Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Kodak Ektar 100 skanowanie

  1. #1

    Domyślnie Kodak Ektar 100 skanowanie

    Witam forumowiczów.
    Mam pewien kłopot ze skanowaniem negatywu Kodak Ektar 100.
    Zacznę może od strony technicznej: skanuje na Epsonie V550 Vuescanem, negatyw 135. Robię skan liniowy i zapisuję do DNG, całość później odwracam metodą Alkosa w PS i zapisuję jako TIFF (tylko odwracam - reszte korekt wprowadzam w Lightroomie). I wszystko było do tej pory ok (skanowałem głównie Fuji Superie i cz-b materiały z Ilforda) aż do momentu jak wpadł mi w ręce Kodak Ektar. O ile z Fuji nie było żadnych problemów - kolorki już po odwróceniu były mniej więcej ok (zmodyfikowałem nawet lekko krzywą Alkosa bo wydawało mi się, że obcinała za dużo w cieniach) tak z Kodakiem walczę już trzeci dzień i cholera mnie trafia. Razem z negatywem dostałem też skan z labu i żeby chociaż zbliżyć się do takiego rezultatu musiałem sporo poszurać suwakami w Lightroomie (czego przy Fuji nie było)a i tak nie jest to ten efekt - zwłaszcze jeśli idzie kolor skóry. Skanowałem kiedyś jeszcze Kodaka Portrę 120 i dodam, że nie było takich problemów.
    Poratujcie, bo już nie mam pomysłu jak to zeskanować, żeby bez tej walki z każdą klatką w LR wyglądało chociaż w 2/3 tak dobrze jak z laba. Czy może ten skan z laba jest jakiś dziwny?

    W załączeniu pliki:
    1 odwrócony przeze mnie KODAK
    1a KODAK z labu
    1b wymęczony przeze mnie KODAK w LR


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	64,3 KB
ID:	582Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1a.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	74,6 KB
ID:	583Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1b.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	71,3 KB
ID:	584


    2 odwrócone przeze mnie FUJI
    2b FUJI wyedytowane w LR
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	79,7 KB
ID:	585 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2b.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	77,2 KB
ID:	586

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Kodak Ektar 100 skanowanie

    A poprostu zeskanować jako negatyw i pozwolić odwrócić kolory już oprogramowaniu sknera próbowałeś? W labie raczej zdają się właśnie na automatykę softu.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Kodak Ektar 100 skanowanie

    Tak też próbowałem. Ale bez satysfakcjonujących efektów. Generalnie wychodziło badziewnie. Tam trzeba najpierw zrobić preskan na mały fragment pustej klatki i zablokować ekspozycję, później jeszcze raz i zablokowac kolor filmu. Może tam coś pokręciłem albo źle ustawiam Vuescana?
    Kolory to jedno - gęstość też wydaje się kiepska (u mnie drzewa w prawym górnym rogu to czarna plama).

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Kodak Ektar 100 skanowanie

    Cytat Zamieszczone przez sebastian_p Zobacz posta
    Kolory to jedno - gęstość też wydaje się kiepska (u mnie drzewa w prawym górnym rogu to czarna plama).
    To może być wina zbyt małej dynamiki skanera - tego może się nie udać skorygować.

  5. #5

    Domyślnie Odp: Kodak Ektar 100 skanowanie

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    To może być wina zbyt małej dynamiki skanera - tego może się nie udać skorygować.
    Z tym jeszcze będę się w stanie jakoś pogodzić, natomiast kolory to priorytet.

    Jakieś pomysły jak to odwrócić poprawnie/zeskanować?

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Kodak Ektar 100 skanowanie

    Nie znam vuescana - używałem go dawno temu, ale tylko testowo. Nie ma tam profili dla filmów? Może można poszukać w sieci profilu dedykowanego dla Ektara?

  7. #7

    Domyślnie Odp: Kodak Ektar 100 skanowanie

    Są profile ale jest ich mało i działają tak sobie - za mało precyzyjnie. Wydaje mi się że metoda kolegi Alkosa jest dużo bardziej szczegółowa, zwłaszcza jeśli chodzi o usuwanie maski z negatywu.
    Popróbuje jeszcze jak radzisz na tych gotowcach w sofcie.
    Swoją drogą czym skanujesz/skanowałeś?

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Kodak Ektar 100 skanowanie

    Cytat Zamieszczone przez sebastian_p Zobacz posta
    Są profile ale jest ich mało i działają tak sobie - za mało precyzyjnie. Wydaje mi się że metoda kolegi Alkosa jest dużo bardziej szczegółowa, zwłaszcza jeśli chodzi o usuwanie maski z negatywu.
    Popróbuje jeszcze jak radzisz na tych gotowcach w sofcie.
    Swoją drogą czym skanujesz/skanowałeś?
    Nikon scanem z nikonem i Silverfastem z umaxem.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Kodak Ektar 100 skanowanie

    Cytat Zamieszczone przez michalab Zobacz posta
    Nikon scanem z nikonem i Silverfastem z umaxem.
    Rozumiem że te programy mają presety do poszczególnych negatywów co w pewien sposób upraszcza sytuację.
    Natomiast zastanawia mnie to, że np na Superii opisany przeze mnie sposób działa i rezultatem bije na głowę wyniki z laba a na Kodaku wysiada kompletnie.
    Czy Ektar jest aż tak wymagający?

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Kodak Ektar 100 skanowanie

    Cytat Zamieszczone przez sebastian_p Zobacz posta
    Rozumiem że te programy mają presety do poszczególnych negatywów co w pewien sposób upraszcza sytuację.
    Silverfast ma presety (Nikonscan nawet nie pamiętam), ale praktycznie nigdy ich nie używałem, może gdybym miał taki problem spróbowałbym.
    Jeśli dobrze pamiętam to metoda Alkosa jest dla filmów B&W, ma jedną stałą krzywą - więc z definicji nie może być dobra do wszystkich filmów kolorowych.
    Jeśli do jakiegoś pasuje to tylko przez przypadek.

    Jeszcze jest taki patent z zeskanowaniem nienaświetlonego negatywu aby określić jego maskę.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •