Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 101

Wątek: Canon 5D/5D Mark II oraz szkla M42

  1. #1
    Uzależniony
    Dołączył
    Feb 2008
    Posty
    886

    Domyślnie Canon 5D/5D Mark II oraz szkla M42

    Do tej pory myslalem ze mozna wszystkie szkla M42 uzywac na 5D, ale kolega konradl z naszego forum podal mi ciekawy trop iz jest z tym roznie.
    Poszukalem, znalazlem taki watek:
    http://74.125.77.132/search?q=cache:...&ct=clnk&gl=pl

    A pozniej znalazlem jeszcze kilka przypadkow uszkodzenia lustra przez uzywanie np EF-S oraz wlasnie M42. Nie ukrywam ze wolalbym lustra nie niszczyc.
    Sposobu z LV nie chcialbym stosowac, latwo przypadkiem LV wylaczyc.
    Nie moglem jednak znalezc informacji, czy sa jakies dane nt jak daleko szklo moze wchodzic w bagnet?
    Ew mozna sie zabezpieczyc przez przelotke nikon->M42 z soczewka, podobno wyrazniej utraty jakosci nie ma a szkiel M42 nie kupuje sie dla robienia testow.

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar enter
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    wioskawawa
    Posty
    1 201

    Domyślnie

    jest kilka szkiełek zawadzających o lustro
    szkła zawadzają jak są ustawione na +oo
    a wystarczy pomyśleć i ustawiać na hiperfokalną

    Najbardziej zawadza chyba Mir 1B 2,8/37mm

    Lusterka raczej nie zniszczysz w najgorszym wypadku się nie podniesie a w najlepszym przy opadaniu zatrzyma się na obiektywie

  3. #3

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar airhead
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    2 495

    Domyślnie

    Peleng 8mm też się średnio nadaje
    Canon 6D + 20/2,8; 35/1,4; 85/1,8; 70-210/3,5-4,5
    Fujifilm x100

    mgrochocki.wordpress.com

  5. #5
    Cenzor Awatar MacGyver
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    46
    Posty
    7 043

    Domyślnie

    Używanie szerokokątnych m42 z aparatami cyfrowymi a już zwłaszcza z matrycą FF nie ma sensu, z uwagi na telecentryczność. Te od 50 mm w górę zawadzać o lustro już nie powinny.
    Ale czy to w ogóle ma sens ? Moim zdaniem wyłącznie w przypadku topowych szkiełek M42, takich jak Sonnary czy Pancolary. Matryca 5D MkI ma już bardzo duże wymagania. wersji MkII jeszcze większe, z uwagi na rozdzielczość matrycy.
    Cztery czarne eosy, pół-eos i pentax... a dokładniej to tutaj

  6. #6
    Początki nałogu
    Dołączył
    Mar 2007
    Miasto
    mysłowice
    Posty
    262

    Domyślnie

    ja właśnie musiałem sprzedać swojego canona FD 50mm f1.4 bo haczył o lustro tak od 4metrów na skali. przerobiłem go na M42 tak bym nie musiał stosować adapterów z soczewką i du..... tylko do cropa się nadawał.
    canon

  7. #7
    Bywalec Awatar Paviarotti
    Dołączył
    Oct 2009
    Miasto
    Jędrzejów/Kraków
    Posty
    135

    Domyślnie

    Potwierdzam, szeroki kąt na FF/cropie to niezbyt dobry pomysł. Podłączyłem 24mm pod 50D i na pełnej dziurze (f2.8) to co się działo jest nie do opisania dopiero od f6.3-f8.0 dało się przyjemnie pracować.
    Jeśli już zdecydujesz się na M42 to koniecznie musisz wypróbować Sonnara 180 albo Jupitera 135mm (Jupiter na 15mpx 50D nie mydli nawet od pełnej dziury a potem to już brzytwa, Sonnar na f2.8 jest nieużywalny niestety). Pentacon 50mm ma bajkowy bokeh, polecam go również
    5D3, 6D, 50D, S14/2,8, 17-40/4L, 24/1.4IIL, S50/1.4EX, 85/1.8, 100L macro, 135/2L, 70-200/2.8L, 100-400L

  8. #8

    Domyślnie

    A czy ktoś z was robił modyfikacje tj obcinanie 1mm-1,5mm lustra?Mozna to gdzies w pl zrobic zawodowo?

  9. #9
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie

    z dobrych manualnych szerokich katow sa Zuiko OM. 24/2.8 mozna kupic w okolicach 50 EUR, a w Polsce okolo 300~400 PLN (spekulanci daja rade!)

    z M42 na uwage zasluguja Sonnar i Pancolar. ewentualnie Takumary, chociaz osobiscie nie trafilem na zaden realnie opuszczajacy majty ("radioaktywny" 50/1.4 byl po prostu mdly, a 135/3.5 ma raczej srednio do Zuiko 135/3.5, ze masakrycznie ostrego Sonnara laskawie przemilcze)
    www albo tez flickr

  10. #10
    Uzależniony Awatar Selena
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Małopolska
    Posty
    503

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dzik Zobacz posta
    Do tej pory myslalem ze mozna wszystkie szkla M42 uzywac na 5D, ale kolega konradl z naszego forum podal mi ciekawy trop iz jest z tym roznie.
    Nie tylko M42 - szerokich szkieł Leica-R z pełną klatką też nie da się używać, a precyzyjniej - nie wszystkie, i nie z każdym korpusem . Niektóre szkła z Ds-em tak, a 5D nie ... a może to było na odwrót :rolleyes:
    Tak czy inaczej z info o przycinaniu lustra też się spotkałam, tyle, że trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy taka modyfikacja ma sens...

Strona 1 z 11 123 ... OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •