Strona 11 z 17 PierwszyPierwszy ... 910111213 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 168

Wątek: #68 - Wołanie RAWów - podstawy czyli szkółka

  1. #101
    Pełne uzależnienie Awatar roshuu
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Warszawa, Radzymin
    Posty
    1 107

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    hmm.. lekcja ciekawa ale jakos zwolennikem tego typu programow nie jestem
    Coz to takie moje zdanie.
    Co do ACRa - swietna robota, tylko ta lekcja z Passport Color Checker troche zakrecila mi w glowie tj. kolejna sposob na idealne odwzorowanie kolorow (chyba juz za duzo tego :P). W zasadzie i tak nigdy idealnie to nie wyjdzie - monitorow tyle co ludzi, jakosci druku podobnie..
    6D + 5D + 14 /2.8 + 35/1.4 + 50/1.4 + 85/1.8 + Fuji X-T1 + 35/1.4

  2. #102
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Logicznie. Jak się ludzie nauczą bridge'a to będzie można przejść do ps'a
    Jakoś dotychczas omijałem bridge'a ale teraz chyba się przekonam. Dzięki Janusz.

  3. #103
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Gród Kraka
    Wiek
    51
    Posty
    91

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Problem dotyczy lekcji 5 "Kalibracja aparatu"

    Robię zdjęcie tablicy w formacie jpg. W Camera Raw konwertuję do DNG.
    Profil aparatu wykonuję tym samym programem co Janusz. Wszystkie kwadraciki są poprawnie zlokalizowane, profil zapisuje się poprawnie. zamykam camera RAW i otwieram ją ponownie i nic. Mój profil nie pojawia się w zakładce kalibracji aparatu.
    Co robię źle?
    Dziękuję za pomoc.

  4. #104
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomsarz Zobacz posta
    Witam wszystkich.
    Problem dotyczy lekcji 5 "Kalibracja aparatu"

    Robię zdjęcie tablicy w formacie jpg. W Camera Raw konwertuję do DNG.
    Profil aparatu wykonuję tym samym programem co Janusz. Wszystkie kwadraciki są poprawnie zlokalizowane, profil zapisuje się poprawnie. zamykam camera RAW i otwieram ją ponownie i nic. Mój profil nie pojawia się w zakładce kalibracji aparatu.
    Co robię źle?
    Dziękuję za pomoc.

    Zdjęcie MUSI być zrobione w RAWie. W JPEGU jest niestety źle.

    Profil powinien się pojawić w katalogu: .....UserName\AppData\Roaming\Adobe\CameraRaw\Came raProfiles.


    EDIT: Wątek jest moderowany więc pisanie tego samego 3 razy nie ma sensu. Trzeba poczekać na akceptację postu.
    Ostatnio edytowane przez Janusz Body ; 12-12-2009 o 09:38

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  5. #105
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Gród Kraka
    Wiek
    51
    Posty
    91

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janusz Body Zobacz posta
    Zdjęcie MUSI być zrobione w RAWie. W JPEGU jest niestety źle.

    Profil powinien się pojawić w katalogu: .....UserName\AppData\Roaming\Adobe\CameraRaw\Came raProfiles.


    EDIT: Wątek jest moderowany więc pisanie tego samego 3 razy nie ma sensu. Trzeba poczekać na akceptację postu.
    Dzięki Janusz. Ten jeden szczegół a tyle zamieszania. Teraz już wszystko działa.
    Pozdrawiam.

    Jeszcze jedno pytanie. Z jakim balansem bieli robić zdjęcie? Czy balans powinien być ustawiony odpowiednio do oświetlenia czy może np. na auto lub dowolnie. Przy różnych ustawieniach WB wychodzi różna kolorystyka zdjęć, więc jak zrobić żeby profil nie był przekłamany złym balansem bieli. Janusz w lekcji o profilowaniu mówił, że zapisujemy do DNG bez żadnych poprawek, ale WB jest ustawione na jakąś tam wartość np tak jak w lekcji na. As Shot, więc wnioskuję z tego że ma znaczenie co ustawimy w aparacie.

    I jeszcze jedno pytanie dlaczego jasność i kontrast ustawione są na inne wartości niż 0. Wszystkie inne suwaki są na 0 a te dwa nie.
    Ostatnio edytowane przez Tomsarz ; 13-12-2009 o 13:08

  6. #106
    Articool
    Guest

    Domyślnie

    Odnośnie lekcji 5 jeśli dobrze zrozumiałem to taki profil trzeba robić przed każdą sesyjką w plenerze?

  7. #107
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Przed, po, w trakcie - właściwie każdy moment jest dobry. Nie jest bezwzględnie konieczne robienie profilu "za każdym razem" - w tym samym miejscu, w zbliżonych warunkach oświetleniowych profile będą się niewiele różnić. Raz zrobiony profil "w dziennym świetle na łące" i tak będzie lepszy od standardowych, generycznych profili aparatu. Z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że dla danej temperatury barwowej oświetlenia wpływ na profil ma w 70-80% sam aparat a 20-30% "środowisko". To tylko moje obserwacje i niekoniecznie muszę mieć rację.

    Oczywiście zdjęcie tablicy (passportu) daje nam dodatkowo wzorzec bieli. Passport ładnie działa z tymi kwadracikami "ocieplanie" i "oziębianie".

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  8. #108
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2006
    Miasto
    Gród Kraka
    Wiek
    51
    Posty
    91

    Domyślnie

    Proszę jeszcze o wyjaśnienie jedne rzeczy?
    Przepraszam że tak się dopytuję ale mnie to zaciekawiło.
    Na czym polega "DUAL ILLUMINAT DNG". Do czego służy i jak wykonać taki profil?
    Dziękuję za informację.

    PS. Wykonałem dwa zdjęcia tablicy w różnym oświetleniu (dzienne i lapa błyskowa) z ustawieniem WB w aparacie na AUTO. Wrzuciłem do programu Colorchecker i spróbowałem wykonać profil ale się nie udało bo oba zdjęcia mają ten sam color illuminant.
    Jak powiniem przygotować zdjęcia do wykonania takiego profilu?

  9. #109
    Moderator Awatar Janusz Body
    Dołączył
    Apr 2004
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    71
    Posty
    5 757

    Domyślnie

    Illuminant powinien być "resonably different" - dzienne i lampa błyskowa mają bardzo zbliżoną temperaturę barwową. Raczej trzeba by tradycyjną żarówkę (tungsten) i dzienne albo tungsten i lampa.

    Reszta jest prosta. Konwersja do DNG - oba pliki dragujemy na okno programu i samo się robi.

    Taki profil ma być wystarczająco dobry dla każdego z użytych oświetleń i na to co pomiędzy nimi. Czyli jeśli jedno źródło ma temp. barwową 3500K a drugie 6000K to zakres działania będzie 3500-6000. Dla temperatury np. 2500 albo 8000K nie musi być dobrze.

    Janusz,
    Old enough to know better - but I do it anyway.

  10. #110
    Uzależniony
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Krasnystaw
    Posty
    620

    Domyślnie

    Dzięki Janusz wspaniała robota, dzięki tobie przegapiłem dzisiaj kolację, naraziłem się żonie, ....itd. Po prostu nie mogłem się oderwać od monitora. Od lat robię wywołuję rawy, ale po Twoich lekcjach kilka rzeczy mi się rozjaśniło.
    Cierpię na chroniczny brak wolnego czasu i ... talentu.
    R5 ; RF24-105 f4; RF35 f/1,8; RF50 f1.8; RF14-35 f4; EF50 f1.4; EF85 f1.8; EF70-200 f4IS; EF135 f2; 430EXII; RF 100-400 f5.6-8

Strona 11 z 17 PierwszyPierwszy ... 910111213 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •