Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Brud na matrycy zaraz po czyszczeniu 5d2

  1. #1
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    Wrocław / Warszawa
    Posty
    57

    Domyślnie Brud na matrycy zaraz po czyszczeniu 5d2

    Hej,

    nie mogę doczyścić matrycy w 5d2. Czyszczę Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	VSGO-DSLR-CCD-Swab-Kit.jpg
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	30,8 KB
ID:	703
    Gdy po zablokowaniu lustra wyczyszczę całą matrycę ponownie wystarczy, że opuszczę lustro wyłączając aparat, wykonam testowe zdjęcie, a na matrycy znów pojawiają się paprochy. Wygląda to tak jakby pracujące lustro z migawką rzucały kurz.
    Jak można lepiej wyczyścić całą komorę lustra? Odkurzacz? Może matrycę przetrzeć na mokro? Mam alkohol izopropylowy, może się nada?
    przechodzę na ciemną stronę mocy. I Can.

  2. #2
    Uzależniony
    Dołączył
    Mar 2013
    Miasto
    .
    Posty
    675

    Domyślnie Odp: Brud na matrycy zaraz po czyszczeniu 5d2

    Sprawdzałeś na innym obiektywie?
    W zestawie powinieneś mieć płyn do matryc. Bałbym się zwykłym izopropylem.

    Z odkurzaczem bym nie ryzykował.

  3. #3
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    592

    Domyślnie Odp: Brud na matrycy zaraz po czyszczeniu 5d2

    Hmmm... Mysle , ze albo powinienes poszukac sobie troche wiecej materialow na temat czyszczenia , albo oddac to komus, kto zrobi to jak trzeba. Izopropanol w zasadzie nie nadaje sie do czyszczenia matrycy - podejrzewam, ze jesli "na sile" czysciles te matryce, to mozesz miec juz z szorowanym filtrem pozamiatane.:-(...

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2018
    Posty
    27

    Domyślnie Odp: Brud na matrycy zaraz po czyszczeniu 5d2

    A czym kolega myśli czyścić jeżeli nie izopropanolem?

  5. #5
    Bywalec Awatar RHF
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    London / Kłobuck
    Wiek
    48
    Posty
    125

    Domyślnie Odp: Brud na matrycy zaraz po czyszczeniu 5d2

    Np. płynem Eclipse, który zawiera etanol
    5D + BG-E4 / 70D + BG-E14 / 40D + BG-E2N / 24 L TS-E / 24-105 L / 100-400 L / 50 1.8 / 10-18STM / Benro C-269M8 +B1 / YN600EX-RT + YN-E3-RT

  6. #6
    Coś już napisał
    Dołączył
    Oct 2010
    Miasto
    Wrocław / Warszawa
    Posty
    57

    Domyślnie Odp: Brud na matrycy zaraz po czyszczeniu 5d2

    Cytat Zamieszczone przez jelcyk Zobacz posta
    Hmmm... Mysle , ze albo powinienes poszukac sobie troche wiecej materialow na temat czyszczenia , albo oddac to komus, kto zrobi to jak trzeba. Izopropanol w zasadzie nie nadaje sie do czyszczenia matrycy - podejrzewam, ze jesli "na sile" czysciles te matryce, to mozesz miec juz z szorowanym filtrem pozamiatane.:-(...
    W ciągu kilku lat matrycę czyściłem już kilka razy. Nigdy nie miałem z tym problemów. Niestety teraz każde czyszczenie tymi patyczkami kończy się tak samo - jakby nie zbierały kurzu, a przesuwały go poza obszar matrycy. Opuszczenie lustra i zamknięcie migawki wznieca ten kurz i zaraz po czyszczeniu znów jest syf. Czyszczenie w ten sposób to syzyfowe prace. Kolego Jelcyk czytałem czym czyścić na mokro i najczęściej przewija się IPA czyli izopropanol czyli czysty alkohol. Piszą o tym fotografuj.pl czy inne branżówki, więc myślę, że nie mogą się mylić, o matrycę proszę się nie martwić i swoje podejrzenia zachować dla siebie. Na siłę nie czyściłem, prócz tego nikt nie "szoruje" papierem ściernym...
    przechodzę na ciemną stronę mocy. I Can.

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 459

    Domyślnie Odp: Brud na matrycy zaraz po czyszczeniu 5d2

    ^^ Kurz i paprochy to się wydmuchuje. Na mokro jest do usuwania rzeczy, których wydmuchać się nie da (wszelkiego rodzaju plamy lub przylepione rzeczy). Dziwne jest trochę to co piszesz. Najlepiej to pokaż zdjecia z tej brudnej matrycy bo ciężko dyskutować o czyms czego się nie widzi.

  8. #8
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 619

    Domyślnie Odp: Brud na matrycy zaraz po czyszczeniu 5d2

    Prawdą jest, że jakieś syfy możesz mieć ogólnie w całej komorze i nawet po wyczyszczeniu matrycy, zaraz mogą na nią spaść. Ja generalnie regularnie przedmuchuję komorę, ale i tak mam trochę syfów chociażby na matówce (widać jak patrzę przez wizjer). Jak wyczyścić komorę nie mam pojęcia. Ale wg mnie dość pomaga również wbudowane czyszczenie, bo przynajmniej pozrzuca Ci trochę kurzu z matrycy. Raz na jakiś czas oddaję na grubsze czyszczenie do zaprzyjaźnionego serwisu.

  9. #9
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    592

    Domyślnie Odp: Brud na matrycy zaraz po czyszczeniu 5d2

    Izopropanol stosuje sie do czyszczenia niektorych rodzajow zanieczyszczen - a jest ich , wbrew pozorom, naprawde sporo rodzajow. Niestety, mycia koncowego, tak, zeby matryca byla idealnie czysta i przejrzysta , tym preparatem sie nie zrobi. Pewnie nikt, kto tym sie zajmuje, nie zdradzi swoich tajemnic, bo na tym sie zarabia , ale jest sporo roznych preparatow na rynku i wiekszosc z nich dobrze sie spisuje przy usuwaniu brudow , tym bardziej swoistych dla swoich wlasciwosci - takze np czysta, demineralizowana woda... Wazniejsze od tego, zeby dokladnie wyczyscic jest, zeby nie uszkodzic powierzchni filtra , a wszelkie mgielki , zadymienia czy zatluszczenia mozna ostatecznie zlecic komus, kto zrobi to odpowiedzialnie i skutecznie. I przede wszystkim z lupa w reku... A co potrafia zrobic z tym elementem fascynaci rekodziela ?!!! Dlugo by opowiadac...
    Ostatnio edytowane przez jelcyk ; 12-04-2018 o 11:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •