Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 59

Wątek: Przejście z 50d na 6d, czy może jednak 80d...???

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    43

    Domyślnie Przejście z 50d na 6d, czy może jednak 80d...???

    Witam szanownych forumowiczów,

    zwracam się z prośbą o poradę, mianowicie obecnie posiadam C50d + C17-55/2.8 + C85/1.8 i 70-200/2.8L IS II i myślę o przejściu na FF...
    Myślę o upchnięciu zestawu lustro + 17-55 i kupnie 6d "classic" na początek z 50/1.8 STM a za rok, jak dociułam zapewne 24-105/4 v1...
    Focę amatorsko rodzinne spacery i wyjazdy wakacyjne i to co mnie pociąga w FF to użyteczne wysokie ISO oraz ta "magiczna" głębia...
    Zastanawiam się tylko po przeczytaniu mnóstwa różnych opinii na temat AFa w 6d, czy jest on dużo wolniejszy i mniej dokładny niż w mojej 50-tce (tu wg mnie centralny jest szybki i dokładny a i bocznych też używam i nie narzekam...) ???
    Ideałem byłby AF z 80d a i matryca jest całkiem inna i znacznie lepsza od mojej obecnej - w tym przypadku poniósł bym docelowo o połowę mniejsze koszty zmiany... Tylko to wciąż nie FF ...
    Czasami się zastanawiam, czy 5 letnie już 6d classic nie jest zbyt przestarzałe ??? Nie chciałbym kolejny raz dokładać do zmiany puszki (nie wiem czy żona moja emocjonalnie zniesie obecną zmianę - myślę o kasie...)
    Jak oceniacie 6d II - czy to znaczący skok w stosunku do wersji pierwszej - myślę tu głównie o AFie i matrycy (jakości zdjęć)...???

    Pozdrawiam i z góry dziękuję za opinie...
    50D + 17-55/2.8 IS + 85/1.8 + 70-200/2.8L IS II + BG-E2N

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2008
    Miasto
    Nowy Sącz
    Posty
    1 304

    Domyślnie Odp: Przejście z 50d na 6d, czy może jednak 80d...???

    Mam 50d i sprzedałem 17 55 2.8 canona, a kupiłem 6d. Co do af, to w 6d jest przede wszystkim celny i działa (centralny) przy mniejszej ilości światła. Największą "bolączką" zestawu 6d + 24 105 jest waga i wielkość, choć 50d z 17 55 też lekki nie jest.
    Ostatnio edytowane przez tlustyx ; 24-10-2017 o 20:03
    6D; 5DII; C 24-70 2.8L; C 24-105L; C 70-200 2.8L; C 35 2.0 IS; C 50 1.4; C 85 1.8; S 17-35 2.8-4
    Moje fotki Moje fotki II

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    43

    Domyślnie Odp: Przejście z 50d na 6d, czy może jednak 80d...???

    A to przy okazji podpytam czy to prawda co mawiają iż 2.8 na cropie daje podobne efekty uzyskania głębi co 4 na FF ... ???
    A co do 17-55 na 50d, to fakt - ciężkawy zwłaszcza z gripem (plus te 6 szt eneloopów...), ale mimo to wygodny w uchwycie, tylko jak się z nim połazi pół dnia w terenie..... to sam już nie wiem co lepsze...
    50D + 17-55/2.8 IS + 85/1.8 + 70-200/2.8L IS II + BG-E2N

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Apr 2011
    Posty
    39

    Domyślnie Odp: Przejście z 50d na 6d, czy może jednak 80d...???

    Cytat Zamieszczone przez tlustyx Zobacz posta
    Mam 50d i sprzedałem 17 55 2.8 canona, a kupiłem 6d. Co do af, to w 6d jest przede wszystkim celny i działa (centralny) przy mniejszej ilości światła. Największą "bolączką" zestawu 6d + 24 105 jest waga i wielkość, choć 50d z 17 55 też lekki nie jest.
    Te zestawy ważą prawie tyle samo. 50d + 17-55 1457g vs 6d + 24-105 1425g więc różnicy w wadze nie odczujesz, co innego obrazek. 6d jak na pełną klatkę to i tak jest maleństwo. Jeśli masz fundusze to nawet się nie zastanawiaj tylko idź w pełną klatkę.

  5. #5
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2014
    Posty
    891

    Domyślnie Odp: Przejście z 50d na 6d, czy może jednak 80d...???

    Cytat Zamieszczone przez rafi_szymon Zobacz posta
    A to przy okazji podpytam czy to prawda co mawiają iż 2.8 na cropie daje podobne efekty uzyskania głębi co 4 na FF ... ???
    Tak to prawda. Prawa fizyki obowiązują i mają się dobrze :-)

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: Przejście z 50d na 6d, czy może jednak 80d...???

    Cropy są fajne do momentu zakupu FF. Znaczy się potem także są fajne ale trochę mniej

  7. #7
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    43

    Domyślnie Odp: Przejście z 50d na 6d, czy może jednak 80d...???

    Czyli mówicie koledzy abym "nie zbaczał" z kursu na 6d w żaden "mniejszy" sensor i tak jak tu tlustyx podpowiada nie zrażę się do AFa w 6d (przynajmniej do centralnego)...?
    50D + 17-55/2.8 IS + 85/1.8 + 70-200/2.8L IS II + BG-E2N

  8. #8
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Odp: Przejście z 50d na 6d, czy może jednak 80d...???

    Najbardziej odczujesz zmianę "pod palcami". Używam, chociaż już rzadko 50D, a także 5dmkII i 80D. Jeśli chodzi o szybkie i sprawne operowanie aparatem (parametry i AF - joystick i tylnie kółko w 50D), to przesiadka na cokolwiek z "pseudo kółkiem" (małe i delikatne badziewie)- jakie jest w 80tce i 6tce będzie wkurzająca. Jeszcze bardziej wkurzy brak joya do szybkiej zmiany punktu AF z aparatem przy oku (tak tak, pozostałe omawiane aparaty można programować i wciskać kombinacje mikro przycisków) - ale to przesiadka z Audi do malucha... No i kwestia wykonania i materiałów. Zawsze biorę 50D z przyjemnością do ręki, czego nie mogę już powiedzieć o trzeszczącej przy mocnym uchwycie 5tce czy zabawkowo - plastikowej 80tce. Czy przy przejściu na FF zobaczysz "tą magię"? na 99% nie, ale każdy musi się przekonać na własnej skórze

    Używam FF i 80tki ze względu na lepsze i większe matryce, co ma dla mnie podstawowe znaczenie zawodowe. Ale jak nie robię zdjęć na sprzedaż, to zawsze biorę 50d, albo ostatnio coś o wiele mniejszego

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar kmeg
    Dołączył
    Jul 2009
    Wiek
    48
    Posty
    1 463

    Domyślnie Odp: Przejście z 50d na 6d, czy może jednak 80d...???

    ^^ Ja osobiście lubię 50d ale w zasadzie używam go tylko na imprezach typu AirShow, gdzie AF z takiej 5d2 potrafi doprowadzić do rozpaczy (tego się też spodziewaj w 6d - jeden dobry punkt centralny i tyle). Obrazek niestety jest jaki jest bo puszka ma swoje lata i jeszcze cropy Canona na starych matrycach nie rozpieszczają - bardziej intensywne ruchy suwaczkami i robi się sraczka na ekranie.

    80d i 6d dadzą lepszy obrazek, fajniejszy w obróbce. Obecnie jedyna zaleta 6d jest to, że jest najtańszym nowym FF ale jak sobie uzmysłowisz, że wiążesz się z już przestarzałym korpusem na kolejne lata to słabo to wychodzi. 6d2 znowu jest jeszcze trochę zbyt drogie jak na możliwości obiektywnie mówiąc. Głębiami i bokehem między FF a cropem kompletnie bym się nie przejmował bo w slepych strzałach mało kto rozpoznaje różnice. W przypadku Canona cropowatego, największą bolączką są szkla - C stawia na FF I większość szkieł jest pod nie co szczególnie przy szerokim kącie jest problemem. Takie 85/1.8 też lepiej będzie wygladalo na 6d niż 80d. U canona każdy wybór poniżej 5d4/5dsr to jakiś kompromis...
    Ostatnio edytowane przez kmeg ; 25-10-2017 o 11:32

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Przejście z 50d na 6d, czy może jednak 80d...???

    Cytat Zamieszczone przez kmeg Zobacz posta
    W przypadku Canona cropowatego, największą bolączką są szkla - C stawia na FF I większość szkieł jest pod nie co szczególnie przy szerokim kącie jest problemem.
    Tu akurat miałbym nieco inne zdanie, jeśli ograniczymy się do segmentu "konsumenckiego". Mamy dobry EF-S 10-22, i świetny (patrząc na stosunek jakość-cena) EF-S 10-18 IS, po uwzględnieniu cropa mamy odpowiednik 16-35 lub 16-28. Odpowiedniki (pod względem ogniskowej) dla pełnej klatki nie są tańsze, oględnie mówiąc. Jednak jeśli masz na myśli "średnio szeroko, ale jasno" to racja, choć jeśli popatrzymy np. na Sigmy serii Art (nie są do cropa, co może przynieść korzyść na przyszłość) lub nawet "cropowe" zoomy Sigmy (18-35/1.8), może się okazać, że ból głowy przy wyborze wielkości matrycy będzie jeszcze większy.

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •