Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Sesja dziecięca, potrzebna lampa

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    157

    Domyślnie Sesja dziecięca, potrzebna lampa

    Zerknijcie na ten film: https://www.youtube.com/watch?v=4_qZ_lqJZEA

    Potrzebuje skompletować sprzęt do takich zdjęć jak na filmie.
    Wiecie może co to za lampa na filmie? Światło ciągłe, błyskowe?

    Mam 430ex II, może dokupić parasolkę i będzie dobrze? Potrzebuje dużo miękkiego światła.
    Canon -> Fuji

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 049

    Domyślnie Odp: Sesja dziecięca, potrzebna lampa

    Lampa to lampa, ma blyskac.

  3. #3
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2009
    Miasto
    śląskie (górnośląskie)
    Posty
    2 418

    Domyślnie Odp: Sesja dziecięca, potrzebna lampa

    Cytat Zamieszczone przez atze Zobacz posta
    Zerknijcie na ten film: https://www.youtube.com/watch?v=4_qZ_lqJZEA

    Potrzebuje skompletować sprzęt do takich zdjęć jak na filmie.
    Wiecie może co to za lampa na filmie? Światło ciągłe, błyskowe?

    Mam 430ex II, może dokupić parasolkę i będzie dobrze? Potrzebuje dużo miękkiego światła.
    Tania studyjna błyskowa, niewielkiej mocy, z "wbudowanym reflektorem" (którego nie da się odłączyć jak w normalnych studyjnych, na 1:30 zobaczysz, że na kablu zasilającym jest założony odbiornik wyzwalacza radiowego, podłączonego kabelkiem do lampy, a na sankach masz nadajnik (widać w trakcie sesji). Gdyby używał światła ciągłego, nadajnik nie byłby potrzebny.
    Jeśli potrzebujesz "dużo miękkiego" to potrzebujesz duże źródło światła, czyli np. dużą parasolkę, i raczej nie srebrną. Są "dwupowłokowe", to jest biała parasolka, na którą można założyć srebrno-czarną "powłoczkę" od zewnątrz, wtedy parasolka robi się odbijająca i trochę bardziej wydajna niż biała odbijająca, ale także daje trochę "twardsze" światło niż biała odbijająca (biała w środku, czarna od zewnątrz). Są też "parasolki - softboxy", srebrna (wewnątrz) parasolka z białą tkaniną "od strony pręta" (nie od czaszy), lampa świeci przez otwór w białej tkaninie na czaszę, odbite światło jest rozpraszane jak w softboxie.
    Z dużymi parasolkami i lampą reporterską jest taki problem, że aby oświetlić całą czaszę, lampa musi świecić szeroko, z palnikiem przy "szybce", i z dużą mocą (bo moc reporterskich jest mała), a to - jeśli "szybka" (soczewka Fresnela) jest zabrudzona może powodować przypalenia tłuszczu i brudu (z palców) - pojawiają się małe czarne plamki, które z czasem będą się powiększać aż do przetopienia "szybki" (o ile lampa będzie używana często, szeroko, z dużą mocą).
    Nie napisałeś ile chcesz wydać, więc można albo fantazjować (statyw z tłumieniem powietrznym, lampa Godox AD200, nadajnik Navigator X Canon, uchwyt typu "S" - "imadło" ściskające głowicę lampy), albo iść na minimum (statyw podobny do w-806, uchwyt do parasolki za 40zł, parasolka biała 110cm lub dwupowłokowa, dwa wyzwalacze YN RF-603c).
    Na tym filmie widać jedną lampę, ale chyba w odbiciu w szybie gdzieś mi mignęła druga - choć to mogła być ta sama. Jeśli chcesz "bardzo miękko", to przydałoby się wypełnienie po drugiej stronie osi obiektywu, niż światło główne, najprościej - duża biało-srebrna blenda (90x120 może wystarczyć i jest jeszcze w miarę poręczna, 120x160 to już "wielkie bydlę"). Biało srebrna, a nie "5w1", bo te które znam mają srebrną płaszczyznę po zewnętrznej stronie, a białą po wewnętrznej, jeśli w danym momencie chciałbyś uzyskać mocniejsze wypełnienie (lub słabsze) nie zrobisz tego w sekundę, tylko musisz rozpiąć suwak, zdjąć "powłoczkę", odwrócić na druga stronę, założyć, zasunąć (a po kilku klatkach ponownie zmieniać, jak zmienisz pomysł).
    Są parasolki 150-160cm, ale w pokoju ciężko się z tym ruszyć, i chyba może być kłopot z wypełnieniem jej światłem z lampy reporterskiej (nie mam, nie próbowałem).
    Wariant minimum: białe prześcieradło powieszone na szafie, lampa skierowana na prześcieradło - brzmi głupio, ale możesz przetestować jak to działa.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 049

    Domyślnie Odp: Sesja dziecięca, potrzebna lampa

    Miekkie swiatlo... troche teorii i sie rozjasni. Doczytaj jeszcze co to falloff.

    Czy 430 wystarczy, moze wystarczyc. Przy tego typu zdjeciach ISO bedzie oscylowalo w granicach 400-800, czas 1/100 f4. Wiec szalu nie ma.

    Sam nigdy nie uzywalem wiecej nic 2szt 600ex rt (sporadycznie 3). Oczywiscie od czegos to musisz odbic/przepuscic.

  5. #5
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: Sesja dziecięca, potrzebna lampa

    Używam z powodzeniem lampy repo i parasolki białej do takich zdjęć.

  6. #6
    Bywalec
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    157

    Domyślnie Odp: Sesja dziecięca, potrzebna lampa

    Cytat Zamieszczone przez zdebik Zobacz posta
    Miekkie swiatlo... troche teorii i sie rozjasni. Doczytaj jeszcze co to falloff.
    Softbox/parasolka bliżej lub dalej obiektu daje dwa różne efekty. Chodzi o odległość na jakiej światło zmienia się w cień.
    Dalej (małe źródło światła) - światło wyrysowuje ostrzejsze krawędzie cieni, same cienie są delikatniejsze,
    Bliżej (duże źródło światła) - światło wyrysowuje bardziej miękkie krawędzie cieni, same cienie są mocniejsze.
    Jeszcze o tym czytam. Na razie wnioskuje, że potrzebuje mieć blisko duże źródło światła.

    Cytat Zamieszczone przez zdebik Zobacz posta
    Przy tego typu zdjeciach ISO bedzie oscylowalo w granicach 400-800, czas 1/100 f4. Wiec szalu nie ma.
    Sam nigdy nie uzywalem wiecej nic 2szt 600ex rt (sporadycznie 3). Oczywiscie od czegos to musisz odbic/przepuscic.
    Gość ma ISO100, f4. Z ciekawość jakie według Ciebie powinno się osiągnąć parametry, aby było dobrze?

    Cytat Zamieszczone przez mwitek Zobacz posta
    Używam z powodzeniem lampy repo i parasolki białej do takich zdjęć.
    Używasz jednej białej parasolki odbijającej? Jaki masz rozmiar tej parasolki? Lampa z automatyką czy manualnie? Możesz coś więcej napisać o ustawieniu, odległość, wysokość?

    ---

    To co ma do tej pory ze sprzętu:
    - EX430 II + dyfuzor,
    - 2 transmitery YongNuo RF-603C II (głównie zdalne wyzwalanie migawki, mogą być do lampy ale manualnie),
    - blenda 90x60cm srebrno-złota.
    + Dokupione białe matowe tło vinylowe.

    O lampach Godox czytałem, było w komentarzach pod filmem. Nie znalazłem w internecie sklepu w PL sprzedającego te lampy. Inna opcja to system Quadralite, ale to już są koszty. Robię sesję w domu do albumu. Chcę wydać minimalną ilość pieniędzy osiągając efekt z filmu.

    Gość na filmie prawdopodobnie używa dwóch parasolek. Faktycznie widać odbicie. Może kupie jedną parasolkę, tylko nie wiem jaki rozmiar, do tego statyw Quantuum Air 260 i jakieś uchwyt Phottix'a. Ustawię wszystko, zrobię parę zdjęć z Panem Pandą i zobaczę jak to wyjdzie. Potem korekty.
    Canon -> Fuji

  7. #7
    Pełne uzależnienie Awatar zdebik
    Dołączył
    Jun 2013
    Miasto
    Londyn
    Posty
    4 049

    Domyślnie Odp: Sesja dziecięca, potrzebna lampa

    Cytat Zamieszczone przez atze Zobacz posta
    Dalej (małe źródło światła) - światło wyrysowuje ostrzejsze krawędzie cieni, same cienie są delikatniejsze,
    Bliżej (duże źródło światła) - światło wyrysowuje bardziej miękkie krawędzie cieni, same cienie są mocniejsze.
    Bardzo ciekawe...

    Cytat Zamieszczone przez atze Zobacz posta
    Gość ma ISO100, f4. Z ciekawość jakie według Ciebie powinno się osiągnąć parametry, aby było dobrze?
    Chlop moze miec nawet iso 30, kto bogatemu... ale pomysl o dziecku z ta spawarka przy jego oczach.

    Rodzic nie zobaczy roznicy pomiedzy iso 100 a 800 po pp, wiec po jakiego meczyc dzieciaka i lampy

  8. #8
    Uzależniony Awatar mwitek
    Dołączył
    Dec 2011
    Miasto
    Łódź
    Posty
    501

    Domyślnie Odp: Sesja dziecięca, potrzebna lampa

    mam jedną parasolke białą lampa świeci przez nią. aparat i lampa na manual i jakoś dobieram parametry żeby było dobrze : ) zawsze trochę eksperymentalnie i często wykorzystuje światło zastane na przykład z okna. używam albo kabla PC albo rf603 do wyzwalania. czasem jeszcze blendy do odbijania albo świece przez blende druga lampą wyzwalaną z fotoceli. ale to niewygodne. tj wolałbym drugi parasol zamiast świecić przez blende. co do ustawienia parasolki to raczej dalej niz blizej. a wysokosc reguluje jskos tak intuicyjnie w zaleznosci jak chce piswiecic

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •