Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19

Wątek: Wyścigi na jak najmniejsze f

  1. #11
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    570

    Domyślnie Odp: Wyścigi na jak najmniejsze f

    no chyba jednak nie tak do konca,
    f to stosunek długosci ogniskowej obiektywu do srednicy otworu przepuszczajacego swiatło
    Niestety, do końca - f to tylko i wyłącznie ogniskowa (z ang. focal length).
    To, co piszesz, to jest otwór względny - stosunek średnicy źrenicy wejściowej obiektywu (czyli, oględnie rzecz ujmując, obrazu otworu przysłony widzianego przez przednią soczewkę) do jego ogniskowej. Formalnie zwykło się zapisywać to w postaci ułamka z licznikiem 1 - czyli np. 1/2,8 lub 1:2,8, ale także (a to już moda anglosaska) w postaci ułamka z licznikiem f - np f/2,8, co też zwie się z angielska f-stop czy f-number. Na wyświetlaczach aparatów jest to z kolei skracane do F2,8.
    Z tym, że f czy F nie jest nazwą tego parametru, ale jego częścią składową.
    No i jest też forma jeszcze bardziej skrócona, w postaci samego mianownika ułamka bez 1 czy f, czyli na przykład 2,8 - i ta nazywa się liczbą przysłony.
    I np. wg norm niemieckich liczbę przysłony oznacza się literą k, a ogniskową jak najbardziej f.

    Lepiej miec zapas swiatla niz jego brak. Jasne szkla zawsze mozna przymknąć ale ciemnego nie otworzysz i to jest raczej oczywiste.
    Ojojoj - uważaj Ty lepiej... Wg dość powszechnie panujących na forach dogmatów nie po to kupuje się jasne obiektywy, żeby je przymykać...
    Ostatnio edytowane przez FlatEric ; 15-05-2018 o 12:56
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

  2. #12
    Bywalec Awatar Yanc
    Dołączył
    Oct 2015
    Miasto
    Manieczki
    Wiek
    49
    Posty
    205

    Domyślnie Odp: Wyścigi na jak najmniejsze f

    Cytat Zamieszczone przez xxkomarxx Zobacz posta
    A ja napisze jeszcze inaczej. Po to jest regulacja przysłony by decydować ile ma byc ostre. Lepiej miec zapas swiatla niz jego brak. Jasne szkla zawsze mozna przymknąć ale ciemnego nie otworzysz i to jest raczej oczywiste. Nikt nie każe nikomu robic zdjec z min odleglosci ostrzenia na pełnej dziurze.
    I to powinno podsumować całą dyskusję. Masz w samochodzie silnik 300KM a jedziesz na 3 biegu 45 na godzinę - twoja wola. Możesz pojechać 240 km/h też twoja wola, ale już jak masz cinquecento to choćby skały srały nie dasz rady. Tak samo jest z obiektywami - masz dobry (znaczy jasny), możesz go pogorszyć, ale jak masz zły (ciemny)to już sobie nie polepszysz.
    C6, C7DMkII, C60D, 17-50/2,8, 50-150/2,8, 50/1,8, 85/1,8, 150/2,8 Macro, 70-200L, 120-400, 430EX, S568

  3. #13
    Bywalec
    Dołączył
    Mar 2015
    Miasto
    Kielce
    Posty
    129

    Domyślnie Odp: Wyścigi na jak najmniejsze f

    Cytat Zamieszczone przez xxkomarxx Zobacz posta
    Jeszcze dodam ze jakosc obrazu szkla jasnego po przymknieciu bedzie lepsza niz ciemnejszego na pelnym otworze, a niby ta sama wartosc przyslony
    I właśnie o takie odpowiedzi mi chodzi.
    Nigdy nie robiłem tego typu testu bo wydaje mi się że do porównania powinny być szkła o tej samej ogniskowej a ja póki co z takich "lepszych" to mam tylko 100 2.8L macro no i tą wspomnianą Sigmę 50.

    Zapas "mocy" zawsze dobrze mieć. W aucie mam 300KM z małym haczykiem i czasami wykorzystuję. Gdybym miał 400 czy 500 to pewnie też bym wykorzystał raz na jakiś czas, ale spokojnie "przeżyję" z tym co mam

    Przed wydaniem takiej kasy na obiektyw dobrze byłoby podłączyć do puszki i sprawdzić je w boju. Niestety o ile 70-200 był np. w Mediamarkt to już 28-300 w Kielcach nigdzie nie znajdę.
    Canon 70D, EF-S 18-135 KIT, EF 100L 2.8 IS USM, YN600EX-RT, 1x400Ws, 2x300Ws

  4. #14
    Grzeczny i układny podpis Awatar Merde
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    44
    Posty
    7 756

    Domyślnie Odp: Wyścigi na jak najmniejsze f

    Cytat Zamieszczone przez adamm Zobacz posta
    mam Sigmę 50mm f1.4 Art
    to że dodatkowo od odległości od obiektu to doskonale wiem i dlatego np. przy 50mm chcąc wypełnić prawie cały kadr np. twarzą trzeba podejść blisko a wtedy GO jest strasznie mała.
    Hint: do tego typu zdjęć nie jest to optymalna ogniskowa.
    I don't pretend to understand Brannigan's Law. I merely enforce it

  5. #15
    Bywalec
    Dołączył
    Mar 2015
    Miasto
    Kielce
    Posty
    129

    Domyślnie Odp: Wyścigi na jak najmniejsze f

    Cytat Zamieszczone przez Merde Zobacz posta
    Hint: do tego typu zdjęć nie jest to optymalna ogniskowa.
    na dodatek póki co mam puszkę APC więc dodatkowo całkiem inna ogniskowa się robi.

    Najlepiej byłoby mieć całą masę szkieł ale na razie muszę się zadowolić tym co mam. Na kolejne razem z body przyjdzie jeszcze czas.
    Canon 70D, EF-S 18-135 KIT, EF 100L 2.8 IS USM, YN600EX-RT, 1x400Ws, 2x300Ws

  6. #16
    Bywalec Awatar Yanc
    Dołączył
    Oct 2015
    Miasto
    Manieczki
    Wiek
    49
    Posty
    205

    Domyślnie Odp: Wyścigi na jak najmniejsze f

    Cytat Zamieszczone przez adamm Zobacz posta
    Najlepiej byłoby mieć całą masę szkieł ale na razie muszę się zadowolić tym co mam.
    O tak. Kupowanie nowych słoiczków wciąga jak narkotyk Rozumiem dlaczego moja zona może chcieć koniecznie trzydziesta piąta parę butów albo osiemdziesiąta torebkę Ja chcę kolejny obiektyw
    C6, C7DMkII, C60D, 17-50/2,8, 50-150/2,8, 50/1,8, 85/1,8, 150/2,8 Macro, 70-200L, 120-400, 430EX, S568

  7. #17
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    570

    Domyślnie Odp: Wyścigi na jak najmniejsze f

    A propos jeszcze (bardzo) jasnych obiektywów - pamiętać trzeba, że poza bardzo-małą-głębią-ostrości przekładają się one ponadto na zakres działania układów pomiarowych aparatu w kiepskich warunkach oświetleniowych. Im obiektyw jaśniejszy, tym dłużej aparat da radę.
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

  8. #18
    Pełne uzależnienie Awatar xxkomarxx
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Rzeszów, Tarnobrzeg, Sandomierz
    Wiek
    40
    Posty
    1 456

    Domyślnie Odp: Wyścigi na jak najmniejsze f

    Kiedys mialem manie kupowania szkiel, ale im dluzej fotografuje tym zostaje ich mniej, reszty po prostu sie nie uzywa i coraz częściej zbierają kurz

  9. #19

    Domyślnie Odp: Wyścigi na jak najmniejsze f

    Jasne obiektywy kupuje się raczej świadomie, w określonym celu. Jeśli potrzebujesz obiektywu f/4 to po prostu kup taki, a nie zastanawiasz się po co komu f/1.2

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •