Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: Upgrade komputera do obrobki zdjec 2017.

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2015
    Miasto
    New York
    Posty
    22

    Domyślnie Upgrade komputera do obrobki zdjec 2017.

    Witam wszystkich.

    Potrzebuje zmodernizowac moj 5 letni komputer glownie pod obrobke zdjec. Uzywam programow lightroom 90%, photoshop 10% bridge, od czasu do czasu premiere elements. Gry wogole mnie nie interesuja. Zalezy mi tylko na wydajnosci, aby lightroom plynnie zarzadzal katalogiem liczacym 50000 zdjec raw. Ze starego komputera chce zostawic tylko:


    1. SSD Samsung 850 pro 256GB SATA3
    2. HDD WD Caviar Black 2TB
    3. HDD WD RED 4TB (zewnetrzny backup)
    4. ASUS Radeon 7850 2GB

    Od przeszlo tygodnia przegladam fora dyskusyjne i artykuly poswiecone tematom o komputerze dla fotografa. Mam juz mniej wiecej wybrana konfiguracje a watpliwosci mam jedynie przy wyborze dodatkowych dyskow ssd i ich konfiguracji. Nowy komputer bedzie skladal sie z nastepujacych komponentow:

    1. Intel i-7 8700K
    2. ASUS Prime Z370-A
    3. Corsair Vengeance LPX 16GB
    4. Samsung 960 EVO 250GB NVMe M.2 SSD
    5. Samsung 960 PRO 1TB NVMe M.2 SSD
    6. Dobry zasilacz 550W lub 600W

    Mysle zainstalowac dyski w nastepujacej konfiguracji wraz z zainstalowanymi programami:

    1. 960 EVO 250GB M.2 (system Win10 + pozostale programy)
    2. 960 PRO 1TB M.2 (lightroom, photoshop, bridge + katalog ze zdjeciami raw)
    3. 950 PRO 256GB (magazyn na filmiki z lustrzanki i smartfona poddane obrobce w premiere elements)
    4. WD Caviar 2TB storage (kopia zdjec, dokumentow itp.)

    Na dysku 960 PRO 1TB beda sie dodatkowo znajdowac wszystkie pliki tymczasowe, cache, previews programow adobe. Dlatego mam pytanie czy taka konfiguracja ma sens w celu zyskania wydajnosci, czy sami proponujecie inne lepsze... w sensie bezpieczniejsze i szybsze rozwiazanie. Bardzo prosze o jakies konkretne porady, ewentualnie zmiany w konfiguracji dyskow. Procesora raczej nie zamierzam zmieniac, bo widze ze jest jest bardzo wydajna jednostka przy obrobce zdjec. Ewentualnie jesli dyski, ktore zamierzam kupic sie do tego nie nadaja dajcie mi znac, bo np. nie wykorzystam ich potencjalu. Jesli proponujecie cos innego w zamian podzielcie sie swoimi spostrzezeniami. Acha... jeszcze jedno.... macierze RAID odpadaja... wogole nie chce sie bawic w ich konfiguracje.

    Procesor i-7 8700k, bo to prawie najwydatniejsza jednostka pod moje zastosowanie.

    https://www.pugetsys...-i3-8350K-1056/

    https://www.pugetsys...-i3-8350K-1057/

    Zasilacz - najprawdopodobniej bedzie to model Seasonic PRIME Ultra 550 Platinum albo mocniejszy Seasonic PRIME Ultra 650 Platinum jak bedzie dostepny w sprzedazy, albo cos innego od tej firmy.

    Dysk ssd pod system moge zmienic na drugiego samsunga 960 pro 512GB ale z drugiej strony nie potrzebuje tak pojemnego dysku systemowego, ktory w 80% nie bedzie wykorzystany, a poza tym dodatkowr koszty. Dlatego w pierwszej kolejnosci wpadl mi w oko samsung 960 evo 256GB z uwagi na pojemnosc i osiagi. Czy zastosowane moduly TLC a nie MLC moga spowodowac ze dysk mi sie wysypie po 3, 4 latach?... napewno nie przekrocze deklarowanego przez producenta limitu dla tego dysku 100 TBW, moze zapisze 20% widzac po obecnym ssd. Nastepnym razem komputer bede modernizowal za jakies 5 lat, takze pewnie i tak cos sie zmieni.
    Dyski myslalem podlaczyc wykorzystujac podział 8+4+4 - GPU PCI-e x8 i 2xSSD PCI-e x4. Mam wiec pytanie odnosnie tego, bo widze ze plyta ma dwa gniazda m.2 w ktore moge bezposrednio wpiac oba dyski ssd. Jesli tak zrobie, to czy bede mogl wlaczyc ten podzial w biosie plyty i ustawic mniejszy z nich jako bootowalny naped i na niego zainstalowac win10?... czy np. jeden bezposrednio do gniazda m.2 i zainstalowac system, a drugi poprzez adapter PCI-e... czy oba napedy podlaczyc przez adaptery PCI-e? Nie mialem okazji jeszcze installowac napedow m.2 stad tez wynika moja niewiedza z tym zwiazana. Jesli moga byc jakies problemy jesli chodzi o wolne linie PCI-e moge zlozyc komputer bez karty graficznej i uzywac tylko zintegrowanej z procesorem.

    Jesli chodzi o plyte glowna to zawsze kupowalem cos od Asusa, a nie potrzebuje gamemingowej, dlatego padlo na ten model: asus prime z370A. Myslalem tez nad ASrock z370 taichi. Chyba, ze polecacie jakis model innego producenta z dobra sekcja zasilajaca.

    Chlodzenie powietrzne: Noctua NH-U14S

    RAM zostane przy 16GB, do tej pory mi wystarczalo z zapasem, takze nie bede dokladal wiecej... moze kiedys jak zajdzie taka potrzeba.

    Najwiecej watpliwosci mam przy takiej konfiguracji dyskow jak opisalem na wstepie i ich podlaczeniu, czy bedzie to optymalne rozwiazanie, czy mozna cos zmienic w konfiguracji dyskow i uzyskac lepsza wydajnosc. Moze ktos z was ma takie rozwiazanie i podzieli sie jak to sie spisuje w praktyce. Dziekuje bardzo z gory za wszelka pomoc i wskazowki.

    Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  2. #2
    Coś już napisał
    Dołączył
    Mar 2008
    Miasto
    Toruń
    Wiek
    48
    Posty
    65

    Domyślnie Odp: Upgrade komputera do obrobki zdjec 2017.

    960 PRO 1 TB M.2 bym sobie odpuścił na rzecz EVO. Mam 512 GB 960 PRO i szczerze powiedziawszy nie widzę jakiejść wielkiej róznicy do wersji EVO, a różnica w cenie znacząca. Ja przeinwestowałem, uważam, że jeśli nie bawisz się w obróbkę filmów szkoda kasy.
    7D mark II; C17-55 f/2,8; C 70-200 f/2,8 IS II; C 85 f/1,8; C 10-22, 430EX II
    Moje fotki www.gasin.pl

  3. #3
    Uzależniony Awatar C80
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    ZS
    Wiek
    43
    Posty
    854

    Domyślnie Odp: Upgrade komputera do obrobki zdjec 2017.

    No to pora na mnie. Teraz mam starego i5 2320 z 24 GB RAM, grafika zintegrowana, ssd 250+hdd 2TB.

    Niestety przy chrome z uruchomionym YouTube PS zaczyna wolniej pracować.

    Zastanawiam się nad zmianą na jakąś poleasingową stacją roboczą z xeonem (lub dwoma) , czy ktoś z was podpowie czy zmiana ww kompa na któryś z tych (który?) ma sens?
    https://sklep.polbit.com/poleasingow...1/priceto/2000

    PS. Light room plus podstawowa obróbka w PS.

  4. #4
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Upgrade komputera do obrobki zdjec 2017.

    Na pewno nie zmieniaj na takiego co ma mniej ramu, niż masz obecnie. Czy nie masz przypadkiem SSD zapełnionego do granic? Jeśli tak to wyrzuć z niego to co niepotrzebne i zmniejsz partycję, tak aby przynajmniej 10% a lepiej 20% było nie przydzielone do żadnej partycji. Zapełniony do granic SSD jest zajeżdżany przez GC.

  5. #5
    Uzależniony Awatar C80
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    ZS
    Wiek
    43
    Posty
    854

    Domyślnie Odp: Upgrade komputera do obrobki zdjec 2017.

    Ssd ma jeszcze zapas, tylko system na nim stoi. Ram zawsze można dokupić. Tylko nie znam się na xeonach i nie wiem czy jest sens wymiany i5 2320 na poleasingowy sprzęt z takim prockiem. Generalnie czy jest szansa na wymianę na stację roboczą w cenie do 2-2 5 tysiąca tak aby skok w szybkości był widoczny.

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Nov 2006
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    1 580

    Domyślnie Odp: Upgrade komputera do obrobki zdjec 2017.

    Masz niezły sprzęt, skoku w wydajności raczej nie zobaczysz. Ten co masz powinien dawać radę, albo masz bardzo wysokie wymagania, albo jakiś problem z softem. Dużo różnych programów działających w tle?

  7. #7
    Uzależniony Awatar C80
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    ZS
    Wiek
    43
    Posty
    854

    Domyślnie Odp: Upgrade komputera do obrobki zdjec 2017.

    Nic niestandardowego, dbam o takie sprawy i większość rzeczy jest wyłączona. SSD też wszedł, żeby przyspieszyć sprzęt, ale niechybnie wszystko zmierza ku wymianie, stąd zainteresowanie xeonami.

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar RobertON
    Dołączył
    Dec 2012
    Miasto
    Gorzów Wlkp.
    Wiek
    60
    Posty
    2 173

    Domyślnie Odp: Upgrade komputera do obrobki zdjec 2017.

    Cytat Zamieszczone przez C80 Zobacz posta
    stąd zainteresowanie xeonami.
    Mam dwa blaszaki na Xeonach E3 1230v2.
    To zwykłe i7 z zablokowanym mnożnikiem. Swego czasu był to opłacalny zakup, bo były tańsze od i zwykłych i7-ek.

    Taktowanie jest ważne, zobacz ich pozycje.

    https://www.cpubenchmark.net/cpu.php...45+%40+2.40GHz
    Ostatnio edytowane przez RobertON ; 27-10-2017 o 13:03

  9. #9

    Domyślnie Odp: Upgrade komputera do obrobki zdjec 2017.

    Nikt nie pracuje na MACach? Teraz już w dobrych pieniądzach można kupić mocne imaki z fakturą, a od razu dobra matryca

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Feb 2007
    Posty
    2 601

    Domyślnie Odp: Upgrade komputera do obrobki zdjec 2017.

    Cytat Zamieszczone przez Alex29 Zobacz posta
    Nikt nie pracuje na MACach? Teraz już w dobrych pieniądzach można kupić mocne imaki z fakturą, a od razu dobra matryca
    czytałem w mądrych poradnikach że dobra matryca maca do obróbki foto się nie nadaje
    Jestem szumofobem
    S50/1.4A. Mam ostrego kundla.
    Używam Lee: BS, LS, Lee Landscape Polarizer 105mm, .6, .9 soft i hard, holder 2 sloty + pierścień

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •