Witam, chcę zakupić lampę do swojego aparatu Canon 5d mk1 i potrzebuję porady.

Nigdy nie pracowałem z lampą błyskową, więc póki co będę próbował po małej linii oporu. Ale gdy kupię już lampę, przysiądę i wszystko pójdzie do przodu.
Po przeczytaniu FAQ z tego działu wiem, że na początek najlepiej byłoby mieć zestaw który będzie pracował w zasadzie bez obsługowo czyli ja pracuję w trybie A, a lampa w e-ttl II sama dobiera siłę błysku.
Jestem raczej zdecydowany na firmę yongnuo bo zamawiając z ebay lampy są dość tanie , i mam już z tej firmy wyzwalacz 622c którego używałem póki co tylko i wyłącznie jako wspomaganie AF - emituje laserową siatkę która w słabym świetle ratuje AF w moim 5d

Kiedyś sprawdzałem z moim 5d mk1 lampę yn565ex II i okazuje się, że ta lampa nie współpracuje z moim aparatem - aparat jest za stary, nie ma "menu lampy" w swoich ustawieniach i przez to nie działa - takie informacje znalazłem w internecie i wiele osób je potwierdziło.

Czy wiecie może, kiedy tę lampę zamiast postawić na aparacie, postawie najpierw na 622c, a potem na aparacie, czy wtedy zadziała normalnie wraz z systemem E-TTL II ? Gdzieś w internecie czytałem że mogłoby to działać. Nigdy jeszcze nie robiłem zdjęć z lampą więc ten pierwszy raz najlepiej jakby działała w pełnej automatyce, dalej to się zobaczy.

I jescze kilka pytań:

1. Czy warto zamiast 565ex II, kupić yn568 lub yn600rt? Wszystkie będą tańsze niż uzywana 430ex II..

2. Czy lampa sama "wie" kiedy nakieruję palnik w sufit by mieć odbite światło? Domyślam się, że wtedy musi mocniej błysnąć by doświetlić scenę (np salę, kościół itp.)

3. i z tym sufitem, czy lampa ma swój oddzielny pomiar, jakiś przedłbysk? Czy mam to może sprawdzić metodą prób i błędów, zrobić testowe zdjęcie i wprowadzać dodatnie korekty EV - no właśnie, korekty wprowazać na lampie czy na aparacie?

4. Jak już opanuję jedną lampę, wezmę się za drugą. Chciałbym móc ustawić ją np w kącie pomieszczenia by doświetlała z tyłu. Rozumiem że wtedy taką lampę wystarczy ustawić na yn622c i będzie wyzwalana bezprzewodowo, no ale jak ona będzie świeciła? Manualnie, czy może będzie mierzyła światło? Ja kto działa?

Proszę o pomoc