Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345
Pokaż wyniki od 41 do 47 z 47

Wątek: Obiektyw do spottingu

  1. #41
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 674

    Domyślnie Odp: Obiektyw do spottingu

    Cytat Zamieszczone przez rafels3 Zobacz posta
    Obłok Prandtla-Glauerta (czyli skroplona para wodna) + rozszczepienie światła.
    To nie ten przypadek...

  2. #42

    Domyślnie Odp: Obiektyw do spottingu

    Dzięki :-)

  3. #43
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Poznań
    Posty
    3 608

    Domyślnie Odp: Obiektyw do spottingu

    Cytat Zamieszczone przez rafels3 Zobacz posta
    Obłok Prandtla-Glauerta (czyli skroplona para wodna) + rozszczepienie światła.
    Poważnie? A to nie jest zwykła kondensacja taka jaką widać choćby na "skrzydłach" bolidów F1? Czy samoloty podczas pokazów przekraczają barierę dźwięku? Pytam jako zupełny laik

  4. #44
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 674

    Domyślnie Odp: Obiektyw do spottingu

    Samoloty nie mogą na pokazach przekraczać bariery dźwięku z uwagi na huk jaki prze tej okazji może powstać, który może wyrządzić liczne szkody, również osobowe. Ostatnio podczas Air Show w Radomiu, podczas przelotu Szwajcarów miało miejsce zdarzanie, które wg licznych świadków spowodowało taki huk, sam go doświadczyłem, ale czy było to przekroczenie bariery dźwięku nie podejmuję się wyjaśnić - sopory chyba są do tej pory. Faktem jest, że bębenek w uchu bolał mnie przez parę dni, jak nigdy.
    Zdjęcie jakie przy tej okazji powstało wygląda tak (i tu jest obłok Prandtla-Glauerta). Twoje forum lotnictwa lotnictwo.net.pl - Northrop F-5E Tiger II - J-3090 - L1186 - Poland: Radom - Sadkow ( EPRA) | Kacper Foryś (EPRZ Spotting Team)

    P.S. Dałem linka bo nie wiem czy nie naruszyłbym praw autorskich, wklejając miniaturkę 1024px z linkiem...
    Ostatnio edytowane przez Bangi ; 04-09-2018 o 15:22

  5. #45
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 492

    Domyślnie Odp: Obiektyw do spottingu

    ^^ Stałem obok, jakby to było typowe przekroczenie prędkości dźwięku to byśmy wylądowali w szpitalu

    A "oderwanie" super na zdjęciu.

  6. #46

    Domyślnie Odp: Obiektyw do spottingu

    Dobrze wiedzieć o tym obłoku bo ma pierwszy rzut oka to wygląda jak zabawa w Photoshopie ;-)
    Czy to jest widoczne tylko na zdjęciu z tele czy na żywo to widać oczami też?

  7. #47
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 674

    Domyślnie Odp: Obiektyw do spottingu

    Na żywo oczami też, ale dużo zależy od konkretnego samolotu. Z tych, które miałem okazję oglądać na własne oczy to najfajniej wychodzi przy F/A-18 Hornet i Eurofigterze.

    Obłok Prandtla-Glauerta

Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy ... 345

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •