Strona 1 z 10 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 91

Wątek: [test] SIGMA 85/1.4 Art + porównanie

 1. #1
  Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar Cichy
  Dołączył
  Jun 2004
  Miasto
  Poznań
  Wiek
  39
  Posty
  7 070

  Cool [test] SIGMA 85/1.4 Art + porównanie

  Sigma 85 Art to bez wątpienia jest jeden z najbardziej wyczekiwanych szkieł w ostatnim czasie. I oto jest ! Wielki, ciężki, relatywnie drogi... Ale nikt nie obiecał, że będzie tanio i kompaktowo. Kazuto Yamaki - prezes Sigmy twierdził, że to będzie szkło bezkompromisowe - jakość Otusa z obudowie Sigmy Art z dodanym AF. Co z tego wyszło i jak nowa Sigma wygląda z bezpośrednim porównaniu z konkurencją ? Pokrótce postaram się opisać.

  Od początku. Sigma (niejedna zresztą) przyjechała do mnie w dość sporym kartoniku, ale tego się spodziewałem. Po rozpakowaniu pudła okazało się, że nie tylko waga szkła jest ogromna(ponad 1,2 kg), ale również gabaryty. Nowy Art jest wyraźnie większy nawet od Zeissa Milvusa, którego zganiłem za rozmiary i wagę! No, ale solidna przednia soczewka (mocowanie filtrów 86mm) zwiastuje kawał optyki w środku. Nie zważając jednak na walory optyczne tak spore rowmiary nowej Sigmy będę musiał uznać za wadę. Z plusów - gumowa uszczelka wokół mocowania bagnetowego (wreszcie!) oraz szeroki, gumowany pierścień ostrości. W zestawie naturalnie osłona przeciwsłoneczna (również niemała) oraz futerał wraz z paskiem naramiennym. Całość z polską gwarancją 2+1 kosztuje na starcie 4999 zł. To dość sporo, aczkolwiek polski dystrybutor i tak w miarę atrakcyjnie wycenił Sigmę 85A w stosunku do cen na zachodzie.  Jaka jest konkurencja ? No cóż, nie biorę pod uwagę szkieł które będą schodzić z rynku (jak poprzedni model czyli Sigma 85EX 1.4 czy Canon 85 1.2 L II - chodzą słuchy, że następca już na CP+ na początku 2017), skupię się więc na nowszych, bardziej wymagających konkurentach: Zeissie Milvusie 85/1.4 (jako wzór jeśli chodzi o ostrość), Zeissie Planarze 85/1.4 jako przykład idealnej plastyki oraz Tamronie 85/1.8 VC jako idealnym kompromisie między jakością optyczną i mechaniczną, pomimo gorszego nieco swiatła (ale z posiadaną stabilizacją). Otusa, przywołanego zresztą już wcześniej nie biorę pod uwagę ze względu na jego kosmiczną wręcz cenę.

  Pierwsze porównania i .. dość dziwne wyniki. Okazuje się, że wszystkie w zasadzie 85-tki różnią się nieco ogniskową, przy czym akurat w przypadku Sigmy 85A rzeczywista ogniskowa wydaje się być najmniejsza. W praktyce sprowadza się to do faktu, że robiąc zdjęcia z tej samej odległości, niezależnie, czy fotografowany obiekt znajduje się blisko, czy dalej, rozmycie tła np. w Tamronie i Sigmie przy otwartych przysłonach jest na podobnym poziomie, pomimo przecież różnej światłosiły. Doskonale to widać na przykładach poniżej.

  Przy okazji okazuje się, że największe "zbliżenie" oferuje Planar Classic, co w praktyce pozornie daje nam najmocniejsze rozmycie tła. Doskonale to widzimy na wycinkach z tła (oczywiście zdjęcia robione z tej samej odległości, ostrość na tym samym obiekcie):  Przy okazji doskonale widać, jak w tej kategorii górują obydwa Planary (Milvus to też Planar) - rozmycie punktów świetlnych jest "czyste". Najgorzej pod tym względem wypada właśnie Sigma, ale przypomnę, że Otusy pod tym względem wcale lepsze nie są. Zresztą, zdjęcia z takim tłem należeć będą raczej do rzadkości (chyba, ze ktoś fotografuje produktowo i takie tło często pojawia mu się na zdjęciach) więc to nie jest istotny argument.

  Przyznam uczciwie, że widząc pierwsze zdjęcia z 85 Art jakie pojawiły się w sieci zacząłem drżeć o plastykę obrazu. Jednak nie ma to, jak wziąć obiektyw w swoje ręce i zrobić po swojemu troszkę zdjęć i ocenić. Okazuje się bowiem, że Sigma naprawdę bardzo ładnie rysuje. Nieostrości są naprawdę dużo lepsze, niż w Sigmach serii EX (50 i 85), porównując bezpośrednio serie zdjęć mogę stwierdzić, że najbliżej jeśli chodzi o plastykę Sigmie do Milvusa.

  Kolejne słowa pochwały należą się inżynierom Sigmy za pracę pod światło i winietowanie. 85A nie gubi kontrastu nawet bezpośrednio pod ostre słońce, łąpiąc przy tym najmniejsze flary (niestety z powodów logistycznych bezpośrednio nie porównywałem tutaj Tamrona). Z kolei winietowanie, porównując chociażby ze słabym pod tym względem Milvusem jest na rewelacyjnie niskim poziomie ! Zwłaszcza jeśli fotografujemy np. portret z bliskiej odległości, na przysłonie 1.4 winietowanie jest rekordowo chyba niskie, domykając przysłonę do 2.0 już w zasadzie niezauważalne. Odrobinę gorzej (ale nadal dobrze) jest dla dalszych odległości ogniskowania, ale i tutaj domykając do 2.8 pozbywamy się problemu. Również wspomnę tutaj o dobrym poziomie korekcji aberracji chromatycznej. Jakieś drobne fioletowe obwódki pojawiają się jedynie przy bardzo silnych kontrastach, ale na tle konkurencji (raczej tej starszej, bo nowe szkłą są dobrze korygowane) wypada bardzo dobrze.

  Jak z ostrością ? Przyznam się szczerze, że kiedyś sprawdzając obiektywy rozpoczynałem właśnie od ostrości, no ale im więcej doświadczenia, tym bardziej dochodzimy do wniosku, że nie samą ostrością człowiek żyje :-) No więc Sigma nie miała tutaj łatwego zadania. Otus i Milvus wyznaczyły niejako nowe standardy jeśli chodzi o ostrość, nie tylko w centrum, ale i na brzegach kadru. Ba, nawet i Tamron pokusił się o wyprodukowanie obiektywu, który z ostrością na brzegach kadru nie ma najmniejszego problemu. Tym razem mały test ostrości wykonałem w 3 rodzajach scen - na świetle słonecznym, w warunkach studyjnych (z lampą) i w słabym świetle zastanym. Od razu muszę napisać - że w ostrym świetle dziennym zupełnie nie poradził sobie stary Planar - tam, gdzie były ostre kontrasty pojawiło się mydełko, najlepiej zaś poradził sobie Milvus (Tamron z Sigmą - pośrodku). Porównanie to wrzucałem w wątku o 85A w dziale "Obiektywy". Inaczej sprawa się ma w przypadku zdjęć w bardziej miękkim świetle - tutaj Planar wypada już całkiem nieźle, a cała trójca Milvus, Sigma i Tamron - wręcz bardzo dobrze, z małymi różnicami widocznymi na poniższych wycinkach.  ostrość w centrum kadru:
  http://www.kubacichocki.pl/test/sigma85art/ostr1.jpg

  ostrość na brzegu kadru:
  http://www.kubacichocki.pl/test/sigma85art/ostr2.jpg

  Muszę nadmienić, że Zeissy miałem pojedyncze sztuki, a Tamrona i Sigmę miałem do dyspozycji po 2 egzemplarze i wybrałem do testu te "lepsze" (choć różnice między nimi nie były duże). Cóż więc tutaj widzimy ? Oczywiście każdy może dostrzec coś innego. Dla mnie najlepiej wypadł Milvus, w każdych warunkach. Przy czym lekko domknięta Sigma go dogania w centrum kadru. Na brzegu kadru jest nieco odwrotnie bo odnoszę wrażenie, że najlepiej wypadł... Tamron. Przy domnkięciu do 2.8-4 ostrość w całym kadrze właściwie wszystkich 3 obiektywach się wyrównuje do poziomu takiego, w którym jakiegolwiek różnice mógłbym dostrzec dopiero na matrycy wielkości 50 Mpx, a takowego aparatu niestety nie posiadam.

  Autofokus. Jest - więc bez niespodzianek. Choć odrobinę wolniejszy, niż w pozostałych stałkach z serii Art, to nadal jest to całkiem szybkie narzędzie. W dobrych warunkach oświetleniowych jeden przebieg silnika AF (do nieskończoności i z powrotem) na canonie 5d3 zajmuje Sigmie równe 0,85 sekundy. Jedyny obiektyw, który mogę porównać w tej kategorii to Tamron, tutaj jest nieco szybciej - dwustronny przebieg silnika zabiera 0,5 sekundy. Było - nie było jest to jednak 70% szybciej. Ale w Tamronie jest mniej szkła do przekręcenia, więc różnica jest zrozumiała :-) AF Sigmy okiełznałem dopiero na 3 sesji, precyzyjnie regulując w międzyczasie szkło za pomocą USB - docka. Po tejże regulacji obiektyw trafiał bez większych problemów (używałem nie tylko centralnego punktu w 5d3).

  Podsumowanie.

  Wiedziałem od razu, że będzie to najtrudniejsza część. Nie ulega wątpliwości, że Sigma zrobiła kawał bardzo dobrej optyki. Bardzo dobra optyka okupiona jest jednak drobnymi niedogodnościami. Jest naprawdę ciężko, przy czym dodatkowo punkt ciężkości obiektywu przesuwa się w kierunku przedniej soczewki, co powinni brać pod uwagę fotografujący kilkugodzinne sesje czy reportaże. Filtry 86mm są drogie i trudniej dostępne, niż 77 czy nawet 82mm. To też trzeba brać pod uwagę. Z drugiej jednak strony mamy dobrą ostrość (choć wydaje mi się, że nie rekordową, zwłaszcza na otwartym otworze przysłony czy na brzegach kadru na pełnej klatce), bardzo dobrą pracę pod światło, niskie winietowanie i przede wszystkim ciekawą plastykę. Krótko mówiąc - jeśli ktoś potrzebuje szkła o świetle 1.4, o dość wyśrubowanych parametrach i koniecznie z AF - to włąśnie Sigma 85 Aer będzie optymalnym, choć chyba też jedynym wyborem. Tutaj prym może Sigmie odebrać tylko 85L III, obojętnie czy byłby ze światłem 1.2 czy 1.4. Ale z drugiej strony - mamy do dyspozycji świetnego Tamrona 85V, ciemniejszego o 2/3 działki przysłony, choć jak się okazuje w praktyce, mając nieco węższy kąt widzenia od Sigmy potrafi wyprodukować podobny obrazek, co Sigma na pełnej dziurze. A jest mniejszy, lżejszy, tańszy o nawet mając lepsze brzegi kadru (porównując ostrość). Jeśli zaś fotografujemy w studio, nie potrzebujemy Af i chcemy bezkompromisowej ostrości - tutaj sugerowałbym jednak Milvusa lub wręcz - Otusa. A dla szukających pięknych obrazków z bajecznym rozmyciem tła, lubiących pewne niedoskonałości optyki (flary, nieostrości) - tutaj idealny będzie Planar.

  Zalety Sigmy:

  ++ bodaj najlpesza 85 o świetle 1.4 z AF
  + rewelacyjnie skorygowane winietowanie
  + ponadprzeciętna ostrość w centrum kadru
  + bardzo dobry kontrast i kolorystyka
  + świetne rozmycie, plastyka i nieostrości w tle
  + dobrze skorygowana aberracja chromatyczna
  + dobra praca pod ostre światło
  + celny AF
  + solidna budowa
  + uszczelniona konstrukcja
  + płynny pierścień MF

  Wady:

  -- ogromne rozmiary i masa
  - ostrość na brzegach kadru pełnej klatki mogłaby być lepsza
  - dość wysoka cena (4999 zł na starcie)
  - duża średnica filtrów 86mm

  Pozostałe zdjęcia:

  Oraz w dużym formacie (za godzinkę wrzucę)

  http://www.kubacichocki.pl/test/sigma85art/duzy.zip
  http://www.kubacichocki.pl - moje portfolio
  SKLEP FOTO-NEGATYW - czyli zakupy u Cichego

 2. #2
  Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar Cichy
  Dołączył
  Jun 2004
  Miasto
  Poznań
  Wiek
  39
  Posty
  7 070

  Domyślnie Odp: [test] SIGMA 85/1.4 Art + porównanie

  500 odsłon i żadnego komentarza ?
  http://www.kubacichocki.pl - moje portfolio
  SKLEP FOTO-NEGATYW - czyli zakupy u Cichego

 3. #3
  Początki nałogu Awatar mkkaczy
  Dołączył
  Dec 2011
  Miasto
  IRL
  Posty
  343

  Domyślnie Odp: [test] SIGMA 85/1.4 Art + porównanie

  Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
  500 odsłon i żadnego komentarza ?
  Bardzo fajny test, ale miło zaskoczył mnie tamron.
  5DIII 1DIV 17-40/4 35/1.4LII 50STM 85/1.2II 135/2 200/2.8II 400/2.8IS TC1.4III
  https://500px.com/mkkaczy

 4. #4
  Pełne uzależnienie
  Dołączył
  Nov 2006
  Miasto
  Kraków
  Posty
  1 837

  Domyślnie Odp: [test] SIGMA 85/1.4 Art + porównanie

  zaraz będą w stylu:" stara 85/1.8 Canona jest niewiele gorsza, a tańsza"... (itd).

 5. #5
  Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar Cichy
  Dołączył
  Jun 2004
  Miasto
  Poznań
  Wiek
  39
  Posty
  7 070

  Domyślnie Odp: [test] SIGMA 85/1.4 Art + porównanie

  Cytat Zamieszczone przez igor58 Zobacz posta
  zaraz będą w stylu:" stara 85/1.8 Canona jest niewiele gorsza, a tańsza"... (itd).
  No tak. Dla tych specjalnie mam takiego linka : http://www.kubacichocki.pl/test/sigm...svscanonef.jpg

  http://www.kubacichocki.pl - moje portfolio
  SKLEP FOTO-NEGATYW - czyli zakupy u Cichego

 6. #6
  Początki nałogu
  Dołączył
  May 2016
  Posty
  273

  Domyślnie Odp: [test] SIGMA 85/1.4 Art + porównanie

  Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
  No tak. Dla tych specjalnie mam takiego linka : http://www.kubacichocki.pl/test/sigm...svscanonef.jpg

  Cichy... Canon jest dwa razy tańszy od tamrona, a ten obrazek na pewno nie jest dwa razy gorszy.

 7. #7
  Pełne uzależnienie Awatar RobertON
  Dołączył
  Dec 2012
  Miasto
  Gorzów Wlkp.
  Wiek
  54
  Posty
  2 103

  Domyślnie Odp: [test] SIGMA 85/1.4 Art + porównanie

  Cytat Zamieszczone przez Janeek Zobacz posta
  Cichy... Canon jest dwa razy tańszy od tamrona, a ten obrazek na pewno nie jest dwa razy gorszy.
  Tamron ma stabilizację, tylko czy jest ona tyle warta...

  Ale tu miało być o sigmie.

  Mam starą 85-ę sigmy i uważam, że to już "kawał" kloca, ale ta nowa, to WIEEELKI "kawał" szkła i elektroniki.
  Ostatnio edytowane przez RobertON ; 09-12-2016 o 14:02

 8. #8
  Pełne uzależnienie PREMIUM member Awatar Cichy
  Dołączył
  Jun 2004
  Miasto
  Poznań
  Wiek
  39
  Posty
  7 070

  Domyślnie Odp: [test] SIGMA 85/1.4 Art + porównanie

  Cytat Zamieszczone przez Janeek Zobacz posta
  Cichy... Canon jest dwa razy tańszy od tamrona, a ten obrazek na pewno nie jest dwa razy gorszy.
  Wybacz, różnic jest znacznie więcej, ale to nie o Tamronie tutaj mowa, po więcej szczegółów odsyłam do odpowiedniego wątku. Uznaję, że leciwy EF 85/1.8 nie jest żadną konkurencją ani dla Tamrona, ani dla tytułowej Sigmy.
  http://www.kubacichocki.pl - moje portfolio
  SKLEP FOTO-NEGATYW - czyli zakupy u Cichego

 9. #9
  Coś już napisał Awatar MartinYa
  Dołączył
  Aug 2014
  Miasto
  Gorzów
  Posty
  55

  Domyślnie Odp: [test] SIGMA 85/1.4 Art + porównanie

  Jak zawsze świetny test
  http://www.glamstudio.pl
  5d mark3, 6D i 600D |S50mm f1.4 Art, C100mm f2.8 is L, C17-40mm f4.0 L, C50mm f1.8, C85 f1.8


 10. #10
  MC_
  MC_ jest nieaktywny
  Pełne uzależnienie Awatar MC_
  Dołączył
  Oct 2009
  Miasto
  Torun/Slupsk
  Posty
  3 407

  Domyślnie Odp: [test] SIGMA 85/1.4 Art + porównanie

  Oczywiście, ale do tego Cichy nas już przyzwyczaił.

  Jeśli będę wymieniał swojego C85 to albo na Tamrona albo na następcę Canona. Sigma dla mnie za wielka i za ciężka. A stabilizacja się przy filmowaniu przyda.

Strona 1 z 10 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51