Cytat Zamieszczone przez jan pawlak Zobacz posta
Masz rację, powinienem napisać precyzyjniej :

System AF (zarówno fazy jak i kontrastu) nie ma żadnego wpływu na to jaki punkt zostanie wybrany do ostrzenia ("zostanie trafiony") przez aparat na obiekcie fotografowanym
Wpierw :
a. wybierany jest punkt ostrzenia na obiekcie (człowiek, algorytm śledzenia, wykrywanie twarzy/oka, sposób priorytetowania, tryb, strefy, ....)
b. potem system AF ostrzy w tym wybranym punkcie na obiekcie
c. i w końcu następuje potwierdzenia ostrości

Zadaniem AF jest (pkt. b) jedynie uzyskanie najlepszej możliwej (w danej sytuacji zdjęciowej) ostrości obrazu na matrycy w miejscu ostrzenia/"trafienia" przez aparat i jej potwierdzenie (pkt. c)

jp
Wiesz co, jeśli dalej udajesz, że nie rozumiesz to użyję Twojego przykładu - w pkt. "b" af kontrastowy nie trafia lepiej niż fazowy. Trafia lepiej tylko w teoretyzowanej rzeczywistości jaką przedstawiasz. Przestań lać teoretyczną wodą tylko pokaż test, który dowodzi, że af z detekcją kontrastu trafia lepiej. Wg mnie porównywalnie trafiać może tylko w bardzo dobrych warunkach. Im mniej światła tym trafia gorzej. I nie chwalę tu Canona ot tak sobie bo używam i SONY i CANONA i gdzie trzeba stawiam wyższość SONY co było mi wielokrotnie zarzucane na tym forum. W temacie AF-S SONY tej wyższości na pewno nie ma a raczej soniacze w tej kwestii kuleją.
I żeby było jasne i żebyś nie plątał więcej - nie mam na myśLi wyboru punktu af czy też FF lub BF lub innych rzeczy które wymyślisz aby zaciemnić temat. Mam na myśli to, że po wybraniu punktu AF aparat z detekcją knotrastu bardzo często nie ustawi ostrości prawidłowo wbrew temu co Ty piszesz.