Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: Canona Eos 1300D i Photoolex Fl04

  1. #1

    Domyślnie Canona Eos 1300D i Photoolex Fl04

    Witam grypowiczów
    Postanowiłem wrócić do fotografowania , kiedyś zenit XP i jakiś tam Flesz
    Obecnie posiadam Canona Eos 1300D z obiektywem standard 18-55mm oraz flesz
    Photoolex Fl04 . I tu chyba zrobiłem gafę lub czegoś jeszcze nie wiem, przy niektórych
    zdjęciach jest prześwietlenie tych bliskich ,przyznam że nie do końca rozumiem ustawienia flesza i nie wiem jak je ustawić ale potrzebuję czasu i porady .Mam inne pytanie obiektyw ma ogniskową 18-55mm a lampa zoom 24-150mm może mylę parametry ale może tu leży powód prześwietlonych zdjęć? Oraz sprawa dyfuzora wbudowanego zakres zoomu wtedy się zmienia o 14mm Jak ma się to do ustawień aparatu?

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Canona Eos 1300D i Photoolex Fl04

    Cytat Zamieszczone przez darioszek Zobacz posta
    przy niektórych zdjęciach jest prześwietlenie tych bliskich ,przyznam że nie do końca rozumiem ustawienia flesza i nie wiem jak je ustawić ale potrzebuję czasu i porady
    Działasz z lampą ustawioną na ttl (ettl), tzn. aparat sam dobiera moc błysku, z palnikiem na wprost (tak jak z lampy wbudowanej)?
    Aparat nie czyta Twoich myśli, i dobiera siłę błysku tak, jak jemu się wydaje, że powinno być dobrze. Robi błysk pomiarowy, uwzględnia różne rzeczy, przelicza, i robi błysk właściwy według tego co sam wymyśli. Jeśli wymyśla coś innego niż Ty potrzebujesz, trzeba skorzystać z opcji "korekta ekspozycji dla lampy błyskowej" (piszę z głowy, może się trochę inaczej nazywać). W instrukcji aparatu znajdziesz, jak do niej dojść.
    Jeśli robisz "palnikiem na wprost" to poczytaj http://foto.jasiu.pl - może zmienisz podejście.
    Zakres zooma: i w aparacie i w lampie można to przetłumaczyć jako "kąt", w aparacie "kąt widzenia obiektywu", a w lampie "kąt świecenia lampy". Jeśli lampa może oświetlać pole widziane przez obiektyw 24mm, a użyjesz 18mm, to brzegi kadru pozostaną nieoświetlone. Gdy wysuniesz dyfuzor, kąt świecenia się poszerzy. Tylko takie dopasowanie kąta świecenia lampy do kąta widzenia obiektywu ma sens jedynie wtedy, gdy lampą błyskasz "na wprost", a tak raczej się nie robi (patrz link wyżej).
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 10-11-2018 o 03:15

  3. #3

    Domyślnie Odp: Canona Eos 1300D i Photoolex Fl04

    Dzięki serdeczne za odpowiedź ta lampa ma TTl tylko teraz zastanawiam się czy w aparacie i lampie trzeba to ustawiać oddzielnie czy wystarczy oba urządzenia połączyć a TTl sam zostanie wykryty, sprawdzę i serdecznie dzięki

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Canona Eos 1300D i Photoolex Fl04

    Instrukcja obsługi lampy pomoże
    Fotograf może sam wybierać, czy aparat sam ma dobierać moc błysku, czy fotograf ustawi to ręcznie. Na lampie przełącza się między trybem eTTL i M.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •