Strona 7 z 9 PierwszyPierwszy ... 56789 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 81

Wątek: Monitor SRGB czy RGB

  1. #61
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2017
    Miasto
    Poznań
    Posty
    37

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Niestety nie rozumiesz. Jak nie rozumiesz to ci się wydaje że wiesz, a jak ci się wydaje, to efekty miałeś jakie miałeś.

    Jeśli jesteś taki obeznany, to może wyjaśnisz czym się różni lepszy monitor od gorszego. Myślę że umiesz poprawnie odpowiedzieć, bo "masz doświadczenie". Dla ułatwienia pytanie jest z zakresu elektroniki i fizyki. To są podstawy aby wiedzieć co się robi przy kalibracji. Odpowiedź odbiegająca daleko od podanego zakresu tematycznego będzie niestety nie na temat.

  2. #62
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    obawiam sie że nikt nie rozumie ale nie przejmuj sie to typowe problemy geniusza, piszesz coś i nikt nie rozumie twoich genialnych myśli

    odnośnie 6DII też mam inne zdanie ale pewnie po prostu nie rozumiem odnośnie używania gówniannych szkieł na pełnoklatkowym mimo wszystko przyzwoitym korpusie też mam inne zdanie i pewnie w paru innych kwestiach - jak to mawiają po prostu pieknie sie różnimy i ja nie mam potrzeby zmieniac tego stanu
    Ostatnio edytowane przez jaś ; 30-12-2017 o 00:16
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  3. #63
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2017
    Miasto
    Poznań
    Posty
    37

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    To jest łatwiejsze do zrozumienia niż ustawienie poprawnej ekspozycji.
    Są monitory dobre - gdzie krzywe odwzorowania są praktycznie prostymi. Oczywiście jeśli się nie zmienia gammy z 1.8 na 2.2 i na odwrót. Tak powstaje po profilowaniu monitor przeciętny, wręcz słaby.
    No i są monitory mainstream-owe. O większych tolerancjach wykonania. Krzywe odwzorowania tylko prostują to co odbiega od normy. Im bardziej pokrzywione tym "gorsze" kolory będzie miał monitor. Ale tego i tak nie widać, bo najsłabszym elementem jest tu ludzkie oko. Obecnie praktycznie nie można kupić monitorów fatalnych, których nie da się oprofilować. To jest kategoria monitorów uszkodzonych, gdzie zamiast sprawnych podzespołów wlutowano nie mieszczące się w tolerancji dla urządzeń powszechnego użytku. Oko ludzkie rozróżnia tylko ~4M barw i to z całej przestrzeni RGB. 2^7 na kanał to za mało, 2^8 to naprawdę wiele. Jeżeli po profilowaniu będzie wyświetlanie 160+ odcieni na kanał i nie będzie w tym specjalnie wielkich dziur to i tak kolory będą bardzo dobre, nawet na szeroką przestrzeń barwną. Na sRGB wystarcza TN-ka. Dość wąska przestrzeń barwna, to i barw może być mniej niż widzi ludzkie oko, to też TN z 18bitowym sterowaniem jest wystarczające. Oko jest za słabym narzędziem aby te ograniczenia wyłapywać, a oszczędności w produkcji są bardzo wymierne.
    Wracając do tego ile oko jest wstanie zobaczyć. WG CIELab dE musi być większe od 2 aby zauważył różnicę w barwie ktoś z wprawnym okiem. Włącz program w którym wybierać kolor Lab. Wybierz sobie pierwszy losowy i do drugiego przesuń dowolną ze składowych, ale tylko jedną o 2. Wtedy dE pomiędzy pierwszą a drugą barwą będzie wynosiła 2. Jeśli widzisz różnicę, to jesteś w elicie elit. Dla plebsu, aby zauważyć różnicę w barwie odległość, czyli dE musi wynosić 3,5. Plebs powinie już zauważać różnicę w dwóch barwach. Ile to musi być minimalnie na suwakach. To jest przesunięcie o 2 każdego, daje dE=3.46, czyli powiedzmy że to 3.5. Definitywnie, inną barwę powinno się widzieć przy dE=5, najprościej przy przesunięciu o 5 jednego suwaka, dokładnie dE=5. Każdy może sprawdzić co widzi. Można się bawić nawet na nieoprofilowanym monitorze. Środek zakresu jest zazwyczaj wystarczająco liniowy aby zabawa miała sens.
    Oprogramowanie od X-rite dla colormunki nie bawi się w podawanie dE, jest dla użytkownika windows, aby kliknął parę przycisków i po chwili cieszył się wgranym profilem. Wadą jego jest, że tworzy profil na siłę. Chcesz D65, na monitorze masz T5500, to ci profil wykona na siłę. Pod tym względem lepszy jest ArgyllCMS, który przed pomiarem każe wyrównać składowe, tak aby najlepiej pasowały pod temperaturę barwową. Również podaje dE, które chyba już nie jest tajemnicą.

  4. #64
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 494

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Cytat Zamieszczone przez jaś Zobacz posta
    obawiam sie że nikt nie rozumie ale nie przejmuj sie to typowe problemy geniusza, piszesz coś i nikt nie rozumie twoich genialnych myśli
    Gorzej jak ten przejaw "geniuszu" ktoś weźmie na serio. Ignorancja polana sosem trudnych i fachowych słówek jest dalej tylko stekiem bzdur.

  5. #65
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Cytat Zamieszczone przez kmeg Zobacz posta
    Gorzej jak ten przejaw "geniuszu" ktoś weźmie na serio. Ignorancja polana sosem trudnych i fachowych słówek jest dalej tylko stekiem bzdur.
    samo życie - już miałem pisac że to młodośc ale jak patrze na forum to jednak może przytrafic sie w każdym wieku, ja niestety ku mojemu ubolewaniu odkąd kupilem pierwsze eizo dośc dawno temu (właściwie eizo to był mój pierwszy płaski po kineskowych czyli dośc dawno temu) nadal wydaje pieniadze na ten szajs ale ja widze różnice - troche zazdroszcze tym co nie widzą różnicy - też bym wyskoczył na jakiś fajny wyjazd zamiast kupowac monitor ale na pocieszenie ostatnio nie kupiłem 6DII, a byłem napalony na ten zakup jak szczerbaty na orzechy - i to był przypływ radości i ile tematów można sfinasowac z takiego nie kupienia wszystkim polecam.
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

  6. #66
    Bywalec
    Dołączył
    Oct 2008
    Miasto
    Gdańsk
    Posty
    150

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Nie wiedziałem, że moim pytaniem wywołam taką burzliwą dyskusję. Jestem jednak przekonany, że warto zainwestować w dobry monitor.

  7. #67
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Dec 2017
    Miasto
    Poznań
    Posty
    37

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Napisałem co napisałem. Każdy może to sobie przeczytać. Nie wycofuje się z tego!!!
    A jak widać nie macie nic do dodania, merytoryczność to tylko poza. "pierwsze EIZO...", znaczy były i kolejne. Cóż, każdy, każdy zmysł ma swoich "adiofili".
    Ponieważ dE w przestrzeni CIELab nie powinna być już tajemnicą, każdy mógł sobie sprawdzić jak to widzi, to teraz wróćmy do monitora z początku tematu, przeforsowanego z gamma 1.8 na gamma 2.2 przy pomocy profilu icc z https://monitory.mastiff.pl/images/certyfikat_colortuned_ea275wmi-ct_161117.png - "maksymalny błąd krzywej tonalnej dE=0,31". Żaden ze współczesnych monitorów sRGB przy profilowaniu pod sRGB nie będzie miał tak mocno poodginanych krzywych tonalnych.

    Gorzej jak ten przejaw "geniuszu" ktoś weźmie na serio. Ignorancja polana sosem trudnych i fachowych słówek jest dalej tylko stekiem bzdur.
    kmeg, dla mnie jesteś "profesjonalistą". Dodatkowo nie ma w tym co pisałem trudnych i fachowych słówek. Celowo ich unikałem, czyli kim jesteś jeszcze? Ciągnięcie dalej dyskusji w tym kierunku to tylko wycieczki adpersona, które już zacząłeś. Nie zamierzam jej dalej w tym kierunku kontynuować.

  8. #68
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2008
    Wiek
    50
    Posty
    454

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Cytat Zamieszczone przez saxjas Zobacz posta
    Nie wiedziałem, że moim pytaniem wywołam taką burzliwą dyskusję. Jestem jednak przekonany, że warto zainwestować w dobry monitor.
    Oddzielając ziarno od plew: kup dobry monitor graficzny sRGB lub AdobeRGB i go okresowo kalibruj, nie pożałujesz

  9. #69
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: Monitor SRGB czy RGB

    Cytat Zamieszczone przez Sluka Zobacz posta
    Nie zamierzam jej dalej w tym kierunku kontynuować.
    I bardzo dobrze , bo jak czytałem Twoje mądrości, to miałem wrażenie, które można podsumować "wiele słów, a mało treści".
    Mimo tego pozdrawiam noworocznie.

  10. #70
    Pełne uzależnienie Awatar cauchy
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 087

    Domyślnie Monitor SRGB czy RGB

    Nooo. Też nieraz cieszę się np że jestem głuchy i wystarcza mi do szczescia Koss porta pro i dobry plik mp3 zamiast salki audiofilskiej z vinylami albo wzmacniacz cyfrowy zamiast lampowego. Sporo rozterek to zaoszczędza, można się po prostu cieszyc i skierować myśli na coś przyjemnego zawsze powtarzam, umiar we wszystkim, kazdemu wedle potrzeb i mozliwisci, nie dajmy sie zwariować. Nie tylko w foto, w innych dziedzinach też.
    Ostatnio edytowane przez cauchy ; 30-12-2017 o 22:02
    EOS R6 | RF 14-35 | RF 70-200 | RF 85 | Sigma 150-600 C | DJI Mini 3 Pro
    Flickr | YT

Strona 7 z 9 PierwszyPierwszy ... 56789 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •