Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: Dziwna rzecz - proszę o pomoc

  1. #1
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2006
    Wiek
    48
    Posty
    159

    Domyślnie Dziwna rzecz - proszę o pomoc

    Witam
    dziś robiłem pierwsze testy z namiotem i lampami JH6800 aparatem 350D + canon 50mm /1.8
    napotkałem na dziwną i niezrozumiałą dla mnie przypadłość w wyjaśnieniu której proszę o pomoc, otóż:
    przy zwiększaniu czasu powyżej 1/320 sek. na zdjęcie od dołu zaczyna wchodzić czarna winieta (dobre słowo?) która powiększa się proporcjonalnie do zwiększania czasu, można zaobserwować to na poniższych fotach:

    01.: f22 1/320 sek - jest OK
    02.: f22 1/400 sek - pojawia się
    03.: f22 1/500 sek - jest większa

    z każdym skróceniem migawki winieta coraz większa
    i zupełnie nie wiem dlaczego ???

    dlatego prośba o wyjaśnienie zjawiska i ew. radę czy ja coś robię nie tak? czy to normalne? wada obiektywu?

    P.S. proszę nie zwracać uwagi na ujęcia jabłka, na dwóch ostatnich zdjęciach są inne niż na pierwszym, ale wszystko robione w tych samych warunkach (po prostu jabłko oślepło widocznie od tych błysków i straciło orientację w namiocie ;-) )

    pozdrawiam
    Tomek

  2. #2
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie

    To normalna sprawa przy migawce szczelinowej. Każda z nich ma określony max czas przy którym pracuje z lampami. Poniżej tego czasu migawka nigdy nie odsłania całej matrycy/filmu co przy świetle błyskowym widac własnie tak.
    EDIT:
    W 350d czas synchronizacji z lampami to 1/200s
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piast9 Zobacz posta
    W 350d czas synchronizacji z lampami to 1/200s
    to i parę innych przydatnych informacji jest zawartych w instrukcji obsługi

  4. #4
    Bywalec
    Dołączył
    Feb 2006
    Wiek
    48
    Posty
    159

    Domyślnie

    wielkie dzięki za wyjaśnienia
    czy ten czas 1/200 "obowiązuje" również dla dedykowanych lamp systemu canona? przy podpiętych JH6800 aparat ich nie widzi, lampy systemowe tak, jak więc to wygląda z nimi?
    nie bardzo to rozumiem; dlaczego ten problem nie powstaje przy pracy w świetle zastanym? dlaczego wtedy migawka odsłania całą matrycę? przecież skoro aparat nie widzi tych lamp to w gruncie rzeczy z punktu widzenia jego elektroniki/mechaniki jest to bez znaczenia ???
    logiczne byłoby to dla mnie gdyby np. praca migawki była szybsza od błysku (nie wiem czy to możliwe, bo to przecież kontra prędkości światła do prędkości mechaniki, poza tym wtedy zdjęcie ogólnie wychodziłoby zbyt ciemne a nie winietowało) ale skoro ona całkowicie nie odsłania matrycy to już dla mnie zagadka

    pozdrawiam
    Tomek

  5. #5
    Uzależniony
    Dołączył
    Apr 2006
    Posty
    664

    Domyślnie

    Migawka zawsze odsłania ("naświetla") cały kadr ;-) To nie problem migawki, a synchronizacji wyzwolenia i czasu przebiegu migawki oraz wyzwolenia i czasu błysku. Migawka nie musi też być "szybsza" od błysku.. wystarczy, że błysk "skończy/zacznie się" w nieodpowiednim momencie (kiedy migawka przesłania jeszcze/już cześć kadru).

    Jeśli pisząc o lampach systemowych masz na myśli SpeedLite'y (4xxEX, 5xxEX...), to ten czas (1/200s) też obowiązuje, ale jest opcja taka jak jak HSS (High Speed Synchro), tyle, że traci się wtedy zasięg lampy. Pardon, teraz sprawdziłem w instrukcji aparatu i nazywają to "FP Flash" (kto zgadnie co mi się pomerdało?).
    Ostatnio edytowane przez APP ; 15-09-2007 o 11:02

  6. #6
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Aug 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    36
    Posty
    1 344

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomekde Zobacz posta
    wielkie dzięki za wyjaśnienia
    czy ten czas 1/200 "obowiązuje" również dla dedykowanych lamp systemu canona? przy podpiętych JH6800 aparat ich nie widzi, lampy systemowe tak, jak więc to wygląda z nimi?
    nie bardzo to rozumiem; dlaczego ten problem nie powstaje przy pracy w świetle zastanym? dlaczego wtedy migawka odsłania całą matrycę? przecież skoro aparat nie widzi tych lamp to w gruncie rzeczy z punktu widzenia jego elektroniki/mechaniki jest to bez znaczenia ???
    logiczne byłoby to dla mnie gdyby np. praca migawki była szybsza od błysku (nie wiem czy to możliwe, bo to przecież kontra prędkości światła do prędkości mechaniki, poza tym wtedy zdjęcie ogólnie wychodziłoby zbyt ciemne a nie winietowało) ale skoro ona całkowicie nie odsłania matrycy to już dla mnie zagadka

    pozdrawiam
    Tomek
    Chodzi o to, że czasy krótsze od czasu X (czyli czasu synchronizacji) są realizowane nie przez pełne odsłonięcie matrycy/filmu na czas ekspozycji lecz przez przejście szczeliny (migawka szczelinowa) nad matrycą/filmem. Im krótszy czas tym szczelina mniejsza. Tym sposobem udaje się uzyskać krótkie czasy naświetlania.
    Z dłuższymi czasami nie ma problemu, bo pierwsza kurtyna odsłania całą matrycę a druga po określonym czasie od rozpoczęcia cyklu przez pierwszą np po 1/60 się zamyka. W czasie 0,0166sek można spokojnie błysnąć lampą bez obaw, że któraś zamykająca się kurtyna zasłoni światło błyskowe.

    edit: APP mnie ubiegł

  7. #7
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie

    dobra, to krotkie pytanie do szefow od tematu:

    czy dobrze rozumiem, ze jesli lampa jest uzywana do wypelniania, to ten "myk" mozna wykorzystac, zeby tylko czesciowo doswietlic kadr?
    pomijam przez chwile fakt, ze synchro nie jest do konca przewidywalne. i ze sa rozsadniejsze metody na zrobienie tego samego, i ze wreszcie nie zawsze da sie ten czas tak po prostu swobodnie skrocic
    www albo tez flickr

  8. #8
    Pełne uzależnienie Awatar piast9
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    3 267

    Domyślnie

    W zasadzie można tak wykorzystać. Nie wiem po co ale można
    Oczywiście trzeba przy lampach systemowych pamiętać o blokadzie czasu naświetlania.
    650D, T 12-24 4.0, S 30 1.4, S 18-35 1.8, C 70-210 3.5-4.5, C 50 2.5 macro, M42: Praktica LLC, Jupiter 9, Pentacon 135 2.8, Orestegor 300 4.0

  9. #9
    gajowy Awatar akustyk
    Dołączył
    Dec 2004
    Miasto
    holandia
    Wiek
    45
    Posty
    11 945

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piast9 Zobacz posta
    W zasadzie można tak wykorzystać. Nie wiem po co ale można
    Oczywiście trzeba przy lampach systemowych pamiętać o blokadzie czasu naświetlania.
    w sumie tez nie wiem. ale wymysle 8)
    www albo tez flickr

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez APP Zobacz posta
    [..] HSS (High Speed Synchro), [..]. Pardon, teraz sprawdziłem w instrukcji aparatu i nazywają to "FP Flash" (kto zgadnie co mi się pomerdało?).
    metz
    Pkt 8 Regulaminu - niedozwolona stopka tu była...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •