Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Czyszczenie obiektywu

  1. #1

    Domyślnie Czyszczenie obiektywu

    Witam

    Syn ma Canon PowerShot SX120 IS, kupiony od znajomego .
    Zauważyłem że obiektyw nie jest zbytni czysty, kurz , tłuste kropki

    JAK BEZPIECZNIE WYCZYSCIĆ "DOMOWO" TEGO TYPU OBIEKTYW ?????

    Pozdrawiam

    Traper

  2. #2
    Początki nałogu
    Dołączył
    Aug 2008
    Wiek
    50
    Posty
    454

    Domyślnie Odp: Czyszczenie obiektywu

    Na targach bawiłem się LensPenem. Porobiłem tłuste plamy paluchami i... kuźwa działa. Zeszło wszystko idealnie. Tylko co innego zabawa ze szkłem "demo" a co innego mizianie swojego szkiełka. Jest też wersja do czyszczenia matrycy. Ma ktoś jakieś opinie o tym cacku? Ja na razie wolę szmatki + płyn do szkiełek.

  3. #3
    Uzależniony
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    592

    Domyślnie Odp: Czyszczenie obiektywu

    Jesli to sa tylko zanieczyszczenia zewnetrzne, to pierwsze co musisz zrobic, to bardzo dokladnie wydmuchac powierzchnie soczewki , aby nie porysowac jej tym, co na nie sie twardego przykleilo. Potem to juz normalne czyszczenie, a wiec, w warunkach domowych np. sciereczki do okularow (nasaczane) albo b. miekkie sciereczki do czyszczenia displayow telefonicznych (najlepiej z mikrofibry) zawilgocone lekko np. wodka (najlepiej Biala Dama - reszte po operacji natychmiast wykonczyc w milym towarzystwie!), spirytusem, spirytusem izopropylowym, albo dedykowane do optyki. Czysc b. delikatnie, bez zadnych naciskow, krotkimi, okreznymi ruchami - az do skutku. Na koniec, jak juz masz ja wymyta , przetrzyj pare razy w ten sam sposob sucha sciereczka. Jak zostaja slady i cienie, powtorz mycie nowa sciereczka, do skutku. na koniec , jesli jeszcze masz jakies cienie, ktore moga pochodzic od plynow, ktore zastosujesz - skutecznym srodkiem jest chuchniecie i przetarcie sucha sciereczka - ale delikatnie, bo to juz medium bezposlizgowe i moze wplywac na powierzchnie powlok. I zadnych naciskow ... A samo fotografowanie to juz po w/w imprezie

  4. #4

    Domyślnie Odp: Czyszczenie obiektywu

    Witam

    Dzięki za odpisanie. Mam takie jednorazowe nasączone ściereczki
    do czyszczenia okularów - i zapewne to będzie najlepsze

    Pozdrawiam
    TRaper

  5. #5
    Uzależniony Awatar Macios
    Dołączył
    Jun 2005
    Miasto
    Szczecin
    Wiek
    45
    Posty
    692

    Domyślnie Odp: Czyszczenie obiektywu

    Rafels - Używam już chyba 3go Lenspena i z czystym sumieniem mogę go polecić. Z jednej strony ma pędzelek, a z drugiej "zużywającą się" powierzchnie czyszczącą (kilka miesięcy daje radę). Bardzo wydajny i wygodny gadżet!
    Ostatnio edytowane przez Macios ; 19-01-2017 o 10:11

  6. #6
    Coś już napisał Awatar uosiek1
    Dołączył
    Dec 2014
    Miasto
    Mazury
    Posty
    55

    Domyślnie Odp: Czyszczenie obiektywu

    jelcyk znakomicie opisał procedurę czyszczenia, od siebie tylko dodam, że wódkę szkoda na obiektyw lać, lepiej w gardło

    Kiedyś miałem bardzo dobry płyn HAMA, w takiej buteleczce z pędzelkiem. Potem nie mogłem go nigdzie kupić i nabyłem z tej samej firmy zestaw z płynem w czerwonej buteleczce - odradzam z całego serca, w tym zestawie tylko bibułki się do wycierania nadawały. Od kilku lat używam Chemax 3, do nabycia u każdego optyka. Tani, skuteczny, nie rysuje powłok, pozostałości same odparowują, nie trzeba polerować soczewki suchą szmatką przez pół dnia. Jako okularnik uważam to rozwiązanie za bardzo wygodne


    A tak jeszcze przy okazji zapytam: lenspen nada się do czyszczenia okularów? Bo szmatką z chemaksem nie sięgam w okolice nosków, za grube paluchy mam.
    Ostatnio edytowane przez uosiek1 ; 19-01-2017 o 11:16
    Może nie umiem liczyć, ale bynajmniej dobrze mówię po polsku. Jestem Chumanistą

  7. #7

    Domyślnie Odp: Czyszczenie obiektywu

    Witam

    Poszperałem na Allegro Płyn DO OKULARÓW Z POWŁOKĄ AR CHEMAX 3 - 25ml (6016893319) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
    Tu mają 2 rodzaje - ciekawe który wybrać ?????

    Raz jeszcze się spytam - czy mogę użyć ten ( nasączone listki) do czyszczenia okularów ?

    Wiem że obiektywy mają na powierzchni specialną anty refleksyjną powierzchnię
    Czy nie uszkodzi sie po delikatnym przetarciu ???

    Pozdrawiam
    T

  8. #8
    Coś już napisał
    Dołączył
    Aug 2016
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    82

    Domyślnie Odp: Czyszczenie obiektywu

    Ogólnie widzę 3 rodzaje tego płynu:

    CHEMAX 1 niebieski: do czyszczenia wszelkiego rodzaju szkieł okularowych
    CHEMAX 2 zielony : do czyszczenia i zabezpieczania okularów przed zaparowaniem
    CHEMAX 3 pomarańczowy (dostępny na tej aukcji): do czyszczenia szkieł z powłokami antyrefleksyjnymi
    I ten pomarańczowy wydaje mi się najlepszy do obiektywów. Żaden z nich nie powinien żadnego uszkodzić.

    Tak swoją drogą przez jakieś 2,5 roku takim płynem w połączeniu z LensPenem czyściłam matrycę w bezlusterkowcu i dało radę. Matryca do tej pory czyściutka i gotowa do sesji.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar salas
    Dołączył
    Nov 2012
    Miasto
    KIELCE
    Posty
    3 000

    Domyślnie Odp: Czyszczenie obiektywu

    nasączone chusteczki do optyki z lidla - dają radę, potem przecierasz czystą mikrofibrą i jest git.
    SONY

  10. #10
    Coś już napisał Awatar uosiek1
    Dołączył
    Dec 2014
    Miasto
    Mazury
    Posty
    55

    Domyślnie Odp: Czyszczenie obiektywu

    Chemax 3 jest tylko jeden, pomarańczowy, do okularów z powłokami AR (oraz obiektywów, lornetek i teleskopów, jak podaje producent) Dwójka (zielony) podobno też, ale on zostawia na szkle jakąś powłokę przeciw zaparowaniu, więc obiektywu wolałbym nim nie smarować
    Może nie umiem liczyć, ale bynajmniej dobrze mówię po polsku. Jestem Chumanistą

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •