Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: #71 LightRoom2 - podstawy obróbki lokalnej.

  1. #1
    Uzależniony Awatar VanMurder
    Dołączył
    Jan 2007
    Wiek
    48
    Posty
    600

    Domyślnie #71 LightRoom2 - podstawy obróbki lokalnej.

    W związku z rosnącym zainteresowaniem i z prośbami o rady odnośnie obróbki zdjęć, postanawiałem podzielić się kilkoma trickami z zakresu "obróbki lokalnej", czyli miejscowych zmian kontrastu, ekspozycji etc. za pomocą programu Adobe Lightroom 2.

    Nie każdy ma cierpliwość do studiowania "dzieł wybranych szanownego" Pana Scotta Kelby (a propos jedna z jego książek można po przeglądać tutaj).

    Nie każdy ma cierpliwość do Photoshopa, ogromu wiedzy który trzeba przyswoić i tworzenia/kupowania akcji etc. proponuję zapoznanie się z programem Lightroom 2 którego 30 dniową wersję można ściągnąć tutaj.

    http://www.adobe.com/products/ przy okazji wspomnę że jeżeli jakiś znajomy, ma numer seryjny i jest go wstanie nam udostępnić za powiedzmy skrzynkę piwa, to program będzie działał na kilku komputerach bez wzgledu na platformę (bardzo proszę nie prosić mnie o mój numer bo odpaliłem już LR2 na 5 kompach).

    Zawsze byłem wielkim zwolennikiem manipulowania pikselami, ale tylko w tych miejscach na zdjęciu, które tego wymagają - np przyciemnianie tła, rozjaśnianie twarzy, czyli jednym słowem manipulowanie światłem i cieniami.
    Niektórzy nazywają ten proces "malowaniem światłem". Mnie bliższy jest termin "obróbka lokalna". Wszystko po to by poszerzyć zakres tonalny stworzyć coś co wygląda bardziej jak to widzimy.

    Na przykładnie kilku zdjęć chciałbym pokazać jak w prosty sposób, osiągnąć taki efekt w programie LR2, bez konieczności tworzenia i grzebania w warstwach, oraz malowania skomplikowanych masek.

    Przykład 1.
    Przepis na Anioła - czyli nie taki diabeł straszny ...
    Miejscowe podbijanie ekspozycji i kontrastu.

    Jak widać na załączonym obrazku, warunki były dalekie od idealnych, brak możliwość doświetlenia twarzy/postaci za pomocą blendy ze względu na dystans do modelki jak i charakter imprezy

    Z pomocą przyszła paleta narzędzi znajdujących się w prawym górnym rogu, zaraz pod histogramem:


    Po kliknięciu na pędzel (pierwszy z prawej), jak widać na powyższym screenshot'cie, podbiłem ekstrapozycję (tylko dla tego narzędzia) o +1.2EV, oraz zwiększyłem kontrast do +48.
    Następnie po zaznaczeniu opcji Auto Mask zacząłem "malować" zmiany tylko w te obszary zdjęcia które tego wymagały: twarz, włosy ręce i ubranie dziewczynki, bez ingerencji w tło i inne fragmenty.

    Z pomocą przyszła wspomniana opcja Auto Mask, która nawet przy niechlujnym manipulowaniu myszą, wykrywała automatycznie krawędzie, pozwalając na bardzo szybkie i dokładne zarysowanie obszaru który nas interesuje:


    Na koniec kilka zabiegów upiększających:


    Wstemplowanie niepotrzebnych detali (zaznaczonych okręgami na zdjęciu), podbicie Clarity i Vibrance - szczególnie gorąco polecam zabawę tymi dwoma suwakami , małe wyostrzanie... i efekt końcowy:


    Więcej fotek z tej imprezy, poddanych tej samej obróbce, znajdziecie tutaj:

    http://adammirski.com/kylie/



    Jeżeli to co przed chwilą "wypociłem" znajdzie jakiekolwiek zainteresowanie obiecuje kolejne bardziej zaawansowane przykłady użycia Lightroom 2.

    pozdrawiam
    V.

  2. #2
    Początki nałogu Awatar piotrr
    Dołączył
    Oct 2007
    Miasto
    Szczecin
    Posty
    436

    Domyślnie

    Świetnie, że dzielisz się wiedzą nt Lr. Od niedawna jestem posiadaczem, coraz bardziej poznaję ten program i widzę , że ma ogromne możliwości, których nie doceniłem na początku. W wersji 2 naprawdę jest to niezły kombajn i jeśli nie potrzeba retuszu to wolę korzystać z Lr.
    Co do zdjęcia to IMO wydobyłbym troszkę jeszcze konika z cienia. Pozdrawiam

  3. #3
    Uzależniony
    Dołączył
    Jul 2007
    Miasto
    Dolina Lina Na A
    Posty
    518

    Domyślnie

    No może dla kogoś kto nie ma czasu na obróbkę, a czasem pstrykną czy to córce czy gdzieś na imieninach to takie mini tutoriale na pewno się przydadzą. Ja dodam do tego wszystkiego, że do LR2 potrzebny jest dość nowy komputer. Niestety, ale maskowanie i robienie obróbki lokalnej bardzo spowalnia komputer. Również dodam, że stempel LR to strasznie irytujące narzędzie.
    Tak czy inaczej tutorial jasny i zrozumiały. Myślę, że poniektórym się przyda.

  4. #4
    Pełne uzależnienie Awatar gadget_zary
    Dołączył
    Jan 2008
    Miasto
    Żary/Wrocław
    Wiek
    34
    Posty
    1 046

    Domyślnie

    to ja poprosze o dalsze tips&tricks zwiazane z LR ;] Sam go używam do początkowej obróbki rawow ;] btw. calkiem przystępnie jest napisana ksiązka Scotta K. o LR ;] polecam

  5. #5
    Początki nałogu Awatar ExploRa
    Dołączył
    Jan 2005
    Miasto
    Koszalin/Brd
    Wiek
    48
    Posty
    336

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kucza21 Zobacz posta
    Ja dodam do tego wszystkiego, że do LR2 potrzebny jest dość nowy komputer. Niestety, ale maskowanie i robienie obróbki lokalnej bardzo spowalnia komputer. Również dodam, że stempel LR to strasznie irytujące narzędzie.
    Fakt. Bez szybkiego kompa, obrobka staje sie orką na ugorze...
    Wtedy szybciej, to samo zrobic w PS i wygodniej na wolnym kompie... Ale Jak ktos ma tylko LR2... i szybki komp to wiadomo. Ale wg mnie, tylko takie fotki gdzie to bedzie wystarczjace na LR. Inaczej bez PSa nie podchodz

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jan 2009
    Posty
    27

    Domyślnie .

    Mam pytanie, nie potrafię tego opanować.
    Jak zrobić żeby maska (czerwona poświata) była widoczna od razu przy malowaniu?
    U mnie jest ona widoczna przy kliknięciu/najechaniu PPM na punkt, jak myszka przejadę w inne miejsce nie widzę maski.

  7. #7
    Uzależniony
    Dołączył
    Dec 2008
    Miasto
    Warszawa
    Wiek
    48
    Posty
    722

    Domyślnie

    Nacisnij "O" (jak w slowie OKO) ;-)
    Pozdrawiam!

  8. #8

    Domyślnie

    Cześć jestem nowy i zaczynam zabawę light roomem2 chciałbym powyduszać syfki modelce jak to zrobić najlepiej najprościej Za odpowiedź z góry dzięki

  9. #9
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Mar 2007
    Posty
    3 053
    EOS - conditio sine Kwanon...

  10. #10
    Coś już napisał
    Dołączył
    May 2006
    Posty
    58

    Domyślnie

    Polecam stronę http://www.lightroomkillertips.com
    Można na niej znaleźć między innymi gotowe Preset'y, które potrafią znacząco zautomatyzować wiele zadań.
    Poza tym sporo ciekawostek i informacji związanych z LR.

    Polecam Preset : http://www.lightroomkillertips.com/2...y-auto-preset/
    Sam korzystam z niego często już na etapie importu, później pozostaje ręczna korekta, jak to po automacie ...
    550D, 50 f1.4, 15-85 f3.5-5.6 IS USM, 580EX II

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •