Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: obiektyw m-42

  1. #1
    Awatar kinkeit
    Dołączył
    Oct 2014
    Miasto
    września
    Posty
    2

    Domyślnie obiektyw m-42

    witam
    jaka polecacie portretówkę 135mm na gwint m-42
    Fotografuję, żeby się przekonać, jak to będzie wyglądało na zdjęciu

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar candar
    Dołączył
    Jul 2008
    Miasto
    Chrząszczyrzewoszczyce, Powiat Łękołody
    Posty
    3 246

    Domyślnie Odp: obiektyw m-42

    Cytat Zamieszczone przez kinkeit Zobacz posta
    witam
    jaka polecacie portretówkę 135mm na gwint m-42
    A to zależy od tego jaki lubisz bokeh

    Jeśli aksamitny bokeh to polecam białego kruka - tzw. "bokine" czyli szkło TOKINA AT-X MACRO 90mm f/2.5 - portretówka i makro w jednym. Mam i polecam mocno! Z tym, że mam na mocowanie canona FD i nie jestem do końca pewien czy był z mocowaniem M42, ale to akurat żaden problem bo adapterów z FD na cokolwiek jest mnóstwo
    https://phillipreeve.net/blog/tokina...m-12-5-review/
    http://makingnottaking.blogspot.com/...ro-bokina.html


    No i Carl Zeiss Jena Sonnar MC 135mm, f3.5 bardziej dostępny i równie ostry. Również używałem i polecam. A rosyjskie Jupitery już niekoniecznie polecam.

    Możesz spróbować też Zenita Heliosa 40-2 85 mm f/1.5. Też miałem przez chwilkę, ale to szkło jest tak specyficzne, że albo miłość albo nienawiść Wszystko ogromne - waga, aberracje, flary , oraz mydło w narożnikach ale za te wady niektórzy je kochają ja tam niekoniecznie

    Jak lubisz tzw. swirly bokeh i malarski bokeh - to Heliosa 40-2 85 mm f/1.5 pokochasz
    https://club.foto.ru/forum/view_topi...ge=1#listStart
    Ostatnio edytowane przez candar ; 08-11-2018 o 22:29
    Dawniej A1, F1N, EOS 50, 5, 3, 10D, 7D, 5D MARK I i II i III , N F-601, 801s , M DYNAX 505si , 7000 i 8000i , P K1000, ME SUPER, SUPER A , PROGRAM A, Fuji X-E1, X-T1, X-T2 , Nex5, A7 I i II obecnie: A7 IV , Nikon J1, Canon F1N , Kodak SIX20 , WELTI Ic i M42 moja strona II MM II IG II FB II 35photo II 500px II 1x.com

  3. #3
    Awatar kinkeit
    Dołączył
    Oct 2014
    Miasto
    września
    Posty
    2

    Domyślnie Odp: obiektyw m-42

    Pentacon 135/2.8 Preset cos takiego
    Fotografuję, żeby się przekonać, jak to będzie wyglądało na zdjęciu

  4. #4
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 944

    Domyślnie Re: obiektyw m-42

    mialem Sonnara, Pentakona, Takumara, Jupitera i jeszcze OM Zuiko 135/3.5

    z tego zestawu akurat mnie najbardziej Jupiter (37A), chociaz ma delikatniejszy kontrast. ale jest bardzo ostry i ma mily bokeh

    najmniej chyba Takumary, takie jakies bez charakteru.

    Sonnar mialem w czasach 10D (6Mpix) jako podstawowe tele i bardzo ostry byl i mial sympatyczny bokeh. ale jak mi wpadl w rece inny egzemplarz ostatnio (no z 5 lat temu) to juz nie podobal mi sie az tak.

    Pentacon mialem 155/2.8. ladny bokeh ale ostrosc nie do konca (w 6Mpix). pewnie kwestia stanu egzemplarza, bo to jest tak prosta konstrukcja optyczna, ze nie ma prawa nie grac.

    Zuiko mi sie podobalo. neutralne, ale i odpowiedni mikrokontrast i bokeh przyjemny i ostrosc niezla. no tylko wtedy inny adapter trzeba kupic
    www albo tez flickr

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •