Cześć Wam,

Chciałbym się z Wami podzielić jednym "odkryciem" jakie zrobiłem używając Canon DPP do zdjęć z Canona R. Otóż DPP może działać w trybie HDR PQ i eksportować zdjęcia w formacie HEIF 10-bit.

Cała zabawa polega na tym że takie zdjęcia oglądane na dobrym monitorze HDR wyglądają po prostu rewelacyjnie. W moim przypadku tym monitorem jest iPad Pro 12.9 cali.

Niestety nie mogę tutaj wrzucić przykładowego pliku bo jak próbuję wrzucić taki plik HEIF to dostaję błąd "Nieprawidłowy plik".

Co ciekawe to praktycznie nie znalazłem na internetach informacji jak takie pliki HEIF oglądać tak aby te całe 10 bitów było prezentowane.

Sam dosyć przypadkowo podgląd 10-bitowy zdjęcia uruchomiłem programem Metapho na iPada bo obok zdjęcia miałem filmik HDR PQ. No i w Metapho obok podglądu zdjęcia miałem wąski pasek filmiku HDR PQ na który kliknąłem przypadkiem. A tu nagle zdjęcie HEIF pokazało się w całej 10-bitowej krasie.

Efekt jest taki że zdjęcia HEIF 10-bit wyglądają tak że szczęka opada i już nie wraca. Sam nagrywam filmy HDR PQ (Canonem R z Ninja V+ oraz kamerą BMPCC 6K G2). A zdjęcia robiłem 8-bitowe. A tu taka niespodzianka.

Tak że jak ktoś z Was wie jakim programem oglądać zdjęcia HEIF 10-bit z Canona to dajcie znaka. Bo to Metapho to tak przypadkowo je pokazuje, tylko wtedy kiedy zdjęcie sąsiaduje z filmem HDR PQ.