Fotografia plenerowa i problem z niebem

Zwiń
X
 
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts
  • adi0
    • 2010
    • 7

    #1

    Fotografia plenerowa i problem z niebem

    Witam, mam problem z przepalonym niebem. Od niedawna zajolem sie fotogrfia slubna, reportazowo- plenerowa. Na 90% zdjec niebo jest przepalone. Czy ktos moze mi powiedziec gdzie robie blad? czy jest to blad sprzetowy czy raczej mozna to w bardzo prosty sposob poprawic programowo ?
    PS. Pracuje na na 50d+ 24-105L/f4
  • czerwiniak
    Bywalec
    • 2007
    • 196

    #2
    Zamieszczone przez adi0
    Czy ktos moze mi powiedziec gdzie robie blad?
    Daj jakąś fotkę
    5D, 40D, CP-E4, 16/2,8 Zenitar. 50/1,4. 24-70/2,8 L 70-200/4L 550ex + 580exII, CP-E3, DigiMate III + blendy, świecidełka
    ---------------------------------------

    Komentarz

    • jack070
      Bywalec
      • 2008
      • 144

      #3
      Dokładnie, zdjęcia.

      I "zająłem"

      A poza tym... zapewne parametry ustawiasz pod pierwszy plan nie biorąc pod uwagę nieba. Jeśli ekspozycja jest na cień, to nie dziw się, że niebo jest przepalone.
      Ewentualnie można lampą zrównoważyć jasne z ciemnym.

      Komentarz

      • dziobolek
        Pełne uzależnienie
        • 2008
        • 2634

        #4
        Hejka!

        Jeśli jeszcze nie focisz w formacie RAW, to zapoznaj się z nim i zacznij przygodę

        Prześwietlone lub niedoświetlone obszary można często uratować-odzyskać
        jeśli posiadamy zdjęcie w formacie RAW.

        !!!Ważne!!!

        Nie należy mylić prze/niedo-świetlenia z przepałem.
        Przepały to obszary gdzie nie ma żadnej informacji o obrazie - obszary poza histogramem.
        Zarówno w światłach, jak i w cieniach.

        Natomiast prześwietlenia, to obszary gdzie zarejestrowano informacje o obrazie,
        jednak są one zbyt jasne lub zbyt ciemne.

        Prze/niedo-świetlenia da się ratować, przepały - nie.

        Różne RAWery różnie sobie z tym radzą, jeden wyciągnie prze/niedo-świetlenie, inny nie...
        jeden wyciąga lepiej z ciemnicy, inny zaś ze "słońca", itd., itp.
        Tak na szybko. Spójrzmy na obrazek pierwszy.




        Wartości RGB w miejscu kursora - 255.
        I takie panują na ok.99% powierzchni nieba - czyli... niby "przepał".

        Teraz poszedł w ruch "pędzel korekty" z ekspozycją na wartość -2EV i...



        ... niebo zostało odzyskane :-D

        Jakie mamy wartości w miejscu kursora???
        To nie był "przepał", tylko prześwietlenie. Gdyby to był "przepał",
        to raczej nie wyciągnął bym tu ani grama szczegółu, no, może fragmenty.
        Jeśli jestem w błędzie, to proszę mnie poprawić - wciąż się uczę,
        no i wolę ćwiczenia praktyczne od teoretycznych

        Może w twoim przypadku niebo wygląda jak na fot.1,
        jeśli korzystasz z RAW - to nie problem.
        Natomiast jeżeli focisz tylko w JPEG, no to...

        Pozdrówka!
        "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
        Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

        50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
        tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

        Komentarz

        • Saapcio
          Bywalec
          • 2009
          • 192

          #5
          Witam serdecznie.

          Krócej poświeć. Powinno pomóc.
          Cienie wyciągniesz przy obróbce.
          Z przepalonego to i Salamon nie naleje .., czy cóś.

          Pozdrawiam i powodzenia.
          ....C50E....C40D

          Komentarz

          • blackninja
            Początki nałogu
            • 2007
            • 378

            #6
            Za "dziobolkiem": raw to absolutna absolutność.
            Może warto też zmienić porę dnia w jakiej robisz zdjęcia, nauczyć się doświetlać pierwszy plan (blendy, lampy...). Obróbka przydaje się w momencie kiedy nie dało rady zrobić czegoś aparatem. Nie odwrotnie. Dlatego może warto opanować kilka technik fotograficznych na kimkolwiek a potem brać się za uwiecznianie najważniejszych chwil i to pewnie za pieniądze. Słowem pracuj chłopie nad warsztatem.
            Marki trzy.

            Komentarz

            • Janusz Body
              Moderator
              • 2004
              • 5757

              #7
              Filtr połówkowy, polar i poprawnie naświetlać. Wszelkie "wyciągania", zwłaszcza z cieni to... zawracanie głowy. "Wyciąganie" szczegółów z przepalonych/prześwietlonych obszarów wcale niewiele lepsze. Zwykle wygląda koszmarnie źle.

              Jak jest b. duża rozpiętość tonalna sceny, dużo większa od tego co może matryca to albo filtry (jak wyżej) albo HDRy.

              Janusz,
              Old enough to know better - but I do it anyway.

              Komentarz

              • maxwell61
                Dopiero zaczyna
                • 2010
                • 48

                #8
                Za głosem Janusza. Andrzej Mroczek - świetny fotograf w swojej książce o fotografowaniu na kontrasty poleca właśnie połówkowy i polar. Lub inna porę dnia :]
                http://www.damianpiorko.com

                Komentarz

                • dziobolek
                  Pełne uzależnienie
                  • 2008
                  • 2634

                  #9
                  Niestety połówka to nie jest uniwersalny "złoty środek".
                  Wszystko fajnie jeśli można połówkę zastosować.
                  Zapraszam z połówką np. na plener ślubny lub do reportażu :wink:

                  Pozdrówka!
                  "Nie wiesz i pytasz - wstydzisz się raz;
                  Nie wiesz i nie pytasz - wstydzisz się całe życie"

                  50D; SIGMA 17-50 f/2.8; TAMRON 70-200 f/2.8; Peleng 8mm / E-400; ZD17,5-45; ZD40-150
                  tylko... czy to jest ważne??? "Galeria - zapraszam."

                  Komentarz

                  • zaitsev
                    Pełne uzależnienie
                    • 2008
                    • 1660

                    #10
                    Zamieszczone przez adi0
                    Witam, mam problem z przepalonym niebem. Od niedawna zajolem sie fotogrfia slubna, reportazowo- plenerowa. Na 90% zdjec niebo jest przepalone. Czy ktos moze mi powiedziec gdzie robie blad? czy jest to blad sprzetowy czy raczej mozna to w bardzo prosty sposob poprawic programowo ?
                    PS. Pracuje na na 50d+ 24-105L/f4
                    Kup pan spawarkę. Strobist i jechane. Albo chociaż asystent z blendą.
                    Jak trochę wyrównasz całą scenę, to sporo można z RAWa wyciągnąć w programie.

                    Komentarz

                    • _igi
                      Pełne uzależnienie
                      • 2008
                      • 2035

                      #11
                      Zamieszczone przez dziobolek
                      Hejka!

                      [ciach ciach]

                      Pozdrówka!
                      Mając taki histogram, nie zabierałbym się do tego. Ofkors można wyciągnąć, ale tak, żeby były delikatnie zarysowane szczegóły. Zresztą nawet robiąc HDR, gdzie niebo będzie tak ciemne, wyjdzie zwykła "sraczka". Pozdrawiam

                      PS. Inna sprawa to to, że w przypadku fotografii bw jest wieksza tolerancja dla takich "wybrykow", po prostu lepiej to wyglada.
                      5D4, 1D4, 1Ds3 + TS-E 17L, TS-E 24mk2L, 24L, 35L, 50L, 135L, 24-105L, 100-400L, + 6x manfrotto

                      Komentarz

                      • Vitez
                        zło konieczne
                        • 2004
                        • 19804

                        #12
                        1. Odpowiednia pogoda
                        2. Odpowiednia godzina
                        3. Odpowiedni pomiar światła
                        4. Zacienianie, doświetlanie (blendy itp pomoce naukowe w ruch)
                        5. RAW i odpowiednia obróbka (suwak Recovery i Fill Light i wspomniany pędzel korekcji)

                        Komentarz

                        • adi0
                          • 2010
                          • 7

                          #13
                          dzieki za odpowiedz, tak robie zdjecia jako s-raw`y... a do obrobki raw to najlepiej z czego skorzystac? obecnie pracuje na lightroom...

                          Komentarz

                          • zaitsev
                            Pełne uzależnienie
                            • 2008
                            • 1660

                            #14
                            Zamieszczone przez adi0
                            dzieki za odpowiedz, tak robie zdjecia jako s-raw`y... a do obrobki raw to najlepiej z czego skorzystac? obecnie pracuje na lightroom...
                            LR w zupełności starczy. O ile materiał na którym pracujesz jest w miarę dobrze naświetlony. Pamiętaj, że WSZYSTKIEGO nie zrobisz wyłącznie w programie. Blenda/lampa, odpowiednia pogoda/godzina, wszystko ma istotny wpływ. Im więcej będzie Ci sprzyjać, tym lepszy efekt uzyskasz.

                            Komentarz

                            • adi0
                              • 2010
                              • 7

                              #15
                              dziobak:
                              Teraz poszedł w ruch "pędzel korekty" z ekspozycją na wartość -2EV i...
                              mozesz jasniej bo z tego co widze na ustawieniach drugiego zdjecia to niezmieniona jest ekspozycja...

                              a tutaj fotka z problemem:

                              Komentarz

                              Pracuję...