalej to będzie możliwe. Prędzej czy później okaże się, że czegoś się już "nie da".

Zastanawiam się powoli nad przesiadką. Tylko na co?…

Lightrooma 5.7 można kupić za stosunkowo rozsądną cenę - ale ta "stosunkowo rozsądna" cena to wciąż dość sporo. Zalet Lightrooma tu nie musze opisywać :-) ale np. nie ma możliwości pracy na warstwach (wiem, Aperture też nie miało, ale jak się już przesiadam, to wolę mieć od razu większe możliwości).

Z drugiej strony Perfect Suite 9.5 od OnOne można teraz kupić promocyjnie za 79$, czyli 300 zł. A to już po pierwsze umożliwia pracę na warstwach, a po drugie - nie ukrywam - jakoś wygodniej mi się pracuje na programie, który nie tworzy własnej biblioteki, tylko pracuje na _mojej_ strukturze katalogów, nie zmieniając ich nazw etc.

Od tygodnia testuję sobie oba programy (wersje trial) i nie mogę się zdecydować. Na poziomie "przyjazności obsługi" oba programy wydają się być porównywalne (…ale co można powiedzieć po paru dniach testowania).


Co Wy na to? Czy jest coś, co powinienem wziąć pod uwagę, jakiś zasadniczy powód, dla którego jednak warto kupić Lightrooma? Coś, o czym - jako amator - nie wiem czy nie pomyślałem?

A może właśnie z punktu widzenia amatora większy sens ma Perfect Suite?

Zależy mi na oprogramowaniu, które posłuży i którego nie trzeba będzie wymieniać za rok np. przy wymianie puszki…

RobertON
01-06-2015, 15:06
Używałem pod windą Perfect Photo Suite v8.0 i moim zdaniem można to porównać z PSE którejś tam wersji, ale z wieloma presetami.

Nigdy nie wołałem RAW-a w Photo Suite, choć faktycznie można to jakoś zrobić.

Zwykle wpierw RAW był "obrobiony" LR/DxO czy innym, a dopiero praca na warstwach w Perfect Suite.

Zresztą wtyczki z Photo Suite działają z LR.

Ale jak się zastanowić, to w Perfect Suite jest praktycznie wszystko, ale jakoś nie mogłem się przekonać do pracy w nim samym.

janhalb
01-06-2015, 15:35
Z tego co piszesz wnoszę, że jeśli nie wywołują RAWów (czy w każdym razie robię to rzadko), to w zasadzie Perfect Suite powinno mi w zupełności wystarczyć…?

RobertON
01-06-2015, 15:37
Moim zdaniem powinno Ci wystarczyć w zupełności. Tam jest wiele tak różnych prestów, aż "głowa boli" od tych opcji.

Ciekawe są opcje portretowe i maski, ale nie poznałem tego softu zbyt dobrze, bo dla mnie jest zbyt rozbudowany i wolałem DxO z PSE i Elements+.

Choć Photo Suite ma to wszystko bez dodatków co powyższe programy. A i jeszcze jedno, starsza wersja było dość powolna i wymagała "mocnej" maszyny.

janhalb
01-06-2015, 15:48
Moc maszyny nie jest problemem - Mac generalnie działa płynniej, a ja mam przyzwoity procesor i 16 GB RAM...

RobertON
01-06-2015, 15:55
Nie wiem tylko, czy w nowej wersji są korekty obiektywów i co tam jest nowego.

Spróbuję sobie ściągnąć i potestować w wolnej chwili.

zysk
01-06-2015, 15:58
Sprawdzałem wszystko co się dało,PS 9,5 też.zostaje przy sprawdzonych dla mnie :LR do całej obróbki +Photo Filtre na wykończenie.

janhalb
01-06-2015, 16:00
@RobertON: A rzuć okiem - może jako fachowiec zobaczysz coś, czego ja nie widzę.

@zysk: Dzięki za informację ;-) Ale czy mógłbyś ciut szerzej? Co w LR jest Twoim zdaniem lepsze, co decyduje o tym, że wolisz LR niż PerfectSuite?z

RobertON
01-06-2015, 16:52
@RobertON: A rzuć okiem - może jako fachowiec zobaczysz coś, czego ja nie widzę.

Fachowcem nie jestem w żadnym razie (w dziedzinie foto), ale spróbuję coś wypatrzyć jako kompletny amator :)

zysk
01-06-2015, 17:05
Ale czy mógłbyś ciut szerzej? Co w LR jest Twoim zdaniem lepsze,
ZA LR:
Prostota programu,szybkość działania,szybko dostępne najważniejsze funkcje.
To do amatorskiego zastosowania.Następny krok to fotoszop ,ale ja nie potrzebuję .
Sorry,ale nie prowadziłem jakichś specjalnych porównań.
Perf Suite ,poużywałem,uznałem subiektywnie ,ze nie odpowiada mi filozofia pracy tego software.
Mogę nie mieć racji :lol: .

McMelassa
01-06-2015, 19:35
Sam jestem Ciekawy obróbki RAW w Perfect Photo Suite. Z uwagi na to, że używałem darmowej wersji Perfect Effect, gdzieś tam się rejestrowałem - ścigają mnie z promocjami teraz na zakup pełnego pakietu. Cena przyznam bardzo ciekawa (zeszli już do około 67$ +VAT :) 3x obniżali mi cenę) Na razie wstrzymałem się z uwagi na to ze całą obróbkę robię w Rawtherapee (+ewentualnie Adobe Elements 10 (wiem, że stary lecz z dodatkiem Elements+ wystarcza dla mnie) a pieniążki zbieram na obiektyw. Z drugiej strony cena kusi...

RobertON
01-06-2015, 21:12
Adobe Elements 10 (wiem, że stary lecz z dodatkiem Elements+ wystarcza dla mnie)

He...he, a ja myślałem, że PSE v9 z Elements+ jest kompletnie "za stary", a tu proszę Kolega z 10-tką. Mnie również wystarczy 9-tka.

janhalb
01-06-2015, 21:21
@zysk: Ja po tygodniu testowania stwierdzam tylko, że cały interfejs LR jest nieco bardziej przejrzysty - od razu widać, co gdzie jest, podczas gdy w Perfect S. trzeba się chwilę "poprzyzwyczajać"…

No i jedna genialna (dla mnie) opcja w LR, której w PeS nie ma, to możliwość porównania poprzez ustawienie obok siebie zdjęcia "przed" i "po".

Z drugiej strony w PeS jest rzeczywiście mnóstwo fajnych presetów - no i warstwy...

--- Kolejny post ---

@McMelassa: 67, powiadasz? O, to fajne. Mnie na razie proponują 79, to może powinienem jeszcze poczekać... ;-)

Ja też ściągnąłem sobie Perfect Effects (były kiedyś jakoś "okazyjnie" do wzięcia za free), też się rejestrowałem. To może i mnie jeszcze obniżą...

McMelassa
01-06-2015, 21:38
Trzeba pamiętać, że jak do naszego kochanego kraju to jeszcze 18% vat doliczają. Mi zaproponowali najpierw 5% rabatu, wszedłem na stronę i wyszedłem. Godzinę później było 10% na poczcie. Wszedłem na stronę i ... Dzień później było 15% :) ( na stronie miałem 67,14$ :) ) tylko mnie zastanawia trochę wolniejsze działanie w stosunku do innych moich programów.

Pozdrawiam Grzegorz

McMelassa
01-06-2015, 21:41
He...he, a ja myślałem, że PSE v9 z Elements+ jest kompletnie "za stary", a tu proszę Kolega z 10-tką. Mnie również wystarczy 9-tka.
PSE v9 też miałem :) kolega wymieniał swoją 10 z premiere elements na 11 cz 12 więc ja sobie też zrobiłem aktualizację.

Pozdrawiam Grzegorz