PDA

Zobacz pełną wersję : Domyslne ustawienia w PS CS



misiul
09-04-2006, 18:36
Witam, jak przestawić domyślne ustawienie Widok ->Ustawienie próby->Adobe RGB na Widok ->Ustawienie próby->Monintor RGB. Każde wejście do PS CS powoduje przestawienie się próby na Adobe RGB i trzeba przestawiać.

Zapomnienie o tym, jeśli pracujemy na przestrzeni sRGB, powoduje zafałszowanie kolorów.

Duty
11-04-2006, 00:11
Witam, jak przestawić domyślne ustawienie Widok ->Ustawienie próby->Adobe RGB na Widok ->Ustawienie próby->Monintor RGB. Każde wejście do PS CS powoduje przestawienie się próby na Adobe RGB i trzeba przestawiać.

Zapomnienie o tym, jeśli pracujemy na przestrzeni sRGB, powoduje zafałszowanie kolorów.

Zaraz po uruchomieniu Photoshopa CS (ważne: przed otwarciem jakiegokolwiek zdjęcia) ustaw: widok>ustawienie próby>monitor RGB.
To powinno ustawić monitor RGB jako domyślną próbę.
Od tej pory po każdym otwarciu Photoshopa i zdjęcia w nim wystarczy nacisnąć ctrl+y i od razu masz "monitor RGB".

BTW - ta próba symuluje, jak będzie wyglądało dane zdjęcie po otwarciu go w np. Internet Explorerze na tym akurat komputerze (pomija profil monitora).

rafalopat
24-04-2006, 16:34
ctrl=y działa
ale czy tego nie da się ominąć. Mam ten sam problem , co wchodzę w PS to muszę ctrl+y wciskać. trochę to upierdliwe.

bundy
24-04-2006, 16:57
Zaraz po uruchomieniu Photoshopa CS (ważne: przed otwarciem jakiegokolwiek zdjęcia) ustaw: widok>ustawienie próby>monitor RGB.
To powinno ustawić monitor RGB jako domyślną próbę.
Od tej pory po każdym otwarciu Photoshopa i zdjęcia w nim wystarczy nacisnąć ctrl+y i od razu masz "monitor RGB".


??? Zakładając, że monitor jest skalibrowany (nie ważne jak - sprzętowo czy zwykłym Adobe Gamma), robiąc proof'a dla monitora RGB po prostu przestajesz pracować na skalibrowanym sprzęcie i widzisz kolory takie jak bez kalibracji. A chyba nie o to chodzi :-) Jeśli monitor jest skalibrowany to NIC nie trzeba tam mieszać i proof ma być wyłączony. Proof ma sens np. jak chcemy zobaczyć symulację wyglądu na wydruku oprofilowanej drukarki albo w labie. A to co ty proponujesz zrobić ma mniej więcej taki sens jak kupno Ferrari, do jazdy po lesie :-)

Duty
25-04-2006, 22:11
ctrl=y działa
ale czy tego nie da się ominąć. Mam ten sam problem , co wchodzę w PS to muszę ctrl+y wciskać. trochę to upierdliwe.

A po co Ci to przez cały czas? Nie bardzo rozumiem?



??? Zakładając, że monitor jest skalibrowany (nie ważne jak - sprzętowo czy zwykłym Adobe Gamma), robiąc proof'a dla monitora RGB po prostu przestajesz pracować na skalibrowanym sprzęcie i widzisz kolory takie jak bez kalibracji

Dlaczego te znaki zapytania? Przecież dokładnie odpowiedziałem na pytanie Misiula z pierwszego postu. Pytał, jak to ustawić jako domyślną próbę.

Czy jest mu to potrzebne na stałe? Raczej tylko podczas przygotowania do publikacji na www, a i to w końcowej fazie. Napisałem o tym poniżej (BTW...)



A to co ty proponujesz zrobić ma mniej więcej taki sens jak kupno Ferrari, do jazdy po lesie :-)

Możesz wytłumaczyć Twoje rozumienie sensu i przeznaczenia próby „Monitor RGB”?

bundy
27-04-2006, 08:22
Możesz wytłumaczyć Twoje rozumienie sensu i przeznaczenia próby „Monitor RGB”?

To akurat bardzo proste - jeśli pracujemy (to takie założenie) w systemie z skalibrowanym sprzętowo/programowo monitorem (a więc system ma globalny profil dla monitora z którego korzystają ta aplikacje, które to potrafią), to włączenie proof'a wyłącza nam w podglądzie nasz profil, czyli pracujemy bez kalibracji. Dlatego stwierdzenie o Ferrari i jeździe po lesie - nie po to do czegoś się dąży i to robi, żeby potem mimo wszystko robić i tak niezgodnie z przeznaczeniem. Proof RGB dla podglądu jak będzie widać w IE - OK, jasna sprawa, ale ja zawsze podchodzę do tematu tak, że priorytetem jest obróbka zdjęć pod lab/druk a nie pod www.