Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: kwota wolna od podatku umowa o dzieło, czyli za darmo

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2013
    Posty
    72

    Domyślnie kwota wolna od podatku umowa o dzieło, czyli za darmo

    Proszę o sprawdzenie i ewentualną korektę mojego rozliczenia rocznego.

    Zakładając, że wykażę 3000zł dochodu rocznie (3000zł odliczę jako koszty paliwo, oprogramowanie, sprzęt), czyli w umowach będzie widniała kwota 6000zł, czyli odliczę 50% kosztów uzyskania przychodów.

    Rozliczając się w zeznaniu rocznym, nie płacę wcześniej w trakcie roku żadnych zaliczek.

    Czyli podpisuję umowę z klientem na 6000zł rocznie, pod koniec roku składam pita i nie muszę płacić tych 20%?

    Oczywiście wszystko to umowa o dzieło o charakterze nieregularnym poniżej źródła:


    Pod pojęciem kwoty wolnej od podatku należy rozumieć taką kwotę dochodu, która nie powoduje po stronie podatnika obowiązku uiszczania podatku dochodowego. Mówiąc zaś precyzyjniej, nosi ona dokładnie miano kwoty dochodu wolnego od podatku.

    Kwota wolna od podatku 2014 to w Polsce 3091 zł.
    Przy wykonywaniu prac na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło określa się koszt uzyskania przychodu w wysokości 20 proc. uzyskanego przychodu. Jeśli jednak podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe, to przyjmuje się je w wysokości faktycznie poniesionej.

    Czytaj więcej na Infor.pl: Poradniki / Rozliczanie umw zlecenia i o dzieo - portal nowoczesnych ksigowych - podatki, ZUS, rachunkowo, finanse, PIT, CIT, VAT - INFOR.pl
    W związku z zawiązaniem umowy o dzieło, czekają Pana nastepujące obowiązki:

    1. Wpłacenie zaliczki na podatek dochodowy:

    Kwotę pobranej zaliczki na podatek dochodowy należy przekazać do 20-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało wypłacone wynagrodzenie. Zaliczkę należy wpłacić na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika (a więc do Pana US).

    2. Wysłanie zbiorczej deklaracji rocznej PIT-4R do ww. urzędu skarbowego do końca stycznia następnego roku (a w przypadku wcześniejszego zaprzestania działalności przez płatnika - do dnia zaprzestania działalności),

    3. Wysłanie imiennej informacji PIT-11 za dany rok wykonawcy dzieła i właściwemu dla jego miejsca zamieszkania urzędowi skarbowemu do końca lutego następnego roku (w razie zaprzestania działalności przez płatnika przed tym terminem - do dnia zaprzestania tej działalności).
    Tylko oczywiście musisz wpływy od tych umów rozliczyć przy Picie.
    Co więcej, jeśli założysz sobie działalność gospodarczą, to stracisz możliwość odliczania od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania.
    Płacz i płać | F-LEX

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: kwota wolna od podatku umowa o dzieło, czyli za darmo

    A nie jest to czasem problem bliższy księgowości, a nie foto-amatorów...

    Forum Dyskusyjne - www.forum.gofin.pl - Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.
    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 02-02-2014 o 01:16

  3. #3
    Coś już napisał
    Dołączył
    Dec 2013
    Posty
    72

    Domyślnie Odp: kwota wolna od podatku umowa o dzieło, czyli za darmo

    foto-amatorów na pewno nie ale dla ślub-amatorów, to jest podstawa bez której nie ma co się zabierać za robienie ślubów(jakiegokolwiek zlecenia za pieniądze)

  4. #4
    Obertroll Awatar Kolekcjoner
    Dołączył
    Jun 2006
    Miasto
    Pod Tatrami
    Posty
    18 709

    Domyślnie Odp: kwota wolna od podatku umowa o dzieło, czyli za darmo

    No to skoro o ślubach to ląduje w odpowiednim dziale .
    "Co do wspomnianego mojego obowiązku to chcę jeszcze dodać, że mój stosunek do tegoż obowiązku jest moją osobistą i całkowicie prywatną sprawą, co zwalnia mnie od wszelkich dalszych komentarzy, przypisów, suplementów i gloss."
    Kapitan Wagner

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •