Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Zdjęcia dużych maszyn w małych pomieszczeniach - jaki obiektyw

  1. #1
    Dopiero zaczyna Awatar kompot
    Dołączył
    Jul 2018
    Posty
    17

    Domyślnie Zdjęcia dużych maszyn w małych pomieszczeniach - jaki obiektyw

    Cześć,

    od jakiegoś czasu szukam najlepszego dla mnie obiektywu do robienia zdjęć maszyn w pomieszczeniach. Niestety wybór jest duży, a przez to ciężko się zdecytować.
    Mam wielką prośbę o wsparcie w tym temacie, pomocne będą sugestie i wszystkie podpowiedzi.

    Kilka słów na tamat przeznaczenia obiektywu:
    - szkło będzie pracowało z canonem 100D. W najbliższym czasie raczej nie kupię pełnej klatki, więc obiektyw raczej EF-S. Pełna klatka najwcześniej za 4-5 lat
    - zdjęcia maszyn w pomieszczeniach zakmiętych, światło obce, często niezbyt jasno. Mam statyw i uczę się z nim pracować
    - pomieszczenia przeważnie nie są wystarczająco duże, żeby robić zdjęcia kitowym obiektywem tj. 18-55mm. Maszyny przeważnie nie meszczę się w kadrze.
    - wymyśliłem, że sprawę rozwiąże zoom szerokokątny, np. 10-20mm; w takim zakresie szukałem potencjalnych kandydatów
    - mój budżet to max 2500zł, chciałbym żeby był nowy (na fakturę)
    - światło nie musi być super, bo pewnie i tak większą część zdjęc będzie trzena wykonać ze statywu
    - przeznaczenie zdjęć to dokumentowanie realizacji maszyn; zdjęcia będą trafiały na bloga firmowego i stronę internerową

    Moi kandydaci:
    Tokina AT-X 11-16 PRO DX Canon wersja II lub V
    Sigma 10-20mm F3.5 EX DC HSM Canon
    Sigma 8-16mm F4.5-5.6 DC HSM Canon
    Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM
    Tamron SP AF11-18mm F/4.5-5.6 Di II LD Aspherical [IF] Canon


    Dla lepszego zrozumienia tematu załączam zdjęcia.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0468.JPG
Wyświetleń:	154
Rozmiar:	592,5 KB
ID:	1006
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0460.JPG
Wyświetleń:	153
Rozmiar:	593,3 KB
ID:	1007

  2. #2
    Początki nałogu Awatar Adlatus
    Dołączył
    Jul 2010
    Miasto
    Puszczykowo
    Posty
    256

    Domyślnie Odp: Zdjęcia dużych maszyn w małych pomieszczeniach - jaki obiektyw

    Możesz zrobić panoramę. Program Hugin ładnie ci to połączy.

  3. #3
    Dopiero zaczyna Awatar kompot
    Dołączył
    Jul 2018
    Posty
    17

    Domyślnie Odp: Zdjęcia dużych maszyn w małych pomieszczeniach - jaki obiektyw

    Cytat Zamieszczone przez Adlatus Zobacz posta
    Możesz zrobić panoramę. Program Hugin ładnie ci to połączy.
    Dziękuję za podpowiedź. Kupiłem obiektyw Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, do robienia zdjęć ze statywu nadaje się super.
    Taka mała dygresja, że w przypadku takiego amatora jak ja, to kitowy sprzęt jest dużo lepszy niż umiejętności i w sumie nie ma co kupować sprzęta z wyższej półki. Człowiek czasami daje się złapać, że musi mieć super sprzęt, a jak udowodniły mi to kitowe obiektywy, nie o to chodzi

    Dzięki za pomoc.

  4. #4
    Początki nałogu
    Dołączył
    Jul 2013
    Miasto
    Sulechów
    Posty
    489

    Domyślnie Odp: Zdjęcia dużych maszyn w małych pomieszczeniach - jaki obiektyw

    Tak się skalda, ze 10-18 mimo najniższej ceny pod względem własności optycznych jest zdecydowanie z wyższej półki :-)
    G12, G3X, 80D, Samyang 8 Fisheye, 10-18STM, 15-85USM, 55-250STM, 50/1.8STM, 100/2.8L macro, SMC Takumar 135/2.5, Sigma 150-600C
    Flickr: https://www.flickr.com/photos/125851272@N07

  5. #5
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: Zdjęcia dużych maszyn w małych pomieszczeniach - jaki obiektyw

    Ja , jak mi brakuje czasem szerokości to robię po prostu kilka zdjęć i potem je składam automatycznie, jest masa programów od tego poczynając od PS

  6. #6
    Początki nałogu
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    294

    Domyślnie Odp: Zdjęcia dużych maszyn w małych pomieszczeniach - jaki obiektyw

    irix 11 mm
    R + C 50 1.8 STM + C 17-40 + C 70-200 f/4 + CDN.
    https://www.facebook.com/dawidzawilafotografia

  7. #7

    Domyślnie Odp: Zdjęcia dużych maszyn w małych pomieszczeniach - jaki obiektyw

    Po pierwsze to nie są duże maszyny

    Sklejanie to dobry pomysł. 10-18 też dobry zakup. Ja bym dołożył samyanga 8mm. Kiedyś robiłem foty dużych maszyn i generalnie fishe bardzo się podobały. Tylko ja nie robiłem zdjęć dla handlarzy tylko do folderów firmowych, gazetek korporacyjnych itp. To są często ciut inne wymagania. Często warto spróbować z tilt shift. Niestety drony weszły też do hal. Sporo się kręci filmów. Ja już w to się nie bawiłem.
    KAWAŁEK MOJEGO ŚWIATA - http://bodak.manifo.com

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 046

    Domyślnie Odp: Zdjęcia dużych maszyn w małych pomieszczeniach - jaki obiektyw

    Sklejanie panoram w uwa to średni pomysł, a głowica to takowych to dodatkowy koszt.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Zdjęcia dużych maszyn w małych pomieszczeniach - jaki obiektyw

    Cytat Zamieszczone przez zdebik Zobacz posta
    Sklejanie panoram w uwa to średni pomysł, a głowica to takowych to dodatkowy koszt.
    Ja nie pisałem o uwa. Bez sklejania często się nie da. Jeśli widziałeś dużą maszynę to wiesz. To naprawdę trudny temat. Kiedyś problemem też było światło a raczej często jego brak.

  10. #10
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Odp: Zdjęcia dużych maszyn w małych pomieszczeniach - jaki obiektyw

    Kiedyś robiłem podobne rozmiarem maszyny w małym pomieszczeniu - pionowe kadry + składanie, ale nie za pomocą głowicy panoramicznej, a szyny równoległej do maszyny. Zamiast szyny, możesz przemieszczać statyw z aparatem (wszystko ustawione manualnie) równolegle do maszyny, uważając, by robić to bardzo precyzyjnie. Przy jakiej ogniskowej zmieścisz w pionowym kadrze urządzenie (na wysokość)?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •