Strona 1 z 223 1231151101 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 2222

Wątek: Kursy liturgiczne

 1. #1
  Pełne uzależnienie Awatar mxw
  Dołączył
  May 2005
  Miasto
  Poznań
  Posty
  2 121

  Domyślnie Kursy liturgiczne

  na kurs "dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego" przeprowadzony przez Komisję Liturgiczną Archidiecezji Poznańskiej (uff, co za nazwa!) (generalnie: Kuria Metropolitalna) poszedłem bardziej z ciekawości. pierwsze zdziwienie było na parkingu: brak miejsc. drugie w kościele: pełno ludzi (sobota rano). wszyscy przyszli na kurs. efektem ponad dwugodzinnych wykładów była wypisana dla każdego imienna legitymacja upoważniająca do fotografowania w kościele podczas mszy św.

  oficjalnie dostępne są (od ponad 10 lat) "Wskazania Komisji Episkopatu Polski do Spraw Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii":
  http://www.pascha.org.pl/dokumenty/fotografowanie.php

  są też dość liczne opracowania, a nawet książki, np.:
  http://www.kuria.gliwice.pl/czytelni...x.php?numer=05

  poniżej krótka (?) ściąga dla nas fotografów.

  Fotografowanie w kościele - FAQ

  kogo dotyczą zalecenia?
  - wszelkie zalecenia dotyczą każdej osoby, która chce fotografować w kościele - niezależnie od jej wiary lub braku wiary - chodzi o właściwe poszanowanie religi - nawet ateista musi klękać w kościele katolickim, tak samo, jak w innych religiach w miejscach kultu należy zdejmować buty czy nakrywać ramiona lub głowę.

  jakie są generalne zasady?
  - generalnie chodzi o poszanowanie uczuć religijnych i nieprzeszkadzanie podczas obrzędu liturgii. wszystkie pozostałe instrukcje z tego wynikają. celebracja liturgii to zdarzenie duchowe - czyli żaden sprzęt foto czy video nie jest w stanie oddać tego, co naprawdę się dzieje. innymi słowy z religijnego punktu widzenia przydatność focenia jest żadna - niemniej jednak, jeżeli my nie będziemy przeszkadzać, to oni nas będą tolerować.

  czy powinniśmy zgłaszać się do księdza przed mszą?
  - bezwzględnie tak. a generalnie to powinniśmy współpracować z lokalnym proboszczem, który nas powinien znać i zawsze rekomendować do pracy w trakcie mszy (szczególnie np. przy komuniach). nawet na taki "kurs dla fotografów" nie można się zgłaszać z ulicy, a tylko za pośrednictwem swojego proboszcza (chodzi o coś w rodzaju pierwszego sita). natomiast będąc na gościnnych występach zawsze przed mszą należy się zgłosić do księdza, pokazać legitymację z kurii, dać wpisać do zeszytu fotografujących (PESEL!), poprosić o zgodę na focenie i zapytać, czy ksiądz ma jakieś szczególne wymagania albo życzenia (np. kiedy nie robić zdjęć).

  czy ubiór jest istotny?
  - tak, i to bardzo. w myśl generalnej zasady nie przeszkadzania i nie rozpraszania nie należy się także wyróżniać (strojem). jest to o tyle istotne, że przed mszą ksiądz, którego prosimy o wyrażenie zgody na naszą obecność, nie obejrzy naszego portfolio ani naszego sprzętu, a praktycznie wyłącznie nasz strój i to na jego podstawie podejmie decyzję: więc jeżeli na ślub, gdzie wszyscy będą w gangach przyjdzie foto ubrany w t-shirt i trampki, to raczej zgody nie dostanie. z praktycznego punktu widzenia ważne są tylko ciche buty.

  ile osób może focić?
  - tylko jedna. druga może jeszcze ewentualnie operować kamerą. każda następna osoba nie ma prawa łazić po kościele i błyskać czy rozpraszać wiernych. należy o tym pamiętać, gdy np. para młoda przychodzi do nas złożyć zamówienie na usługę: należy ich poinstruować i poinformować, że foto może być tylko jeden i powinni o tym uprzedzić wszelkich wujków i ciocie.

  czy przy foceniu, gdy przechodzimy przed ołtarzem należy klękać?
  - tak, przechodząc przez środek kościoła (przed tabernakulum) zawsze należy przyklęknąć - uwaga: tylko przyklęknąć. a nie przyklęknąć i się przeżegnać. żegnamy się tylko na początku (wchodząc do kościoła) i na końcu - w obu przypadkach najlepiej wodą święconą (uwaga na sprzęt).

  czy są ograniczenia w przemieszczaniu się po kościele?
  - tak, po pierwsze nie można latać ciągle jak z pieprzem, ruchy powinny być ciche (wspominane już "ciche buty"), dyskretne, ograniczone do minimum, nie mogą nikogo rozpraszać ani zwracać niczyjej uwagi. z drugiej strony nie można stać jak kołek na środku (np. kameraman stojący metr przed księdzem głoszącym kazanie).

  czy są miejsca w kościele, do których nie wolno wchodzić?
  - tak, nie wolno wchodzić w miejsca zastrzeżone tylko dla duchownych, czyli np. na ambonę albo na ołtarz. kiedyś w kościołach były montowane balustrady przed ołtarzem - dziś jest to już dość rzadkie, ale granica pozostała - tam wchodzić nie wolno.

  to jak zrobić dobre zdjęcie pary młodej składającej właśnie śluby?
  - stojąc na środku kościoła. para młodych ślubuje sobie, więc zawsze powinni stać na stopniach ołtarza zwróceni przodem do siebie (trzeba im to przypominać, bo połowa robi to źle stojąc przodem do ołtarza, chyba na skutek amerykańskich filmów) - wtedy zdjęcia można robić z boków, albo centralnie, z księdzem w tle.

  czy są momenty w trakcie mszy św, których nie wolno fotografować?
  - nie, w naszej religii nie ma takich momentów, jednak zawsze ksiądz, z którym przed mszą należy ustalić szczegóły, może nas - ma takie prawo - poinstruować, aby nie robić zdjęć np. w trakcie kazania (bo go to rozprasza) albo w trakcie innych ważnych momentów liturgii. należy się do tego zastosować.

  czy można stosować dodatkowe oświetlenie?
  - raczej nie. we "wskazaniach" jest wyraźnie napisane, że stosowanie dodatkowych lamp i reflektorów umieszczonych w prezbiterium i skierowanych na wiernych jest niedozwolone. teoretycznie oznacza to, że można stosować dodatkowe oświetlenie w innych miejscach kościoła (tylko po co?)


  po co PESEL?
  - to jest ciekawostka: w sierpniu 2004r. wyszło zarządzenie arcybiskupa nakazujące prowadzić spisy wszystkich osób fotografujących w kościołach i na zewnątrz nich - chodzi o względy bezpieczeństwa (konkretnie o coraz częstsze przypadki kradzieży). dotyczy to fotografów, operatorów, przewodników wycieczek itp. tak więc należy dać się spisać. dla ułatwienia numer PESEL powinien być wpisany w naszej legitymacji/upoważnieniu z kurii.

  ____________________________
  powyższe uwagi zostały spisane z pamięci po odbyciu kursu, o którym mowa na początku - jeżeli wkradły się jakieś nieścisłości lub czegoś brakuje, to proszę o informacje, będziemy uzupełniać ten FAQ na bieżąco.

  dodatkowo zaznaczam, że nie wszystkie spisane rzeczy to moje zdanie - to wszystko są zalecenia, komentarze i opinie osób prowadzących kurs.
  pozdro.,
  m.
  __________________
  Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
  © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

 2. #2
  Uzależniony Awatar -=Festyk=-
  Dołączył
  Jul 2005
  Miasto
  Bydgoszcz
  Wiek
  28
  Posty
  666

  Domyślnie

  Bardzo przydatne informacje.Ostatnio właśnie proboszcz poprosił mnie o robienie zdjęć na różnych,drobnych uroczystościach kościelnych,więc te instrukcje są jak znalazł! Dzięki.
  D300s,Nikkor 18-55mm f:3,5-5,6,Tamron 55-200mm f:4,0-5,6,Jupiter 37A 135mm f:3,5,SB-800,Fancier WB1626
  plfoto||Galeria

 3. #3
  Pełne uzależnienie Awatar mxw
  Dołączył
  May 2005
  Miasto
  Poznań
  Posty
  2 121

  Domyślnie

  z rozmów z innymi uczestnikami kursu (było duuużo czasu na gadanie w kolejce po ręcznie wypisywane legitki) wynikało, że coraz częściej w kościołach pytają o legitymację / upoważnienie do fotografowania wydane przez kurię. stąd też duże zainteresowanie samym kursem...

  czyli do wszystkich szpargałów i śmieci, które nosimy po kieszeniach i w torbie foto zapewne dojdzie jeszcze jeden papier:

  pozdro.,
  m.
  __________________
  Canon EOS 3P broken | 28/1.8 | 50/1.4 | 85/1.8 | itd.
  © mxw | mm | deviant | portrety | fotoloader

 4. #4
  Uzależniony Awatar nastier
  Dołączył
  Oct 2005
  Miasto
  Lublin
  Wiek
  31
  Posty
  686

  Domyślnie

  wypadaloby udac sie do proboszcza i zapytac o takie cus...
  na nic sprzętu kupa, gdy fotograf ****.

  fotoblog

 5. #5
  Pełne uzależnienie Awatar muflon
  Dołączył
  Mar 2004
  Miasto
  Zürich
  Wiek
  41
  Posty
  6 764

  Domyślnie

  Bardzo fajnie zebrane. Przerzucam do 'techniki' i przyklejam, bo to się może wielu z nas przydać.

 6. #6
  Pełne uzależnienie Awatar Zielony
  Dołączył
  Jun 2005
  Miasto
  przystanek Warszawa
  Wiek
  34
  Posty
  2 928

  Domyślnie

  o! niezłe foto, widzę że kółeczko jak w 5D

  BTW, chyba pomyślę nad upgrade'm mojej wersji bo stara już wymięta, mimo że mam oryginał, a pozatym w takiej sztywnej formie jak widzę pewnie się będzie lepiej prezentować

  no i czuć nowością

  PS. A te stopery to dla...ksiądza proboszcza?
  W sumie racja, 350ka ma taki trochę laserowato-gwiezdno-wojnowaty odgłos migawki

  FAQ, bardzo fajny.

  I teraz moja uwaga.
  Ja zaznaczam ksiądzowi na początku, że w czasie śubowania podejdę sobie bliżej bo na tych zdjęciach mi najbardziej zależy.
  Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby miał jakieś 'ale'.
  Tak się składa, że jak już jestem tam blisko to się nie oszczędzam i jeśli jest miejsce za ksiądzem to robie zdjęcia jak mi pasuje.

  Z tym dodatkowym oświetleniem to różnie. Sama external flash już niby jest dodatkowa. Szkoda, że kościoły nie są wystarczająco jasne

  Coż by tam jeszcze???

  Aha, z tym oświetleniem to nie doczytałem; sorki.
  Chodziło o jakieś dadatkowe halogeny, ja nigdy nie stosowałem takich i w sumie dobrze, bo pewnie sam bym sobie z tym nie poradził

 7. #7
  Pełne uzależnienie
  Dołączył
  Feb 2005
  Wiek
  48
  Posty
  2 320

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez mxw
  czy są momenty w trakcie mszy św, których nie wolno fotografować?
  - nie, w naszej religii nie ma takich momentów, jednak zawsze ksiądz, z którym przed mszą należy ustalić szczegóły, może nas - ma takie prawo - poinstruować, aby nie robić zdjęć np. w trakcie kazania (bo go to rozprasza) albo w trakcie innych ważnych momentów liturgii. należy się do tego zastosować.

  czy można stosować dodatkowe oświetlenie?
  - raczej nie. we "wskazaniach" jest wyraźnie napisane, że stosowanie dodatkowych lamp i reflektorów umieszczonych w prezbiterium i skierowanych na wiernych jest niedozwolone. teoretycznie oznacza to, że można stosować dodatkowe oświetlenie w innych miejscach kościoła (tylko po co?)
  Ostatnio robiłem zdjęcia w kościele. Nie był to ślub. W trakcie mszy zza ściany dochodziło napier...alanie młota stosowanego przez robotników "naprawiających" budynek!!! Więc to raczej ludzie zgromadzeni w kościele byli rozpraszani.

  M.in. dlatego bezwstydnie i z premedytacją stosowałem lampę. Jednakże jej nie nadużywałem. Za kasę którą ksiądz zainkasował to jeszcze reflektory powinien ustawić.

 8. #8
  Początki nałogu
  Dołączył
  May 2005
  Miasto
  Białystok
  Wiek
  35
  Posty
  424

  Domyślnie

  M.in. dlatego bezwstydnie i z premedytacją stosowałem lampę. Jednakże jej nie nadużywałem. Za kasę którą ksiądz zainkasował to jeszcze reflektory powinien ustawić.
  kase zgarnął od Ciebie za focenie?? paranoja!!
  pozdrawiam
  Metus

 9. #9
  Coś już napisał
  Dołączył
  Apr 2005
  Miasto
  Wrocław
  Wiek
  36
  Posty
  66

  Domyślnie

  Cytat Zamieszczone przez mxw
  czy przy foceniu, gdy przechodzimy przed ołtarzem należy klękać?
  - tak, przechodząc przez środek kościoła (przed tabernakulum) zawsze należy przyklęknąć - uwaga: tylko przyklęknąć. a nie przyklęknąć i się przeżegnać. żegnamy się tylko na początku (wchodząc do kościoła) i na końcu - w obu przypadkach najlepiej wodą święconą (uwaga na sprzęt).

  ____________________________
  powyższe uwagi zostały spisane z pamięci po odbyciu kursu, o którym mowa na początku - jeżeli wkradły się jakieś nieścisłości lub czegoś brakuje, to proszę o informacje, będziemy uzupełniać ten FAQ na bieżąco.

  dodatkowo zaznaczam, że nie wszystkie spisane rzeczy to moje zdanie - to wszystko są zalecenia, komentarze i opinie osób prowadzących kurs.
  Jedna drobna uwaga, bardzo drobna odnośnie przyklęku. Należy przyklęknąć przed tabernakulum w którym jest Eucharystia, co jest "oznaczone" przez zapaloną "wieczną lampkę". Jest to o tyle ważne, że zdarza się, iż takie miejsce nie znajduje się na/przy ołtarzu głównym, tylko np. w kaplicy bocznej (niemal standard w Katedrze Jana Chrzciciela we Wrocławiu), zatem trzeba zachować czujność Natomiast w takich przypadkach przed ołtarzem głównym wystarczy wykonać ukłon.
  350D | Canon 18-55/3.5-5.6 II | Canon 50 1.8 II | Canon 70-200/4L | Lowepro Nova 4 AW | reszta w planach...

 10. #10
  Początki nałogu Awatar b'Art
  Dołączył
  Mar 2005
  Miasto
  Leszno
  Wiek
  46
  Posty
  370

  Domyślnie

  a jak focicie^ wysokie czulosci czy raczej lampa^ ja robie bez lampy - bardzo podobaja mi sie 'koscielne' zolte barwy
  _______________________________________________
  taaaaa... Fed, Zorka 5, Zuch Digital, Smena 16:9 ha!

Strona 1 z 223 1231151101 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •