Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Brak współpracy Canon 60D z Helios 44M-4

  1. #1

    Domyślnie Brak współpracy Canon 60D z Helios 44M-4

    Drodzy Forumowicze,
    bardzo proszę Was o pomoc w następującej sprawie. Podłączyłam Heliosa 44M-4 do swego Canona 60D i nie mogę wykonać zdjęcia, bo w chwili gdy przyciskam spust migawki, słyszę jak podnosi się lustro ale zdjęcie nie wykonuje się. Za to na wyświetlaczu pojawia się komunikat:

    "Err 01 Błędny transfer sygnałów obiektyw - aparat. Wyczyść styki na obiektywie i aparacie."

    Dzieje się tak patrząc przez wizjer jak i LV. Ustawiałam też różne tryby pracy (P, Tv, Av, Manual...). Konwerter z EOS na M42 kupiłam na Aliexpress. Czy to może być przyczyną? Czy da się jakoś uruchomić Heliosa?
    Będę wdzięczna za wszelką pomoc. Może ktoś z Was miał też taki przypadek i wie jak to ominąć?

    Pozdrawiam
    Adamina
    Ostatnio edytowane przez Adamina ; 06-06-2018 o 20:37

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2008
    Wiek
    50
    Posty
    454

    Domyślnie Odp: Brak współpracy Canon 60D z Helios 44M-4

    A jak wciskasz spust do połowy, to pokazuje jakąś wartość przysłony?

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Brak współpracy Canon 60D z Helios 44M-4

    Cytat Zamieszczone przez Adamina Zobacz posta
    w chwili gdy przyciskam spust migawki, słyszę jak podnosi się lustro ale zdjęcie nie wykonuje się. Za to na wyświetlaczu pojawia się komunikat:

    "Err 01 Błędny transfer sygnałów obiektyw - aparat. Wyczyść styki na obiektywie i aparacie."
    Czy adapter ma styki (jak w obiektywie Canona), czy jest bez styków?
    Jeśli ma styki - sprawdź porównując z jakimś obiektywem systemowym (tym co miałaś założony wcześniej), czy styki adaptera są w dokładnie tym samym miejscu, co w obiektywie (w stosunku do "łapek" bagnetu). Kiedyś kupiłem adapter z chipem, którego nie dało się założyć do aparatu, chip (płytka ze stykami) był przyklejony w innym miejscu.
    Jeśli styki są w dokładnie tym samym miejscu, to może świadczyć o dwóch rzeczach, albo adapter (a dokładniej chip, ta płytka ze stykami) jest uszkodzony, albo jest w bardzo starej wersji, niezgodnej z Twoim aparatem (i będzie doskonale pracował np. z 40d).

    Jeśli masz adapter bez żadnych styków, to nic takiego nie powinno się dziać, chyba, że adapter zwiera jakieś styki w aparacie (wtedy nie radziłbym go zakładać i próbować dalej).

  4. #4
    Coś już napisał Awatar cesiu111
    Dołączył
    Sep 2008
    Miasto
    Rz
    Posty
    53

    Domyślnie Odp: Brak współpracy Canon 60D z Helios 44M-4

    Cytat Zamieszczone przez r_m Zobacz posta
    Jeśli styki są w dokładnie tym samym miejscu, to może świadczyć o dwóch rzeczach, albo adapter (a dokładniej chip, ta płytka ze stykami) jest uszkodzony, albo jest w bardzo starej wersji, niezgodnej z Twoim aparatem (i będzie doskonale pracował np. z 40d).
    Skoro zarówno 40d i 60d wspierają obiektywy EF/EF-S, to nie znaczy, że mają takie same styki i mają je w tej samej pozycji?
    Pytam, bo mojego dandeliona mam jeszcze od czasów 400d albo 40d, poprzez 60d do 6d i z każdym body bezproblemowo działał, także ze wspomnianym tu heliosem 44M-4.
    @Adamina, sprawdź fizycznie przejściówkę. Tak jak jak wspomina r_m chip może być przesunięty lub niesprawny.

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 492

    Domyślnie Odp: Brak współpracy Canon 60D z Helios 44M-4

    Trzeba kupić lepszy adapter lub usunąć z niego dandeliona (styki). Może być też walniety więc możesz sobie spór na ali zalozyć (w najgorszej sytuacji daje się go przerobić na adapter bez żadnej elektroniki).

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Brak współpracy Canon 60D z Helios 44M-4

    Cytat Zamieszczone przez cesiu111 Zobacz posta
    Skoro zarówno 40d i 60d wspierają obiektywy EF/EF-S, to nie znaczy, że mają takie same styki i mają je w tej samej pozycji?
    Tak, w tym fragmencie który zacytowałeś zastosowałem skrót myślowy - faktycznie, może jakoś wprowadzać w błąd, powinno być:

    Jeśli styki są w dokładnie tym samym miejscu, to może świadczyć o dwóch rzeczach, albo adapter (a dokładniej chip, ta płytka ze stykami) jest uszkodzony, albo
    oprogramowanie tego chipa jest w bardzo starej wersji niezgodnej z Twoim aparatem (ta płytka ze stykami naklejona na adapter to "prawie komputerek", z własnym programem - program w starszej wersji może współpracować ze starymi body, ale może powodować błędy z nowymi, np. będzie doskonale pracował z 40d, a na 60d będzie pojawiał się błąd).

  7. #7

    Domyślnie Brak współpracy Canon 60D z Helios 44M-4

    Wejdz w tryb A, ustaw na stale minimalna wartosc przeslony na jaka pozwala Ci aparat i wtedy rob zdjecia. Daj znac czy pomoglo. U mnie jest to konieczne inaczej aparat mi sie wykrzacza jak Tobie.

    Zanim kupilem powyzszy adapter probowalem pracowac na wczesniejszym ktory dzialal na 40D. Niestety ten poprzedni nie dzialal z 80D. Musialem kupic nowy ktory z kolei wymagal ustawienia minimalnej przeslony by dzialac.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ostatnio edytowane przez fristajlor ; 07-06-2018 o 18:37

  8. #8

    Domyślnie Odp: Brak współpracy Canon 60D z Helios 44M-4

    Dziękuję wszystkim pięknie za okazaną pomoc. Dzięki waszym podpowiedziom doszłam, co jest przyczyną. Na trop naprowadzili mnie r-m i cesiu111. Porównałam Heliosa z założonym konwerterem do obiektywu systemowego. Widok przesyłam na załączonym zdjęciu. Na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie lecz po dokładniejszym przyjrzeniu się, zauważyłam, że chyba jednak dandelion konwertera jest przesunięty. Przesunięty w ten sposób, że mocując obiektyw dandelion ze stykami, przesuwa się za styki. Dlatego postanowiłam spróbować odblokować obiektyw i trochę go cofnąć. Po włączeniu aparatu i wciśnięciu spustu, zdjęcie się wykonało!!!
    Mam do Was jeszcze pytanie - kmeg sugeruje, żeby usunąć dandelion z konwertera. Co jest bezpieczniejsze i praktyczniejsze: usunąć dandelion czy pracować na niedokręconym obiektywie? Padła w postach sugestia aby nie używać wadliwego konwertera bo styki mogą uszkodzić elektronikę. Ale czy niedokręcony obiektyw, np. nie łapie "lewego światła"? (jeśli kogoś tym wnioskiem rozbawiłam, to super. Wynika to raczej z niewiedzy niż chęci rozbawienia...).

    Jeszcze raz dziękuję pięknie za pomoc i pozdrawiam.
    Gdybyście podpowiedzieli jeszcze na temat dandeliona (usunąć czy odkręcać obiektyw) byłabym ogromnie wdzięczna.



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180608_212424.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	2,11 MB
ID:	929

  9. #9

    Domyślnie Odp: Brak współpracy Canon 60D z Helios 44M-4

    Ja bym go ostroznie odczepil i przykleil poprawnie. Jezeli nie czujesz sie na silach popros o pomoc kogos z inklinacjami manualnymi.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #10
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2018
    Wiek
    46
    Posty
    215

    Domyślnie Odp: Brak współpracy Canon 60D z Helios 44M-4

    Niedokręcony oznacza niezabezpieczony przed dalszym odkręcaniem. Ryzykujesz, że Ci odpadnie
    Canon EOS RP + 50/1.8 RF

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •