Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Wątek: problem z balansem bieli

  1. #1

    Domyślnie problem z balansem bieli

    witam,
    potrzebuje pomocy, ponieważ mam duży problem z balansem bieli w aparacie Canon 70d, balans bieli jest ustawiony na automacie a zdjęcia w scenerii zimowej wychodzą zawsze niebieskie...biel u mnie ogólnie jest niebieska, od początku w sumie tak było i już nie wiem co robić..proszę o odpowiedz specjalistów.

    dziękuję i pozdrawiam

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: problem z balansem bieli

    Biel śniegu jest niebieska, aparat się nie myli
    A jeśli uważasz, że się myli, ustaw balans bieli jaki Ci odpowiada (jeden z dostępnych lub "według wzoru", instrukcja aparatu podpowie jak), lub rób zdjęcia jako RAW, i potem popraw balans bieli (i nie tylko) na komputerze.

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: problem z balansem bieli

    To przez "gupi" światłomierz, który sprowadza wszystko do średniej szarości 18% (12%) i dlatego śnieg jest ciemny /do tego szary, szaro-niebieski/.
    Jak fotografujesz np. zimę na stoku, to musisz ekspozycję dodać na drabince (+1, +2) działki, a wówczas będzie znacznie lepiej.
    Podobnie jak fotografujesz ciemny obiekt i chcesz mieć go ciemnego, to ev na minus.

    Zawsze można fotografować w RAW-ach i dopracować kolory suwaczkami, albo poeksperymentować z ustawieniem balansu na słoneczny dzień.

    https://www.swiatobrazu.pl/fotografo...aro-12497.html
    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 10-01-2018 o 08:01

  4. #4

    Domyślnie Odp: problem z balansem bieli

    Ogólnie na ogół używam w aparacie trybu priorytetu przesłony.
    Ale na śniegu to zawsze przełączam na M i ustawiam ręcznie bo nie ufam automatyce.
    Plus robię zdjęcia w RW na komputerze robię korekcję kolorów.

  5. #5

    Domyślnie Odp: problem z balansem bieli

    Ale to nie chodzi tylko o śnieg (wtedy to już mega niebieskie) a ogólnie o kolor bialy. Biel na ciastku,biel auta. Czy świeci słońce czy zachmurzone niebo,czy robie na zewnatrz czy wewnątrz to jest źle. Mogę mieć jakiś problem z aparatem? Bo z tego co wiem ludzie mają na auto i ich zdjęcia są normalne.

  6. #6
    Początki nałogu Awatar KNC
    Dołączył
    Dec 2010
    Posty
    321

    Domyślnie Odp: problem z balansem bieli

    RobertON - światłomierz a czujnik odpoweidzialny za WB to zupełnie dwie różne rzeczy. Swiatłomierze nie ma nic do koloru śniegu.

    Mia85 - Swoją drogą snieg ma bardzo wiele kolorów, od niebieskiego gdy jest w cieniu, przez tradycyjnie oświetlony swiatlem dziennym biały po różowy, czerwony czy pomarańczowy.
    automat jak to automat, nie jest połaczony z naszym mozgiem wiec bedzie dochodziło do takich sytuacji, trzeba wtedy WB ustawiać ręcznie.
    Dziwi mnie dlaczego nie ma czegos na wzor kompensacji ekspozycji przy ustawioaniu WB. Kompensacja balansu bieli, czasem przydałoby się takie coś.
    R5+Canon EF 800/5.6, Sigma 500/4 S, RP+L14/4.
    https://www.facebook.com/dziki.swiat.zdjecia

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar tombas
    Dołączył
    Jul 2006
    Miasto
    Nowy Sącz
    Wiek
    55
    Posty
    2 195

    Domyślnie Odp: problem z balansem bieli

    pokaz jakies "niebieskie" foty z exifem

    --- Kolejny post ---

    Cytat Zamieszczone przez KNC Zobacz posta
    Dziwi mnie dlaczego nie ma czegos na wzor kompensacji ekspozycji przy ustawioaniu WB. Kompensacja balansu bieli, czasem przydałoby się takie coś.
    może nie do konca, to o czym piszesz, ale jest "ulepszenie" bieli, jest to auto WB z priorytetem bieli w 5d4
    Do zdjęć mam wszystko, prócz talentu...
    (R6, RP, RF 15-35 f/2.8L, RF 28-70 f/2L, RF 100 f/2.8L, RF 70-200 f/2.8L, EL-1, 470EX-AI)

  8. #8
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2007
    Posty
    1 503

    Domyślnie Odp: problem z balansem bieli

    Może najprościej byłoby pokazać jakieś zdjęcia? Gadanie o kolorach w ciemno ma niewielki sens. Chyba, że autor wątku jest przekonany, że tu sami wróżbici i inni posiadacze szklanych kul siedzą.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: problem z balansem bieli

    Cytat Zamieszczone przez KNC Zobacz posta
    RobertON - światłomierz a czujnik odpoweidzialny za WB to zupełnie dwie różne rzeczy. Swiatłomierze nie ma nic do koloru śniegu.
    Witaj !
    To akurat wiem, dlatego napisałem o dwóch rzeczach (ev i WB) i tak jest to ujęte w cytowanym tekście.
    Może jak zobaczymy zdjęcia będzie to bardziej widoczne.

  10. #10
    Moderator Awatar Bangi
    Dołączył
    Jun 2010
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    42
    Posty
    4 622

    Domyślnie Odp: problem z balansem bieli

    Podaj jakieś zdjęcie - najlepiej RAW.
    Dla mnie sprawa dziwna, bo mam już trzecią puszkę Canona i w zasadzie cały czas mam auto WB i takiej sytuacji nie miałem, owszem zdarzało się często, że na śniegu niedoświetlał, ale wtedy korekta ekspozycji pomagała, ale z balansem bieli problemów takiej sytuacji nigdy nie miałem.
    Jak dasz zdjęcie łatwiej będzie pomóc.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •