Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Zdjęcia z wysokim ISO - jaka należy się obróbka

Mieszany widok

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2016
    Miasto
    podkarpackie
    Wiek
    45
    Posty
    15

    Domyślnie Zdjęcia z wysokim ISO - jaka należy się obróbka

    Fotki są z wesela. ISO 3200 lub 6400, robione bez lampy aparatem 1200D - na wielu są szumy które chcę usunąć lecz jak usunę to pojawi się brak ostrości, do poprawy jest też jasność. Czy kolejność obróbki zdjęcia to nr1 usuniecie szumów i ruch nr2 poprawa ostrości? (high pass sharpen lub sharpen lub unsharp mask?) ? Czy najpierw poprawić ostrość lub jasność a na końcu usuwać szum ?

  2. #2
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Dec 2010
    Miasto
    Poznań, WLKP
    Posty
    2 244

    Domyślnie Odp: Zdjęcia z wysokim ISO - jaka należy się obróbka

    Ile wziąłeś za ten ślub?

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar GalaktycznyMuczaczo
    Dołączył
    Aug 2011
    Miasto
    London
    Posty
    1 329

    Domyślnie Odp: Zdjęcia z wysokim ISO - jaka należy się obróbka

    Cytat Zamieszczone przez gawittt Zobacz posta
    Fotki są z wesela. ISO 3200 lub 6400, robione bez lampy aparatem 1200D - na wielu są szumy które chcę usunąć lecz jak usunę to pojawi się brak ostrości, do poprawy jest też jasność. Czy kolejność obróbki zdjęcia to nr1 usuniecie szumów i ruch nr2 poprawa ostrości? (high pass sharpen lub sharpen lub unsharp mask?) ? Czy najpierw poprawić ostrość lub jasność a na końcu usuwać szum ?
    jezeli obrabiasz rawa w LR to nie ma znaczenia poniewaz wszystko jest robione w czasie rzeczywistym i mozesz sobie akcje bez problemu cofać lub zmniejszać bądź zwiększać efekty. Jezeli zas w PS, to najpierw odszumiaj a potem wyostrza, tak ja zawsze to robiłem. Mimo wszystko nie spodziewaj się potężnych efektów, niestety 1200d na tak wysokim iso bez lampy będą wyglądały dość słabo, może lepiej pomyśl o obróbce tego do BW dzieki temu nie bedzie az tak zle.
    Masz pytania, nie chcesz zaśmiecać forum, pisz na priv chętnie ci pomogę.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: Zdjęcia z wysokim ISO - jaka należy się obróbka

    Cytat Zamieszczone przez gawittt Zobacz posta
    Fotki są z wesela. ISO 3200 lub 6400, robione bez lampy aparatem 1200D - na wielu są szumy które chcę usunąć lecz jak usunę to pojawi się brak ostrości, do poprawy jest też jasność. Czy kolejność obróbki zdjęcia to nr1 usuniecie szumów i ruch nr2 poprawa ostrości? (high pass sharpen lub sharpen lub unsharp mask?) ? Czy najpierw poprawić ostrość lub jasność a na końcu usuwać szum ?
    Najpierw odszumianie potem ostrzenie jak napisał kolega wyżej.
    ISO3200/6400 w 1200D i niedoświetlone zdjęcie = problemy. Faktycznie pomyśl lepiej aby jak najwięcej (tych najbardziej zaszumionych i niedoświetlonych) przerobić do BW.

  5. #5
    Coś już napisał Awatar Fotosz
    Dołączył
    Feb 2015
    Miasto
    Kraków
    Posty
    90

    Domyślnie Odp: Zdjęcia z wysokim ISO - jaka należy się obróbka

    Z obróbką tak wysokich ISO przeważnie jest problem. Najgorzej jest wyciągać z cienia. LR radzi sobie dość dobrze z odszumianiem. Ostrość pewnie poleci a przy manipulacji ekspozycją pewnie kolory zrobią się paskudne, szczególnie w ciemnych miejscach. Kolega GalaktycznyMuczaczo dobrze napisał. Może jedyną deską ratunku będzie oddanie zdjęć czarno-białych i tylko lekko odszumionych. Szum czasami może dodać uroku...

    Na przyszłość omijaj takie czułości na tym body, chyba że sytuacja jest ekstremalna. Zainwestuj w jakieś jaśniejsze szkło / lepsze body... Ja bym chyba nerwowo nie wytrzymał mając świadomość, że sprzęt aż tak mnie ogranicza a młodzi to mi powierzyli tak ważną chwilę w ich życiu.
    Fotografia ślubna Kraków - zajęcie zrodzone z pasji
    Mój blog - nie tylko tematy ślubne

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jun 2016
    Miasto
    podkarpackie
    Wiek
    45
    Posty
    15

    Domyślnie Odp: Zdjęcia z wysokim ISO - jaka należy się obróbka

    Pytanie o 'ostrości VS szumy'. Mianowicie - w aparacie jest mozliwość dostrojenia ich automatycznie
    ostrość: Style obrazów --> Ostrość
    szumy: (C.Fn) High ISO speed noise reduction --> Standard, Low lub Strong

    ..Jak powyższe ma się do tego co napisaliście wcześniej: wpierw odszumianie później ostrzenie LUB czy owe automatyczne opcje wskazane jest wyłączyć w aparacie i robić wszystko jako PP ? .. i dzięki za wcześniejsze wskazówki..
    Ostatnio edytowane przez gawittt ; 19-08-2016 o 20:19

  7. #7
    Coś już napisał Awatar the.watcher
    Dołączył
    Dec 2009
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    67

    Domyślnie Odp: Zdjęcia z wysokim ISO - jaka należy się obróbka

    Cytat Zamieszczone przez gawittt Zobacz posta
    Pytanie o 'ostrości VS szumy'. Mianowicie - w aparacie jest mozliwość dostrojenia ich automatycznie
    ostrość: Style obrazów --> Ostrość
    szumy: (C.Fn) High ISO speed noise reduction --> Standard, Low lub Strong

    ..Jak powyższe ma się do tego co napisaliście wcześniej: wpierw odszumianie później ostrzenie LUB czy owe automatyczne opcje wskazane jest wyłączyć w aparacie i robić wszystko jako PP ? .. i dzięki za wcześniejsze wskazówki..
    Te ustawienia mają wpływ przy JPGach. A takie zlecenia jak ślub robi się w RAWach!
    Mam nadzieję, że obrabiasz rawy, bo z niedoświetlonych jpgów z ISO 6400, to już za wiele nie zdziałasz. Nawet B&W nie wiele pomoże.

    Jeśli masz RAW, to ratujesz go w programie do obróbki rawów, typu Lightroom i kolejność operacji nie ma znaczenia, bo skorygowany JPG powstaje w momencie eksportu z RAWa, uwzględniając wszystkie zadane wcześniej korekcje.

    W Photoshopie, jak pisali koledzy wcześniej, kolejność ma znaczenie, bo każda operacja jest na bieżąco aplikowana do pliku. Zawsze ostrzy się zdjęcie na samym samym końcu. Jeśli najpierw wyostrzysz, to wzmocnisz też szum.

    Po konwersji do B&W możesz spróbować dodać ziarno (grain), które emuluje ziarno filmu, (rozkład i kształt znacznie różni się od szumu (noise), i może trochę wygładzić przepalenia i przejście do czerni.

  8. #8
    Początki nałogu Awatar asdf
    Dołączył
    Oct 2014
    Posty
    279

    Domyślnie Odp: Zdjęcia z wysokim ISO - jaka należy się obróbka

    To ustawienie "niszczy" tryb seryjny.

    http://www.canon-board.info/dla-pocz...o-100-a-46758/
    T17-50/2.8, C85/1.8, pleśniaki.

  9. #9
    Pełne uzależnienie Awatar aptur
    Dołączył
    Oct 2005
    Posty
    3 839

    Domyślnie Odp: Zdjęcia z wysokim ISO - jaka należy się obróbka

    Cytat Zamieszczone przez gawittt Zobacz posta
    Pytanie o 'ostrości VS szumy'. Mianowicie - w aparacie jest mozliwość dostrojenia ich automatycznie
    ostrość: Style obrazów --> Ostrość
    szumy: (C.Fn) High ISO speed noise reduction --> Standard, Low lub Strong

    ..Jak powyższe ma się do tego co napisaliście wcześniej: wpierw odszumianie później ostrzenie
    Ma się nijak, tak jak napisał kolega powyżej. Rób w RAW.

  10. #10
    Awatar 99fotopl
    Dołączył
    Oct 2016
    Miasto
    Kraków
    Posty
    2

    Domyślnie Odp: Zdjęcia z wysokim ISO - jaka należy się obróbka

    W takiej sytuacji, kiedy LR nie bardzo radzi sobie z odszumianiem ratunkiem może być wykorzystanie Capture One. Ma on lepszy silnik do otwierania RAW-ów i można dzięki temu uzyskać lepsze rezultaty widoczne gołym okiem na monitorze Twojego komputera.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •