Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16

Wątek: Trudne wybory - pomoc potrzebna

  1. #11
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Trudne wybory - pomoc potrzebna

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    Jakiś czas temu zakładałam temat, gdzie radziłam się odnośnie zakupów, chociaż nie miałam wybranego niczego konkretnego, więc był to słaby pomysł.
    W tamtym wątku też były jakieś konkretne sprzęty.
    http://www.canon-board.info/dla-pocz...kupalw-108296/
    Może warto je połączyć, skoro to ciąg dalszy i ewolucja wyborów?

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    Dziś jednak mam już wybrane sprzęty, dlatego teraz poradzenie się ma większy sens - nie ukrywam, po 10 latach robienia zdjęć śmiesznym sprzętem (Canon 450D plus 3 dobre obiektywy) dostałam dużą dotację, dlatego mogę kupić rzeczy, na których sama się jeszcze nie znam
    Pomijając sprawę przyznawania dotacji na coś, na czym nie zna się osoba wnioskująca...

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    Czy kupując takie lampy do studio, nie przepłacę i każda z nich powinna mi się przydać? Zakres działalności: fotografia noworodkowa, dziecięca, rodzinna, sesje ciążowe, ślubne i wesela (+ żużel)
    Fotografia, fotografia, fotografia, i ani słowa o filmowaniu - to dlaczego tyle lamp światła ciągłego masz na liście?

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    Do studio (i nie tylko) na oświetlenie wybrałam:
    1. Lampy:
    1 – Lampa plenerowa Jinbei HD-600V z wyzwalaczem TRS V 2.4GHz
    - https://fripers.pl/p/lampa-plenerowa...zem-trs-24ghz/
    2 – Lampa światła ciągłego Jinbei EF-200 ze sterowaniem TRS-V, TR-A6
    https://fripers.pl/p/lampa-swiatla-c...cja-trs-24ghz/
    + Softbox Kula Jinbei Ball 360° bowens https://fripers.pl/p/softbox-kula-360-stopni-jinbei/ - 400zł
    3 – Lampa ledowa Yongnuo YN-300LEDIII 5500K
    - https://mitoya.pl/lampy-led-wideofil...ladowarka.html - 337zł x2
    4 – Lampa pierścieniowa 65W FreePower R65PRO z regulacją jasności
    https://fripers.pl/p/lampa-pierscien...acja-jasnosci/
    5- Oświetlenie Beauty Dish z plastrem miodu - 500zł
    https://*********.pl/beauty-dish-slo...dyfuzorem.html
    6 - Mała i lekka lampa ledowa LED Aputure Amaran AL-M9:
    https://mitoya.pl/lampy-led-wideofil...214408427.html

    Zastanawia mnie również, czy do tego zestawu lub zamiast jednej z tych lamp nie byłaby lepsza ta:
    https://sklep.filmgraf.com.pl/dedoli...ni-p-2773.html czyli Dedolight TP-LONI-LPBI30 - lampa LED Tecpro Felloni, ale jest już droższa (2875zł)?

    No i czy do tego zestawu przyda mi się coś na styl Ice Light, czyli np miecze ledowe z Younguno?
    A czy odpowiada Ci taki rodzaj oświetlenia (Ice Light)? Jeśli tak - oczywiście warto, jeśli nie - po co?
    Masz 6 różnych źródeł światła, z których prawdopodobnie każde będzie świeciło inaczej (drobne wahania temp. barwowej), czyli "choinka", jak przy ołtarzu podczas reportażu ślubnego (mix różnych źródeł światła).
    Chyba nie zauważyłem na liście żadnych modyfikatorów, statywów, teł i reszty "gratów studyjnych"?

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    Do tego kupuję dwie lampy: (będę działać na Canon 5d mark IV)
    1. Lampa Canon 600 EX-RT – 2 000zł
    2. Lampa Youngnuo 600 EX-RT II – 519zł
    Z jednej strony dobrze mieć Canona, bo to "oryginał", z drugiej za cenę Canona masz zestaw 3 lamp YN plus sterownik. Sprawdź jeszcze lampy Godox/Stroboss, mają swój system radiowy w którym działają lampy reporterskie i studyjne.

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    Jeśli chodzi o aparat, to na pewno:

    1. Canon EOS 5D Mark IV body CYFRA.EU – 12 618,00zł
    2. Canon teleobiektyw Canon EF 70-200 mm f/4L IS USM (!) CYFROWE.PL – 4567zł
    Body jest dobre. Uwagi kolegów o jakimś drugim body są jak najbardziej słuszne, jednak jeśli trochę liczysz na szczęście, to jako zapas możesz zabierać swojego 450d (lepiej cokolwiek niż nic). Jedni lubią pracę na dwa identyczne body, każde z innym obiektywem, inni mają "sprzęt podstawowy" w którym zmieniają szkła, a rezerwowy ma leżeć w torbie i się nie przydawać.
    Dlaczego "4 L IS", a nie "2.8"?

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    I do tego planuję teleobiektywy, choć najlepiej nie wszystkie:
    3. Canon 24-70mm f/2.8L II USM – 8000zł
    4. Canon 35mm – 5 050zł
    5. Canon 50 mm(? bo mam już 50 z serii L, ale światło 1.8) – 5 393zł – czy lepiej 35mm i 50mm czy zamiast nich 24-70mm?
    6. Canon 85 mm 1.4 – CYFRA.EU 7 659zł
    7. Coś do zdjęć makro – czy może do takich zdjęć posłużyć również ta 85mm Canona?

    Ale czy każdy z nich mi się przyda, czy któreś z nich będą się zastępować?
    1) to nie są "teleobiektywy", po 10 latach fotografowania wypada o tym wiedzieć :/
    2) skąd mamy wiedzieć, czy codziennie każdy Ci się przyda?

    Jedni "obskakują kotlety" parą 35+85 (jasność zależna od możliwości finansowych), inni nie potrafią żyć bez kilku zoomów uzupełnionych stałoogniskowymi, a jeszcze inni tłuką kasę robiąc 24-105/4L. A Ty co lubisz, jakie ogniskowe w reportażu wykorzystujesz najczęściej (przez 10 lat chyba już wiesz, co lubisz)?

    24-70/2.8 prawdopodobnie Ci wystarczy do reportażu (w wakacje widziałem "ciągnięte w górę" efekty reportażu komunijnego, robionego przez "zawodowca" na Sony a6500@6400ISO+jakiś kit, z 24-70/2.8 na mk IV zdecydowanie nie będziesz się wstydzić), może od czasu do czasu założysz coś dłuższego albo szerszego. Właśnie, "szerszego", nie zauważyłem niczego szerszego od 24mm, nie myślałaś o 16-35? Samo 24 czy 35 może czasem Cię ograniczać.
    Makro: już ktoś napisał, że makro od Canona to 100/2.8L IS, ale jest też 100/2.8, być może do kilku (kilkunastu) klatek wystarczy Ci "nie eLka".

    Jeśli głównie nastawiasz się na studio, dokładnie przemyśl miejsce, powierzchnię, modyfikatory, lampy, tła i rekwizyty. Jeśli maluchy, nie zapominaj o "socjalu" (małemu dziecku nie powiesz, że ubikacja jest na parterze, za rogiem).

    --- Kolejny post ---

    Jak szaleć to szaleć
    Światła studyjne to mogą być Quadralite z "X" w nazwie (studyjne, z wbudowanym odbiornikiem "Navigator X").
    "Przenośne", mocne, do studia i pleneru: Atlas 600 (jest też wersja z TTL), można dokupić zasilacz sieciowy do pracy "z gniazdka", zapowiadana jest wersja o mocy 400Ws.
    Słabsze przenośne: Reporter 200.
    Zakładane na aparat: Stroboss (kilka modeli, od małych, lekkich, do mocnych z dedykowanym akumulatorkiem zapewniającym szybkie ładowanie i więcej zdjęć niż komplet akumulatorków AA), każda z nich może służyć jako sterownik radiowy w ramach tego systemu, łącznie z obsługą lamp studyjnych i "przenośnych".
    Ostatnio edytowane przez r_m ; 15-08-2018 o 19:55

  2. #12

    Dołączył
    Jul 2018
    Miasto
    WLKP
    Wiek
    30
    Posty
    12

    Domyślnie Odp: Trudne wybory - pomoc potrzebna

    Przede wszystkim zanim odpowiem na pytania - może sama sobie też jestem winna, bo nie mam pojęcia skąd wzięły się tu błędy typu napisanie "teleobiektywy" zamiast "te obiektywy" odnośnie wszystkich obiektywów (w tym np. szerokich kątów jak 35mm) - nie będę się tłumaczyć zmęczeniem, ale zapewniam, po 10 latach potrafię odróżnić teleobiektyw od szerokokątnego, nie wiem jakim cudem wdarł się taki błąd. Tak samo nie pytałam czy 85mm to makro, tylko, czy jeśli kupię 85mm to może mi on posłużyć jako makro, w domyśle - czy będzie mógł mi zastąpić przykładowo 100mm, czy i tak 100mm muszę kupić.

    Co do aparatu i obiektywów wiem czego chcę i wybrałam to co chcę, ale od tego jest forum, żeby pytać, więc chciałam się poradzić, żeby właśnie tych dotacyjnych pieniędzy nie zmarnować, bo mi zależy żeby to utrzymać, a nie zamknąć po czasie jaki musi upłynąć żeby rozliczyć dotację - ale o tym, że stąd te pieniądze, chyba też niepotrzebnie wspomniałam, bo tylko wzmocniłam napływ jadu który przykładowo otrzymałam od @tomfoot. Przykre jest tylko to, że nawet nie widzieliście zdjęć jakie robię, a tyle osób potrafiło tylko skrytykować. W związku z tym ogromnie dziękuję tym osobom, które mimo wszystko i mimo moich błędów potrafiły również udzielić rady innej niż 'zrup se zakupy na zalando i kup fajne ciószki'. Faktem jest, że nie znam się kompletnie na urządzaniu studio i może dlatego to wypadło tak żałośnie, ale w studio pracowałam kilkanaście razy, zawsze na innym sprzęcie i krótko, a teraz mam szansę zbudować swoje domowe, by się uczyć robić w nim zdjęcia - dlatego wszystkim którzy radzą mi dać sobie spokój - dzięki za radę, ale jak mam się inaczej nauczyć? Byłam na kursach i studiach, po których wszyscy niezadowoleni, bo nauczyły teorii a nie praktyki (mieliśmy poznać studio, jednak jedyne co robiliśmy to praca z 1 lampą Quadralite Move 600) i softboxem.)

    @jan pawlak
    a. Zdjęcia prezentowane głównie na monitorze lub małe wydruki (choć jednak rezygnuję z własnej drukarki), sporadycznie w większych formatach
    b. Nacisk na duże dziury kładę dla jakości głównie, bo wiadomo, że zoom wygodniejszy, ale coś kosztem czegoś
    c. Jakie to będą typy zdjęć ? Nie wiem, czy dobrze rozumiem to pytanie, bo jeśli chodzi o zakres, to wypisałam go na początku (sesje rodzinne wszelkie, noworodkowe, ciążowe, plenerowe ślubne i wesela, wcześniej też takie wykonywałam, jednak amatorsko)

    @robertskc7
    Myślałam, że w razie awarii mój 450D wystarczy jako rezerwa (bo nie spodziewałam się awarii, dlatego, że przy 10 latach robienia zdjęć, których robiłam naprawdę masę, nigdy aparat nie odmówił mi posłuszeństwa, a mam za sobą również śluby, ale wtedy nawet się o tym nie myślało, że coś może paść). Dzięki forum dałam się przekonać i kupuję dwa body, właśnie po to tu jestem, by zostać wyprowadzona z błędu lub zrobić coś lepiej, rady innych są dla mnie bezcenne, o ile nie brzmią "daj se spokój".

    @xxkomarxx
    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź mimo wszystko! Tzn mimo tego, co napisałam i jak zostało to odebrane. Jest kasa, pomysł też, ale niestety urządzenie studia to dla mnie ogromny problem. Po prostu, tych wszystkich sprzętów jest za dużo i ciężko mi coś wybrać mądrze - czyli tak, żeby wszystko się przydało i nie kupić dwóch rzeczy, które będą działać prawie identycznie.

    Odnośnie lamp - co mnie skłoniło aby wziąć jedną canona jedną yn? Chciałam mieć jedną "lepszą", a drugą już po prostu tańszą, ale dużo osób radzi mi kupić np 4 x yn plus kontroler. Ja zastanawiam się, czy jest jakiś problem zgrać lampę Canona z Younguno, tzn czy warto w ogóle brać jedną taką, a drugą taką, czy lepiej postawić na te tańsze, ale więcej, bo jeśli wzięłabym jedną Canona, to tych YN max 2 dodatkowo, a gdybym wzięła same YN, to mogłabym wziąć ich wtedy więcej

    Teleobiektyw (czyli to 70-200 oczywiście) chcę wziąć już czysto do mojej pasji którą jest żużel - i tam chcę go używać. Odnośnie 50mm, to też wkradł się błąd, ja nie mam 1.8 tylko 1.4 z serii L, a nie ten "plastik fantastik"


    @r_m
    Ogromnie dziękuję za wyczerpującą i pomocną wypowiedź. Co do źródeł światła, filmowanie też wchodzi w grę, a bardziej jego nauka, dlatego jak najbardziej chciałabym zakupić coś, co się do tego przyda. "Chyba nie zauważyłem na liście żadnych modyfikatorów, statywów, teł i reszty "gratów studyjnych"?" - dlatego, że ten wątek i tak jest już bardzo długi i już nie chciałam wypisywać tu o studio, skoro i tak wszyscy tu radzili mi dać sobie z nim spokój... "Dlaczego "4 L IS", a nie "2.8"?" Bo jest dużo lżejszy, a ja chciałabym go na żużel, a mówisz, że różnica w jakości będzie duża? Na żużlu światło jest zazwyczaj bardzo ostre



    Ostatecznie wybór odnośnie aparatu i szkieł wygląda tak:
    1. Canon EOS 5D Mark IV body CYFRA.EU – 12 618,00zł
    2. Canon EOS 6D Mark II Body - 6600zł
    3. Canon teleobiektyw Canon EF 70-200 mm f/4L IS USM CYFROWE.PL – 4567zł
    4. Canon 85 mm 1.2 II – CYFRA.EU 7 659zł
    5. Sigma ART 35mm 1.4 – 3 200zł
    6. Komputer – 5000zł
    7. Monitor Eizo CS2730-BK + ColorNavigator lub NEC pa272w 5000zł
    (do tego mam 50mm 1.4 L, plus 16-35mm f4, ale to drugie szkło wolałabym wymienić na jakąś stałkę między 15 a 20mm, może ktoś jakąś poleca konkretną?)

    Mam tylko takie pytania:
    1. Czy poleci ktoś statyw do pracy w studio i w plenerze, ale bez żadnych ekstremaliów? Czy lepiej kupić dwa - cięższy do studio, a lżejszy w plener?
    2. Czy wie ktoś czy znajdę gdzieś coś do przechowywania zdjęć w tym stylu: https://www.owcdigital.com/products/...-pro-dual-mini
    5. Odnośnie akumulatorów, warto kupować zamienniki?
    6. Filtr polaryzacyjny lepiej B+W czy Marumi?
    Ostatnio edytowane przez ola_g ; 20-08-2018 o 18:11

  3. #13
    Pełne uzależnienie Awatar xxkomarxx
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Rzeszów, Tarnobrzeg, Sandomierz
    Wiek
    40
    Posty
    1 456

    Domyślnie Trudne wybory - pomoc potrzebna

    Canon nie ma 50 1,4L.
    Chcialbym by bylo ale poki co nie.
    85 wez 1.4 is zamiast 85 1.2
    Monitor oczywiscie pa272 lub pa271q odpusc eizo bo w tej cenie nie dorasta necowi do piet.

    Co do lamp. Canona sa fajne ale w cenie jednej 600 masz 4 inne. Te lampy mozna tez wykorzystac w domowym studio by opanowac blysk, potem bedziesz wiedziala co dalej.

    Baterie.
    Ja nie uznaje zamiennikow inni chwala. Przejechalem sie 2 razy wiecej nie bede ryzykowac.

    Na zuzlel to bym bral 70-200 a nie 16-35
    Ostatnio edytowane przez xxkomarxx ; 20-08-2018 o 17:56

  4. #14

    Dołączył
    Jul 2018
    Miasto
    WLKP
    Wiek
    30
    Posty
    12

    Domyślnie Odp: Trudne wybory - pomoc potrzebna

    A no tak, jeszcze to L tam nie wiem co robi, oczywiście mam 50mm 1.4 bez L, czyli taką o: https://allegro.pl/obiektyw-canon-ef...FY6OGAodlPsCHg

    A dlaczego 85 1.4 is zamiast 1.2?
    Co do monitora - dzięki!
    Czyli te YN tak bardzo od Canona nie odstają, nie warto przepłacać, nawet za jedną?

    A na żużel to właśnie tylko 70-200, wydaje mi się, że tak napisałam 16-35 to tam może by się do dwóch zdjęć (obiektu) przydało

  5. #15
    Pełne uzależnienie Awatar xxkomarxx
    Dołączył
    Apr 2007
    Miasto
    Rzeszów, Tarnobrzeg, Sandomierz
    Wiek
    40
    Posty
    1 456

    Domyślnie Odp: Trudne wybory - pomoc potrzebna

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    A no tak, jeszcze to L tam nie wiem co robi, oczywiście mam 50mm 1.4 bez L, czyli taką o: https://allegro.pl/obiektyw-canon-ef...FY6OGAodlPsCHg

    A dlaczego 85 1.4 is zamiast 1.2?
    Co do monitora - dzięki!
    Czyli te YN tak bardzo od Canona nie odstają, nie warto przepłacać, nawet za jedną?

    A na żużel to właśnie tylko 70-200, wydaje mi się, że tak napisałam 16-35 to tam może by się do dwóch zdjęć (obiektu) przydało
    85Lis jest nowsza konstrukcja z celniejszym i szybszym af, jest tansza, swiatlo gorsze o 1/3 ev i ma stabilizacje.

    Canona lampa jest lepsza ale cena.
    Lepiej miec 4 albo 5 yn.
    Canony tez sie psuja a fajnie miec zapas.
    Mozliwosci modelowania swiatla sa znacznie wieksze przy wiekszej ilosci lamp.

  6. #16
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Trudne wybory - pomoc potrzebna

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    nie mam pojęcia skąd wzięły się tu błędy typu napisanie "teleobiektywy" zamiast "te obiektywy" odnośnie wszystkich obiektywów
    Autokorekta czasem wie lepiej
    Ale sama musisz przyznać, że zmiana "te obiektywy" na "teleobiektywy" znacznie zmienia odbiór takich pytań.

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    nie pytałam czy 85mm to makro, tylko, czy jeśli kupię 85mm to może mi on posłużyć jako makro, w domyśle - czy będzie mógł mi zastąpić przykładowo 100mm, czy i tak 100mm muszę kupić.
    W sieci często zdarzają się problemy spowodowane skrótami myślowymi. Czasem, jeśli z kimś długo rozmawiamy, wiemy, kiedy coś sobie skrócił, ale w przypadku nowych osób bezpieczniej jest zakładać, że mają na myśli dokładnie to, co napisały. Wspominam o tym, bo podejrzewam, że znowu chodziło o skrót, tzn. o obiektyw "100cośtam Macro", a nie o jakikolwiek o ogniskowej 100mm, np. Canon EF 100/2 USM (który często jest stawiany wyżej niż 85/1.8). Jednak ani 85/12, 1.4, 1.8 ani ten 100/2 nie są obiektywami "macro".

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    Co do aparatu i obiektywów wiem czego chcę i wybrałam to co chcę, ale od tego jest forum, żeby pytać, więc chciałam się poradzić, żeby właśnie tych dotacyjnych pieniędzy nie zmarnować, bo mi zależy żeby to utrzymać, a nie zamknąć po czasie jaki musi upłynąć żeby rozliczyć dotację - ale o tym, że stąd te pieniądze, chyba też niepotrzebnie wspomniałam, bo tylko wzmocniłam napływ jadu
    No chyba nie bardzo wiesz, wrócę do "makro"
    Obiektywy makro mają za zadanie dać dużą skalę odwzorowania,taką, żeby przedmiot wielkości 1cm dał na matrycy obraz wielkości 1cm. Jeśli masz wątpliwości, czy "85" wystarczy, to wchodzisz na stronę producenta, lub na optyczne.pl, robisz sobie zestawienie obiektywów, np. takie https://www.optyczne.pl/porownaj.php...2=158&add3=157 i sprawdzasz pozycję "maksymalne powiększenie". Można też rzucić okiem na "ostrość od" (minimalna odległość od jakiej danym obiektywem da się uzyskać ostry obraz).
    Następny krok to podobne zestawienie, ale dla obiektywów makro: https://www.optyczne.pl/porownaj.php...d2=187&add3=35
    Rzut oka na "maksymalne powiększenie" daje jakąś odpowiedź na Twoje pytanie.
    Żeby nie było tak łatwo, możesz wykorzystać praktycznie dowolny obiektyw do zdjęć drobnych przedmiotów, jeśli użyjesz pierścieni pośrednich. Fotografowi z 10letnim doświadczeniem chyba nie trzeba tłumaczyć co to jest, jak się używa, i czy to jest idealne rozwiązanie
    Ten "napływ jadu" to normalna reakcja na masowo powstające "firmy fotograficzne", których jedynym celem jest zgarnięcie kasy z dotacji. Osobiście znałem dwóch takich "fotografów", zakup sprzętu, firma działała ile musiała, potem połowa poszła do sprzedania, druga została w domu, a zysk ze sprzedaży przekroczył koszt fikcyjnego utrzymania firmy.

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    Faktem jest, że nie znam się kompletnie na urządzaniu studio i może dlatego to wypadło tak żałośnie, ale w studio pracowałam kilkanaście razy, zawsze na innym sprzęcie i krótko, a teraz mam szansę zbudować swoje domowe, by się uczyć robić w nim zdjęcia - dlatego wszystkim którzy radzą mi dać sobie spokój - dzięki za radę, ale jak mam się inaczej nauczyć? Byłam na kursach i studiach, po których wszyscy niezadowoleni, bo nauczyły teorii a nie praktyki (mieliśmy poznać studio, jednak jedyne co robiliśmy to praca z 1 lampą Quadralite Move 600) i softboxem.)
    Współczuję tych kursów. Z ciekawości, jak wybierałaś te kursy?
    Może warto zrobić coś innego, np. znaleźć dobrze wyposażone studio, z kimś, kto będzie w stanie poświęcić Ci kilka godzin. Nie po to, żeby Cię nauczyć, ale żeby porozmawiać, pokazać, przedyskutować różne pomysły?


    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    Zdjęcia prezentowane głównie na monitorze lub małe wydruki (choć jednak rezygnuję z własnej drukarki), sporadycznie w większych formatach
    Słyszałaś o drukarkach termosublimacyjnych? Są dość wydajne, format 15x20(21) robią od ręki, na miejscu. Większe formaty, specjalne materiały, produkty i tak będziesz zlecać, więc jeśli planujesz dużą ilość 13x18-15x21, to taka drukarka może się sprawdzić (w odróżnieniu od atramentowej nie musisz jej ciągle używać, żeby nie zaschła).

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    Nacisk na duże dziury kładę dla jakości głównie, bo wiadomo, że zoom wygodniejszy, ale coś kosztem czegoś
    Jeśli to znowu skrót myślowy, to nie rób tego więcej
    Na "pełnej dziurze" masz najgorszą "jakość techniczną", ale często najprzyjemniejszy w odbiorze obraz. Ludzie z jakiegoś powodu kupują (za chore pieniądze) jakieś Petzvale i Heliosy 40, choć bez problemu mogą kupić doskonalszą technicznie i wygodniejszą współczesną optykę.

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    Myślałam, że w razie awarii mój 450D wystarczy jako rezerwa
    Pewnie by wystarczył. Choćby z tego powodu, że (jeszcze) go znasz i wiesz na co można sobie z nim pozwolić.

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    Dzięki forum dałam się przekonać i kupuję dwa body, właśnie po to tu jestem, by zostać wyprowadzona z błędu lub zrobić coś lepiej, rady innych są dla mnie bezcenne, o ile nie brzmią "daj se spokój".
    "Daj se spokój" z tymi dwoma body, które wybrałaś
    Mówiąc poważnie, przemyśl to jeszcze raz. 5d/6d to trochę inna obsługa, w stresie (jak podstawowy padnie) możesz z tego powodu mieć problem.
    Mk IV to świetny sprzęt, doskonały do tego co planujesz robić, ma dobry AF, ma zapis na dwie karty (od razu masz backup). Z drugiej strony wielu dobrych fotografów chwali sobie 6d, i nawet 6d mk II (który podobno - według wielu komentarzy na forum - to dno i 6m mułu). Posiadanie dwóch identycznych body może ułatwić pracę podczas reportażu (każde z innym szkłem, zero tracenia czasu na zmiany) i podczas postprodukcji (taki sam obrazek, zero problemów ze "zgrywaniem kolorów").

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    Co do źródeł światła, filmowanie też wchodzi w grę, a bardziej jego nauka, dlatego jak najbardziej chciałabym zakupić coś, co się do tego przyda.
    Dobre światło filmowe może Cię kosztować więcej niż fotograficzne. Do tego osprzęt filmowy (bo chyba nie myślisz o filmowaniu lustrzanką z ręki, i dźwiękiem z wewnętrznego mikrofonu). Myślę, że lepiej byłoby się skupić nad tym, co Ci przyniesie konkretny dochód, a potem z tego dochodu dokupować różności do eksperymentów.

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    "Chyba nie zauważyłem na liście żadnych modyfikatorów, statywów, teł i reszty "gratów studyjnych"?" - dlatego, że ten wątek i tak jest już bardzo długi i już nie chciałam wypisywać tu o studio, skoro i tak wszyscy tu radzili mi dać sobie z nim spokój...
    Ok
    To tak dla formalności dodam, że okta 120 jest fajna i dość poręczna, 150 świeci jeszcze fajniej (i jest mniej poręczna), a 180 to już wielki grat i (nie znam Cię, ale tak zakładam) raczej czarno widzę zakładanie/zdejmowanie jej w jedną osobę (a palnik lampy jest szklany, i łatwo się tłucze...). Niektórzy "kochają" głębokie okty, innym wystarczają standardowe. Itd itd itd
    Jeśli chcesz trzymać modyfikatory rozłożone, musisz mieć na nie dużo miejsca (spory kawałek ściany, łatwo można sobie zrobić specjalne wieszaki). Jeśli chcesz składać i rozkładać w miarę potrzeb, i chować do szafy lub na półkę, przydadzą się opisane "szybki montaż". I to tylko dwie oczywiste sprawy, o których wszyscy wiedzą, ale nie zawsze pamiętają podczas urządzania studia.

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    "Dlaczego "4 L IS", a nie "2.8"?" Bo jest dużo lżejszy, a ja chciałabym go na żużel, a mówisz, że różnica w jakości będzie duża? Na żużlu światło jest zazwyczaj bardzo ostre
    2.8 to już fajna jasność do portretów, duża jasność umożliwia skrócenie czasów przy np. "ciemniejszych sportach", jednak nie da się ukryć, wielkość i waga zdecydowanie się różnią.


    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    1. Czy poleci ktoś statyw do pracy w studio i w plenerze, ale bez żadnych ekstremaliów? Czy lepiej kupić dwa - cięższy do studio, a lżejszy w plener?
    Odwrotnie
    W studio (błyskowym) statyw ma za zadanie utrzymać aparat w określonym położeniu, bo obraz jest i tak "zamrażany" błyskiem.
    Statyw w plenerze, zwłaszcza z dłuższą ogniskową, ma zapewnić stabilne utrzymanie aparatu podczas naświetlania. Z ciekawostek, znajomy analizował wpływ paska od aparatu na poruszenie zdjęć (ze statywu), wyszło mu, ze jeśli wieje, lepiej odpiąć pasek, bo wprowadza drgania.

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    2. Czy wie ktoś czy znajdę gdzieś coś do przechowywania zdjęć w tym stylu: https://www.owcdigital.com/products/...-pro-dual-mini
    Przenośny NAS z RAIDem? A musi być przenośny? A musi być NAS? Musisz mieć RAID? A jaką chcesz wprowadzić "politykę wykonywania kopii zapasowych"? Może to głupie pytania, ale jeśli np. "wszystko" masz na komputerze, i aktualizujesz kopię zapasową na koniec dnia pracy, to może wystarczyć jeden pojedynczy dysk zewnętrzny plus drugi np. z kopią tygodniową w innym (fizycznie) miejscu?

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    5. Odnośnie akumulatorów, warto kupować zamienniki?
    Na ten temat jest kilka (burzliwych) wątków, poszukaj na forum. To pytanie z gatunku "czy kupić C czy N czy może telewizorek od S", każdy pomysł ma swoich wyznawców.
    Do zabawy nie miałbym oporów przed nawet tanimi "nonejmami". Do pracy wybrałbym wyższej klasy zamienniki, a wydając dużo nie swojej kasy, pewnie oryginały.
    Jeśli kupisz te dwa body jakie masz na liście, i jedno z nich ma być tylko "rezerwowym", to praktycznie już masz jeden zapasowy oryginalny akumulator. Dobrej klasy zamiennik powinien więc wystarczyć "na wszelki wypadek".

    Cytat Zamieszczone przez ola_g Zobacz posta
    6. Filtr polaryzacyjny lepiej B+W czy Marumi?
    Poczytaj testy, który łatwiej się czyści. Nie żartuję, niektóre serie filtrów mają tak wspaniałe powłoki, że wyczyszczenie go po przypadkowym dotknięciu np. palcem (pisałaś, że fotografia rodzinna, dziecięca, może też jakieś pieski się trafią) jest koszmarem. Na inne wystarcza czyszczenie metodą sprzed wieku, "chuchem i szmatką"

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •