Strona 1 z 378 1231151101 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 3771

Wątek: Monitory - porady, problemy itd.

  1. #1
    Bywalec Awatar monii
    Dołączył
    Jul 2005
    Wiek
    42
    Posty
    170

    Domyślnie Monitory - porady, problemy itd.

    W związku z zamknięciem tematu o monitorach LCD zakłądam nowy wątek w którym mam nadzieje przestaniemy "sprzedawać" a zajmiemy się pomocą , wskazówkami jak skalibrować , jak ustawić prawidłowo itd.

    wiec mam pytanko co dzieje sie z moim monitorem ( a moze to nie wina monitora )
    Mam zdjęcie leżącej dziewczyny na kanapie w czarnych spodniach...tło jest czerwone.
    Na spodnie i kanape wdziera sie niesamowity szum kolorowy tj czerwony. ale jak zbliże maksymalnie spodnie to ten czerwony szum znika.
    I jestem głupia...nie wiem czy to wina monitora, karty graficznej (zintegrowana gerorce 6100 ) czy czegś innego .

    drugie pytanko to jak powinna byc standardowo ustawiona jasnosc (eizo 2111W) aby obraz nie byl za ciemny za jasny. Mowie o takim naturalnym oświetleniu pokoju w dzień. ustawione mam obecnie na 43%. Powiem że nie jest tak łątwo przestawić sie z crtka...chodz wiem ze teraz monitorek duzo lepszy.

    pozdrawiam

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Proponuję sprawdzić próbnikiem czy ten szum jest w pliku. Jeśli tylko na ekranie, sądzę, że to mogą być błędy w cieniach powodowane przez sam monitor. Oczywiście zakładam że sprawdzi Pani ten defekt na tym samym monitorze i innym komputerze, aby wykluczyć kartę. Jeśli winny jest monitor, proponuję następujące sposoby radzenia sobie:

    1. Obciąć punkt czerni na 0,3-0,5cd/m^2. Zaletą jest zniknięcie w czerni zakresu gdzie monitor LCD zwyczajowo ma problemy.
    2. Zastosować kolorymetr który ma duży zakres pomiarowy, np LMC03. Istnieje szansa, że "wyciągnie" cienie.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 20-11-2007 o 13:47
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  3. #3
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie Monitory - dobór

    Proponuję w tym wątku zadawać wszelkie pytania związane z dylematem przy zakupie, wymianie monitora. Aby zachować odpowiedni poziom i wartość dydaktyczną wątka, proszę moderatorów o wyrzucanie wszelkich postów o typowo komercyjnym charakterze, mało merytorycznych i zawierających treści ogólnie przyjęte jako niekulturalne.

    Jako, że problem monitora jest w następnej kolejności po szkle i body, proponuję oba wątki o poradach i doborze przykleić.
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  4. #4
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    47
    Posty
    2 626

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez monii Zobacz posta
    W związku z zamknięciem tematu o monitorach LCD zakłądam nowy wątek w którym mam nadzieje przestaniemy "sprzedawać" a zajmiemy się pomocą , wskazówkami jak skalibrować , jak ustawić prawidłowo itd.

    wiec mam pytanko co dzieje sie z moim monitorem ( a moze to nie wina monitora )
    Mam zdjęcie leżącej dziewczyny na kanapie w czarnych spodniach...tło jest czerwone.
    Na spodnie i kanape wdziera sie niesamowity szum kolorowy tj czerwony. ale jak zbliże maksymalnie spodnie to ten czerwony szum znika.
    I jestem głupia...nie wiem czy to wina monitora, karty graficznej (zintegrowana gerorce 6100 ) czy czegś innego .

    drugie pytanko to jak powinna byc standardowo ustawiona jasnosc (eizo 2111W) aby obraz nie byl za ciemny za jasny. Mowie o takim naturalnym oświetleniu pokoju w dzień. ustawione mam obecnie na 43%. Powiem że nie jest tak łątwo przestawić sie z crtka...chodz wiem ze teraz monitorek duzo lepszy.

    pozdrawiam
    Naprawdę zalecam zakup karty i kabla DVI. Nie będzie to jakiś potworny wydatek - wystarczy najtańszy Radeon z pasywnym chłodzeniem wyprodukowany przez jakąś sensowną firmę (Sapphire, Asus).

    Co do ustawienia jasności - po prostu wziąłbym odbitkę, postawił ją obok monitora, wyświetlił plik z którego powstała na ekranie i starał osiągnąć efekt, który nie będzie zdecydowanie jaśniejszy/ciemniejszy. Oczywiście - odbitka nie powinna leżeć w miejscu o sensownym natężeniu światła (tzn. nie kładziemy jej w cieniu, ani nie podświetlamy 500W halogenkiem)

    Na jasność może też mieć wpływ ustawienie kontrastu. W monitorach CRT mieliśmy regulację luminancji czerni i bieli (potocznie kontrastu i jasności). W LCD regulacja kontrastu to sztuczny twór - kombinacja podnoszenia/obniżania jasości bieli i uwalania w jedną bądź w drugą stronę palety odcieni, dlatego najlepiej mieć ten parametr w neutralnym położeniu.

  5. #5
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Staszów
    Wiek
    51
    Posty
    1 709

    Domyślnie

    Problem może być i taki, że jeśli ogląda się duże zdjęcie przy widoku mniejszym niż 100% to przeglądarka graficzna jakoś to aproksymuje i może być to wynikiem tegoż właśnie.
    Proszę wrzucić to zdjęcie na forum.

  6. #6
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czornyj Zobacz posta
    W LCD regulacja kontrastu to sztuczny twór - kombinacja podnoszenia/obniżania jasości bieli i uwalania w jedną bądź w drugą stronę palety odcieni, dlatego najlepiej mieć ten parametr w neutralnym położeniu.
    Gwoli ścisłości, kontrast w monitorze LCD jest stały. Podnosząc jasność, proporcjonalnie podnosi się też punkt czerni. Przy dzisiejszym poziomie techniki nie ma możliwości blokowania światła w 100% przez LCD.

    "Regulator" kontrastu wstępnie polaryzuje matrycę. Obcina paletę, wydłuża czas reakcji i skrajnym przypadku wygląda jak kalka techniczna nałożona na ekran. Zdecydowanie zalecam nie ruszać tego regulatora. Niestety w wielu wypadkach, jeśli ekran jest zbyt jasny, jest to jedyny sposób na wytrzymanie przy monitorze. W takim wypadku, jeśli myśli się o pracy a nie zabawie, pozostaje wymiana monitora.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 20-11-2007 o 14:30
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  7. #7
    zło konieczne Awatar Vitez
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    19 804

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Jako, że problem monitora jest w następnej kolejności po szkle i body, proponuję oba wątki o poradach i doborze przykleić.
    Wybacz, ale z doświadczenia czytania tego forum następnym dylematem po szkle i body jest... karta pamięci .

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar Tom01
    Dołączył
    Feb 2007
    Miasto
    Białystok-Warszawa
    Wiek
    52
    Posty
    2 600

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vitez Zobacz posta
    Wybacz, ale z doświadczenia czytania tego forum następnym dylematem po szkle i body jest... karta pamięci .
    He, he.. no tak, potem jeszcze kable i dysk. :wink: Nie chodzi mi o dylemat nabywcy, a miejsce problematyki monitorowej w fotografii.

    Chcąc przedstawić proces rejestracji i obróbki obrazu, należy przyjąć, ze obiektyw rzuca obraz na przetwornik/film, on go rejestruje, monitor wyświetla, a lab/drukarka drukuje. To są zasadniczo 4 główne etapy, gdzie obraz może być poddany największym niekontrolowanym zniekształceniom w stosunku do oryginału.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 20-11-2007 o 15:48
    Masz problem z kolorem, wal śmiało!
    e-mail: color@mastiff.pl

  9. #9
    Bywalec Awatar monii
    Dołączył
    Jul 2005
    Wiek
    42
    Posty
    170

    Domyślnie

    http://www.bdibdus.ovh.org/

    na tej stronie zamieściłam 2 zdjęcia zrobione Print SC.... w zakładce szum

    zdjęcie mniej przybliżone ma czerwony szum i to niezły (moze na tak małym obrazku tego dokładnie nie widać)

    a zdjęcie w zbliżeniu takiego szumu już nie ma..

    i o co chodzi :/

    ps. To moja "robocza stronka" nie prawdziwa

    pozdrawiam i dzieki za porady...przeczytam jeszcze ze 2 razy i może cos zrozumiem

  10. #10
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Staszów
    Wiek
    51
    Posty
    1 709

    Domyślnie

    Wydaje mi się że to wynik aproksymacji/interpolacji programu graficznego widoku mniejszego niż 100%.

Strona 1 z 378 1231151101 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •