Strona 1 z 224 1231151101 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 2240

Wątek: Kursy liturgiczne

  1. #1
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 250

    Domyślnie Kursy liturgiczne

    na kurs "dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego" przeprowadzony przez Komisję Liturgiczną Archidiecezji Poznańskiej (uff, co za nazwa!) (generalnie: Kuria Metropolitalna) poszedłem bardziej z ciekawości. pierwsze zdziwienie było na parkingu: brak miejsc. drugie w kościele: pełno ludzi (sobota rano). wszyscy przyszli na kurs. efektem ponad dwugodzinnych wykładów była wypisana dla każdego imienna legitymacja upoważniająca do fotografowania w kościele podczas mszy św.

    oficjalnie dostępne są (od ponad 10 lat) "Wskazania Komisji Episkopatu Polski do Spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii":
    http://www.pascha.org.pl/dokumenty/fotografowanie.php

    są też dość liczne opracowania, a nawet książki, np.:
    http://www.kuria.gliwice.pl/czytelni...x.php?numer=05

    poniżej krótka (?) ściąga dla nas fotografów.

    Fotografowanie w kościele - FAQ

    kogo dotyczą zalecenia?
    - wszelkie zalecenia dotyczą każdej osoby, która chce fotografować w kościele - niezależnie od jej wiary lub braku wiary - chodzi o właściwe poszanowanie religi - nawet ateista musi klękać w kościele katolickim, tak samo, jak w innych religiach w miejscach kultu należy zdejmować buty czy nakrywać ramiona lub głowę.

    jakie są generalne zasady?
    - generalnie chodzi o poszanowanie uczuć religijnych i nieprzeszkadzanie podczas obrzędu liturgii. wszystkie pozostałe instrukcje z tego wynikają. celebracja liturgii to zdarzenie duchowe - czyli żaden sprzęt foto czy video nie jest w stanie oddać tego, co naprawdę się dzieje. innymi słowy z religijnego punktu widzenia przydatność focenia jest żadna - niemniej jednak, jeżeli my nie będziemy przeszkadzać, to oni nas będą tolerować.

    czy powinniśmy zgłaszać się do księdza przed mszą?
    - bezwzględnie tak. a generalnie to powinniśmy współpracować z lokalnym proboszczem, który nas powinien znać i zawsze rekomendować do pracy w trakcie mszy (szczególnie np. przy komuniach). nawet na taki "kurs dla fotografów" nie można się zgłaszać z ulicy, a tylko za pośrednictwem swojego proboszcza (chodzi o coś w rodzaju pierwszego sita). natomiast będąc na gościnnych występach zawsze przed mszą należy się zgłosić do księdza, pokazać legitymację z kurii, dać wpisać do zeszytu fotografujących (PESEL!), poprosić o zgodę na focenie i zapytać, czy ksiądz ma jakieś szczególne wymagania albo życzenia (np. kiedy nie robić zdjęć).

    czy ubiór jest istotny?
    - tak, i to bardzo. w myśl generalnej zasady nie przeszkadzania i nie rozpraszania nie należy się także wyróżniać (strojem). jest to o tyle istotne, że przed mszą ksiądz, którego prosimy o wyrażenie zgody na naszą obecność, nie obejrzy naszego portfolio ani naszego sprzętu, a praktycznie wyłącznie nasz strój i to na jego podstawie podejmie decyzję: więc jeżeli na ślub, gdzie wszyscy będą w gangach przyjdzie foto ubrany w t-shirt i trampki, to raczej zgody nie dostanie. z praktycznego punktu widzenia ważne są tylko ciche buty.

    ile osób może focić?
    - tylko jedna. druga może jeszcze ewentualnie operować kamerą. każda następna osoba nie ma prawa łazić po kościele i błyskać czy rozpraszać wiernych. należy o tym pamiętać, gdy np. para młoda przychodzi do nas złożyć zamówienie na usługę: należy ich poinstruować i poinformować, że foto może być tylko jeden i powinni o tym uprzedzić wszelkich wujków i ciocie.

    czy przy foceniu, gdy przechodzimy przed ołtarzem należy klękać?
    - tak, przechodząc przez środek kościoła (przed tabernakulum) zawsze należy przyklęknąć - uwaga: tylko przyklęknąć. a nie przyklęknąć i się przeżegnać. żegnamy się tylko na początku (wchodząc do kościoła) i na końcu - w obu przypadkach najlepiej wodą święconą (uwaga na sprzęt).

    czy są ograniczenia w przemieszczaniu się po kościele?
    - tak, po pierwsze nie można latać ciągle jak z pieprzem, ruchy powinny być ciche (wspominane już "ciche buty"), dyskretne, ograniczone do minimum, nie mogą nikogo rozpraszać ani zwracać niczyjej uwagi. z drugiej strony nie można stać jak kołek na środku (np. kameraman stojący metr przed księdzem głoszącym kazanie).

    czy są miejsca w kościele, do których nie wolno wchodzić?
    - tak, nie wolno wchodzić w miejsca zastrzeżone tylko dla duchownych, czyli np. na ambonę albo na ołtarz. kiedyś w kościołach były montowane balustrady przed ołtarzem - dziś jest to już dość rzadkie, ale granica pozostała - tam wchodzić nie wolno.

    to jak zrobić dobre zdjęcie pary młodej składającej właśnie śluby?
    - stojąc na środku kościoła. para młodych ślubuje sobie, więc zawsze powinni stać na stopniach ołtarza zwróceni przodem do siebie (trzeba im to przypominać, bo połowa robi to źle stojąc przodem do ołtarza, chyba na skutek amerykańskich filmów) - wtedy zdjęcia można robić z boków, albo centralnie, z księdzem w tle.

    czy są momenty w trakcie mszy św, których nie wolno fotografować?
    - nie, w naszej religii nie ma takich momentów, jednak zawsze ksiądz, z którym przed mszą należy ustalić szczegóły, może nas - ma takie prawo - poinstruować, aby nie robić zdjęć np. w trakcie kazania (bo go to rozprasza) albo w trakcie innych ważnych momentów liturgii. należy się do tego zastosować.

    czy można stosować dodatkowe oświetlenie?
    - raczej nie. we "wskazaniach" jest wyraźnie napisane, że stosowanie dodatkowych lamp i reflektorów umieszczonych w prezbiterium i skierowanych na wiernych jest niedozwolone. teoretycznie oznacza to, że można stosować dodatkowe oświetlenie w innych miejscach kościoła (tylko po co?)


    po co PESEL?
    - to jest ciekawostka: w sierpniu 2004r. wyszło zarządzenie arcybiskupa nakazujące prowadzić spisy wszystkich osób fotografujących w kościołach i na zewnątrz nich - chodzi o względy bezpieczeństwa (konkretnie o coraz częstsze przypadki kradzieży). dotyczy to fotografów, operatorów, przewodników wycieczek itp. tak więc należy dać się spisać. dla ułatwienia numer PESEL powinien być wpisany w naszej legitymacji/upoważnieniu z kurii.

    ____________________________
    powyższe uwagi zostały spisane z pamięci po odbyciu kursu, o którym mowa na początku - jeżeli wkradły się jakieś nieścisłości lub czegoś brakuje, to proszę o informacje, będziemy uzupełniać ten FAQ na bieżąco.

    dodatkowo zaznaczam, że nie wszystkie spisane rzeczy to moje zdanie - to wszystko są zalecenia, komentarze i opinie osób prowadzących kurs.
    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  2. #2
    Uzależniony Awatar -=Festyk=-
    Dołączył
    Jul 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Wiek
    33
    Posty
    666

    Domyślnie

    Bardzo przydatne informacje.Ostatnio właśnie proboszcz poprosił mnie o robienie zdjęć na różnych,drobnych uroczystościach kościelnych,więc te instrukcje są jak znalazł! Dzięki.
    D300s,Nikkor 18-55mm f:3,5-5,6,Tamron 55-200mm f:4,0-5,6,Jupiter 37A 135mm f:3,5,SB-800,Fancier WB1626
    plfoto||Galeria

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar mxw
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    2 250

    Domyślnie

    z rozmów z innymi uczestnikami kursu (było duuużo czasu na gadanie w kolejce po ręcznie wypisywane legitki) wynikało, że coraz częściej w kościołach pytają o legitymację / upoważnienie do fotografowania wydane przez kurię. stąd też duże zainteresowanie samym kursem...

    czyli do wszystkich szpargałów i śmieci, które nosimy po kieszeniach i w torbie foto zapewne dojdzie jeszcze jeden papier:

    pozdro.,
    m.
    __________________
    Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
    © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

  4. #4
    Uzależniony Awatar nastier
    Dołączył
    Oct 2005
    Miasto
    Lublin
    Wiek
    37
    Posty
    686

    Domyślnie

    wypadaloby udac sie do proboszcza i zapytac o takie cus...
    na nic sprzętu kupa, gdy fotograf ****.

    fotoblog

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar muflon
    Dołączył
    Mar 2004
    Miasto
    Zürich
    Wiek
    46
    Posty
    6 763

    Domyślnie

    Bardzo fajnie zebrane. Przerzucam do 'techniki' i przyklejam, bo to się może wielu z nas przydać.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Zielony
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    przystanek Warszawa
    Wiek
    40
    Posty
    2 928

    Domyślnie

    o! niezłe foto, widzę że kółeczko jak w 5D

    BTW, chyba pomyślę nad upgrade'm mojej wersji bo stara już wymięta, mimo że mam oryginał, a pozatym w takiej sztywnej formie jak widzę pewnie się będzie lepiej prezentować

    no i czuć nowością

    PS. A te stopery to dla...ksiądza proboszcza?
    W sumie racja, 350ka ma taki trochę laserowato-gwiezdno-wojnowaty odgłos migawki

    FAQ, bardzo fajny.

    I teraz moja uwaga.
    Ja zaznaczam ksiądzowi na początku, że w czasie śubowania podejdę sobie bliżej bo na tych zdjęciach mi najbardziej zależy.
    Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby miał jakieś 'ale'.
    Tak się składa, że jak już jestem tam blisko to się nie oszczędzam i jeśli jest miejsce za ksiądzem to robie zdjęcia jak mi pasuje.

    Z tym dodatkowym oświetleniem to różnie. Sama external flash już niby jest dodatkowa. Szkoda, że kościoły nie są wystarczająco jasne

    Coż by tam jeszcze???

    Aha, z tym oświetleniem to nie doczytałem; sorki.
    Chodziło o jakieś dadatkowe halogeny, ja nigdy nie stosowałem takich i w sumie dobrze, bo pewnie sam bym sobie z tym nie poradził

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2005
    Wiek
    54
    Posty
    2 320

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mxw
    czy są momenty w trakcie mszy św, których nie wolno fotografować?
    - nie, w naszej religii nie ma takich momentów, jednak zawsze ksiądz, z którym przed mszą należy ustalić szczegóły, może nas - ma takie prawo - poinstruować, aby nie robić zdjęć np. w trakcie kazania (bo go to rozprasza) albo w trakcie innych ważnych momentów liturgii. należy się do tego zastosować.

    czy można stosować dodatkowe oświetlenie?
    - raczej nie. we "wskazaniach" jest wyraźnie napisane, że stosowanie dodatkowych lamp i reflektorów umieszczonych w prezbiterium i skierowanych na wiernych jest niedozwolone. teoretycznie oznacza to, że można stosować dodatkowe oświetlenie w innych miejscach kościoła (tylko po co?)
    Ostatnio robiłem zdjęcia w kościele. Nie był to ślub. W trakcie mszy zza ściany dochodziło napier...alanie młota stosowanego przez robotników "naprawiających" budynek!!! Więc to raczej ludzie zgromadzeni w kościele byli rozpraszani.

    M.in. dlatego bezwstydnie i z premedytacją stosowałem lampę. Jednakże jej nie nadużywałem. Za kasę którą ksiądz zainkasował to jeszcze reflektory powinien ustawić.

  8. #8
    Początki nałogu
    Dołączył
    May 2005
    Miasto
    Białystok
    Wiek
    40
    Posty
    424

    Domyślnie

    M.in. dlatego bezwstydnie i z premedytacją stosowałem lampę. Jednakże jej nie nadużywałem. Za kasę którą ksiądz zainkasował to jeszcze reflektory powinien ustawić.
    kase zgarnął od Ciebie za focenie?? paranoja!!
    pozdrawiam
    Metus

  9. #9
    Coś już napisał
    Dołączył
    Apr 2005
    Miasto
    Wrocław
    Wiek
    42
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mxw
    czy przy foceniu, gdy przechodzimy przed ołtarzem należy klękać?
    - tak, przechodząc przez środek kościoła (przed tabernakulum) zawsze należy przyklęknąć - uwaga: tylko przyklęknąć. a nie przyklęknąć i się przeżegnać. żegnamy się tylko na początku (wchodząc do kościoła) i na końcu - w obu przypadkach najlepiej wodą święconą (uwaga na sprzęt).

    ____________________________
    powyższe uwagi zostały spisane z pamięci po odbyciu kursu, o którym mowa na początku - jeżeli wkradły się jakieś nieścisłości lub czegoś brakuje, to proszę o informacje, będziemy uzupełniać ten FAQ na bieżąco.

    dodatkowo zaznaczam, że nie wszystkie spisane rzeczy to moje zdanie - to wszystko są zalecenia, komentarze i opinie osób prowadzących kurs.
    Jedna drobna uwaga, bardzo drobna odnośnie przyklęku. Należy przyklęknąć przed tabernakulum w którym jest Eucharystia, co jest "oznaczone" przez zapaloną "wieczną lampkę". Jest to o tyle ważne, że zdarza się, iż takie miejsce nie znajduje się na/przy ołtarzu głównym, tylko np. w kaplicy bocznej (niemal standard w Katedrze Jana Chrzciciela we Wrocławiu), zatem trzeba zachować czujność Natomiast w takich przypadkach przed ołtarzem głównym wystarczy wykonać ukłon.
    350D | Canon 18-55/3.5-5.6 II | Canon 50 1.8 II | Canon 70-200/4L | Lowepro Nova 4 AW | reszta w planach...

  10. #10
    Początki nałogu Awatar b'Art
    Dołączył
    Mar 2005
    Miasto
    Leszno
    Wiek
    51
    Posty
    370

    Domyślnie

    a jak focicie^ wysokie czulosci czy raczej lampa^ ja robie bez lampy - bardzo podobaja mi sie 'koscielne' zolte barwy
    _______________________________________________
    taaaaa... Fed, Zorka 5, Zuch Digital, Smena 16:9 ha!

Strona 1 z 224 1231151101 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •