Strona 5 z 17 PierwszyPierwszy ... 3456715 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 168

Wątek: #68 - Wołanie RAWów - podstawy czyli szkółka

  1. #41
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2006
    Posty
    772

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zonk Zobacz posta
    może stworzona zostałaby lekcja o zdjęciach B&W z Rawa ?
    fajnie by było

  2. #42
    Coś już napisał Awatar Pavlik
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Poznań
    Wiek
    46
    Posty
    86

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez zonk Zobacz posta
    Lekcje bardzo sympatyczne. Jeżeli możnaby prosić to może stworzona zostałaby lekcja o zdjęciach B&W z Rawa ? Pozdrawiam i rzyczę udanych kolejnych lekcji.

    tu jest co nieco
    http://www.canon-board.info/showthread.php?t=44871
    still learning...ale idzie jak krew z nosa ??:

    pawellewandowski.com

  3. #43
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    18

    Domyślnie

    poczekajcie Panowie lekcje o B&W z RAW też być może będą (mam nadzieję) jak na razie jest ekstra jak dla mnie początkującego, to może bym rozwinął jedną z lekcji, pytanie do Pana Janusza , czy skrypt z "orwigiem" - Pana wynalazek - można by tutaj umieścić, czy to już zbyt duże życzenie, pozdrawiam

  4. #44
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kristover Zobacz posta
    .... pytanie do Pana Janusza , czy skrypt z "orwigiem" - Pana wynalazek - można by tutaj umieścić, czy to już zbyt duże życzenie, pozdrawiam
    No przecież "leży" w tym samym miejscu gdzie akcja z ostrzeniem. http://www.potoczek.com/downloads/

    Ten plik zawiera i ostrzenie i orwiga. Orwig to od Chrisa Orwiga i podpatrzonej u niego obróbki.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 24-02-2011 o 19:51

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  5. #45

    Domyślnie

    22 MB) : http://webinarium.karolczyk.az.pl/ACR_3_Part_2v2.wmv Coś nie za bardzo chce się otworzyć ta strona.

  6. #46
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Nowe filmy - linki w pierwszym poście.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  7. #47
    Coś już napisał
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    41
    Posty
    59

    Domyślnie

    Na wstępię, dając upust swojemu instynktowi stadnemu, dziękuję za świetną prezentację - niestety, nie miałem problemów, żeby ją utuchomić, więc w kwestii kodeków nie będę się wypowiadał :-P

    Nurtuje mnie coś innego: ustalanie balansu bieli, które dokonuje Pan odpowiednim narzędziem klikając w dowolny punkt o neutralnym kolorze (R=G=B).
    Tymczasem wg Kelby'ego ("Fotografia cyfrowa - edycja zdjęć") należy na fotografii znaleźć pynkt o neutralnej 18% szarości (co stanowi dla mnie problem w wyborze owego neutralnego miejsca). Która więc metoda lepiej się sprawdza? Czy może źle coś zrozumiałem i powiniennem jeszcze raz wczytać się we wspomnianą książkę/wsłuchać się w Pana wykład?

  8. #48
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NawaShibari Zobacz posta
    ....
    Tymczasem wg Kelby'ego ("Fotografia cyfrowa - edycja zdjęć") należy na fotografii znaleźć pynkt o neutralnej 18% szarości (co stanowi dla mnie problem w wyborze owego neutralnego miejsca). Która więc metoda lepiej się sprawdza? Czy może źle coś zrozumiałem i powiniennem jeszcze raz wczytać się we wspomnianą książkę/wsłuchać się w Pana wykład?
    To na czym klikniemy ma znaczenie ale nie jest to nic o co warto by się było zabijać. Najlepiej jest klikać w punkt leżący w okolicach środka zapisu na matrycy. Matryca zapisuje liniowo http://www.canon-board.info/showthread.php?t=12704 więc ten środek leży ok 1EV od góry. To punkt w/około 7-mej, 8-mej strefy Adamsa http://www.canon-board.info/showthread.php?t=25632 a więc coś co odbija ok. 95% światła ok. 2 i 1/3 EV POWYŻEJ tych 18 (bądź 12) procent.

    Najlepiej oczywiście mieć wzorzec ale w zasadzie wszystko co jest w granicach 30 do 220 (RGB) jest "w granicach przyzwoitości"

    Zwykle dopuszcza się różnice pomiędzy kanałami R-G-B sięgające ok 7 pkt na skali 0-255 albo do 3% w skali procentowej.

    EDIT: Kelby to "bajkopisarz" - takich "kwiatków" w jego kolekcji jest szczególnie dużo. Pracuje w dziale reklamy Adobe - to wiele wyjaśnia :-)

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  9. #49
    Pełne uzależnienie Awatar allxages
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    2 549

    Domyślnie

    Ja w sprawie najnowszej, 4tej lekcji.

    Po pierwsze, napisałeś że ostrzy się dla wielkości finalnej. A co z usuwaniem szumów? Na filmie usuwałeś je tylko dla wielkości oryginalnej. Czy usuwanie szumów ma sens w tym przypadku czy jednak powinno się to robić dla wielkości docelowej?

    Poza tym, czy celem wstępnego ostrzenia nie powinno być zniwelowanie efektu filtru AA? W lekcji #37 wspominałeś o proponowanych ustawieniach USM (300, 0.3, 0). Czy to właśnie nie o to chodzi w ostrzeniu w ACR dla oryginalnego obrazu? I jeżeli tak, to jak można przyjąć wstępne parametry? Bo chyba jednostki się zmieniły od czasu opisywania tamej lekcji + doszedł parametr maski.


    A tak w ogóle, to w pierwszych lekcjach mówiłeś tak o ProPhoto, a teraz już któraś lekcja leci na sRGB


    I jeszcze jedno pytanie. Czy u Was także nie działa kombinacja z klawiszem 'alt' dla Fill Light?

  10. #50
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    1. Musiałem gdzieś jakoś pokazać jak się usuwa szumy. Z szumami to jest tak. Po pierwsze to, że są to niekoniecznie musi być źle. Po drugie 99.9% zdjeć w ogólne nie ma potrzeby odszumiać z prostej przyczyny:

    0000
    0000
    0000
    1000

    powyższy kwadrat obrazuje z ilu pixeli wyliczana jest średnia przy tylko 4 krotnym zmniejszeniu. Jakie znaczenie ma ta jedna jedynka dla całej średniej? 1/16 więc raczej bez znaczenia. Dla pomniejszeń "do netu" te proporcje są jeszcze wyraźniejsze rzędu 50:1

    Jeśli już muszę usuwać szumy to lepiej to zrobić na wczesnym etapie obróbki czyli w ACR.

    2. Ustawienia USM 300, 0.3, 0 podał Canon. Niestety trzeba by chyba ich zapytać jaki to odpowiednik dla ACR.

    3. Tak mówiłem o ProPhoto ale do celów filmu muszę ograniczyć liczbę kroków stąd pokazywanie w sRGB.

    4. Fill Light nie będzie działał - to tylko rozjaśnienie głębokich cieni więć co niby miało by pokazywać? Od pokazania jest Blacks (albo ten trójkącik po lewej stronie histogramu) bo tu można sporo zepsuć

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

Strona 5 z 17 PierwszyPierwszy ... 3456715 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •