Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 45

Wątek: Programik fotograficzny na komórkę

  1. #31
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    43
    Posty
    29

    Domyślnie Obliczenia

    Na moim samsungu j700 programik śmiga pięknie. Mam natomiast kilka uwag do wyników obliczeń, które nie zgadzają się z moimi:

    - po pierwsze skąd brana jest wartość krążka rozproszenia ? rozumiem, że obliczana jest z cropa przez uwzględnienie rozmiaru pełnej klatki i współczynnika 1740. Jak dla mnie wygodnie byłoby zostawić użytkownikowi dostęp do Kr.

    - po wprowadzeniu f=50mm, f./5.6 odległość obiektu 10m otrzymuje wynik "ostrość od: 11.81m" jak należy to interpretować? To ostrość nie powinna być na obiekt oddalony o 10m.

    - czego dotyczy wprowadzana odległość? odległości obiektu od przedniej soczewki obiektywu czy od matrycy? Ważne w makro.

    - po wprowadzeniu f=90mm f./5.6 odległość obiektu 0.39m (przykład dla Tamrona 90mm, 1:1, dla odległości z miarki na obiektywie 0.39m, która wygląda na odległość obiektu od matrycy) otrzymuje wynik zasięgu 0,0020m = 2mm, z moich obliczeń dostaję 3,04mm - to spora różnica.

    - zgadzają mi się w przybliżeniu odległości hiperfokalne.

    Czy ktoś mógłby zweryfikować poprawność obliczeń tego programiku??

    Dzięki i pozdrawiam..

  2. #32
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Staszów
    Wiek
    51
    Posty
    1 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kgelec Zobacz posta
    Na moim samsungu j700 programik śmiga pięknie. Mam natomiast kilka uwag do wyników obliczeń, które nie zgadzają się z moimi:

    - po pierwsze skąd brana jest wartość krążka rozproszenia ? rozumiem, że obliczana jest z cropa przez uwzględnienie rozmiaru pełnej klatki i współczynnika 1740. Jak dla mnie wygodnie byłoby zostawić użytkownikowi dostęp do Kr.
    A po co skoro jest podawanie cropa a to przecież z tego wynika?

    Cytat Zamieszczone przez kgelec Zobacz posta
    - po wprowadzeniu f=50mm, f./5.6 odległość obiektu 10m otrzymuje wynik "ostrość od: 11.81m" jak należy to interpretować? To ostrość nie powinna być na obiekt oddalony o 10m.
    Tu przekombinowałem - tego wyniku nie powinno być.

    Cytat Zamieszczone przez kgelec Zobacz posta
    - czego dotyczy wprowadzana odległość? odległości obiektu od przedniej soczewki obiektywu czy od matrycy? Ważne w makro.
    Od matrycy, ale tylko w tradycyjnych obiektywach bez retrofocusa.

    Cytat Zamieszczone przez kgelec Zobacz posta
    - po wprowadzeniu f=90mm f./5.6 odległość obiektu 0.39m (przykład dla Tamrona 90mm, 1:1, dla odległości z miarki na obiektywie 0.39m, która wygląda na odległość obiektu od matrycy) otrzymuje wynik zasięgu 0,0020m = 2mm, z moich obliczeń dostaję 3,04mm - to spora różnica.
    Patrz wyżej.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Urbanowicz ; 16-06-2008 o 13:59

  3. #33
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    43
    Posty
    29

    Domyślnie

    Na wstępie dzięki za szybką odpowiedź...
    A po co skoro jest podawanie cropa a to przecież z tego wynika?
    Wciąż się nad tym zastanawiam a i na forum było trochę dyskusji na temat krążka rozproszenia, np:
    http://www.canon-board.info/showthread.php?t=31038

    Z dyskusji wynika, że tak przyjmowany Kr jest pewnym przybliżeniem, zależnym od docelowego rozmiaru odbitki (aczkolwiek czy tylko od tego to nie jestem pewien). W związku z powyższym po prostu miło było by mieć wpływ na ten parametr bezpośrednio, chociażby w celach "pokombinowania". To nie zarzut bo uważam, że program jest bardzo wartościowy ale skoro prosiłeś na początku o sugestie: ot i ona.

    Problemem który mnie trapi bardziej niż brak Kr w parametrach jest niemożność uzyskania zbieżnych wyników GO z moimi lub np. z http://www.dofmaster.com/dofjs.html
    Jakie parametry powinienem wpisać (np. dla przykładu który podałem z Tamronem) żeby dostać wynik, który mógłbym porównać z tym co już jest dostępne w sieci (patrz link powyżej) - po wpisaniu wartości z przykładu dostaję wynik GO 3,1mm (moje obliczenia 3,04mm, programik 2mm).

    Piszesz o retrofokusie, wyjaśnij mi proszę w jaki sposób dotyczy to obiektywu 90mm wydawało mi się, że to raczej problem krótkich ogniskowych.

  4. #34
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Staszów
    Wiek
    51
    Posty
    1 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kgelec Zobacz posta
    Wciąż się nad tym zastanawiam a i na forum było trochę dyskusji na temat krążka rozproszenia, np...
    Żeby bardziej Ci "namieszać" przeczytaj:

    http://canon-board.info/showthread.p...k+rozproszenia (od postu 24)

    http://canon-board.info/showthread.php?t=21203

    A co do rozbieżności wyników - w wolnej chwili przepatrzę kod, bo dawno do niego nie zaglądałem. Być może przyjąłem inny wymiar krążka rozproszenia, albo zastosowałem zbyt precyzyjny wzór.
    I bardzo dziękuję za sugestie i uwagi.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Urbanowicz ; 16-06-2008 o 20:14

  5. #35
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    43
    Posty
    29

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o Kr to w paru kwestiach rozumiem Twój tok myślenia, niemniej nie ze wszystkimi Twoimi postulatami sie zgadzam - ale to temat na oddzielny wątek.
    Ale skoro mówisz o rozdzielczości kątowej ludzkiego oka 1' w kontekście Kr, to masz na myśli co będzie widział jako nieostre obserwator patrzący na odbitkę z odległości normalnego widzenia - tu jeszcze pozostaje kwestia dpi i jakiej wielkości ma być ta odbitka - co zresztą sam zauważyłeś w jednym z postów. Chciałbym żebyś spojrzał nie tyle od strony finalnej odbitki, ale np. od strony analizy obrazu przez jakoweś algorytmy.
    Dla przetwarzania obrazu mającego na celu analizę jego treści nie ma znaczenia co będzie ostre na odbitce tylko co jest ostre w kontekście poszczególnych pikseli - wówczas odniesienie się do Kr poprzez rozdzielczość kątową oka nie ma sensu.
    Dalej: Co będzie jeśli korzystam z matryc typu FOVEON! Ja korzystam w pracy z kamery HVDUO (z tego typu matrycą) ale zdaje się że i Sigmy miały swego czasu montowane takowe. Wówczas sytuacja z krążkiem rozproszenia jest zupełnie inna niż w matrycach Bayerowskich i na tym bym temat idei krążka zakończył..przynajmniej w tym wątku.

    Wracając do Twojego Programiku mogę wysnuć wniosek, że:
    nie jest bezpiecznym pomysłem uzależnianie Kr tylko od cropa, czyli rozmiaru matrycy ;-) bo można wskazać takie przypadki gdzie trzeba 'ręcznie' określić i rozmiar matrycy (bo nietypowy jak w HVDUO) i krążek rozproszenia.
    Chciałem pokazać, po części na bazie Twoich własnych przemyśleń, na czym polegają moje wątpliwości i właśnie z tych powodów bardzo chętnie widziałbym Kr jako oddzielny parametr w Programiku.

    Jeśli zaś chodzi o obliczenia to Kr przyjąłem jak z Twojego programiku 0,0188, poza tym zgadzają się nam odległości hiperfokalne co by znaczyło, że to raczej nie wina Kr.
    Ostatnio edytowane przez kgelec ; 17-06-2008 o 11:57
    C6D, C24-70D f/4L IS, C70-200 mm f/4L IS, C50mm f/1.8 STM, Tamron 90 mm f/2.8 Di Macro; 430EX i inne,

  6. #36
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Staszów
    Wiek
    51
    Posty
    1 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kgelec Zobacz posta
    Dla przetwarzania obrazu mającego na celu analizę jego treści nie ma znaczenia co będzie ostre na odbitce tylko co jest ostre w kontekście poszczególnych pikseli - wówczas odniesienie się do Kr poprzez rozdzielczość kątową oka nie ma sensu.
    Dalej: Co będzie jeśli korzystam z matryc typu FOVEON! Ja korzystam w pracy z kamery HVDUO (z tego typu matrycą) ale zdaje się że i Sigmy miały swego czasu montowane takowe. Wówczas sytuacja z krążkiem rozproszenia jest zupełnie inna niż w matrycach Bayerowskich i na tym bym temat idei krążka zakończył..przynajmniej w tym wątku.
    Nie ma znaczenia podłoże (czytaj matryca, klisza itp). Krążek rozproszenia jest to IMO wielkość tylko teoretyczna i odnosi się ona jakoby do fizycznej odbitki. Jest wiele teorii na obliczenie krążka rozproszenia. Czy jest to matryca bajerowska, czy foveon - nie ma tu znaczenia. Liczy się wielkość matrycy/kliszy itp. Jednak jak zapewne wczytywałeś się w to co napisałem odnośnie krążka w cyfrze, zauważysz, że rozważam wielkość którą nazwałem krążek rozdzielczości - jest to wielkość o której Ty chyba tutaj piszesz. I tutaj ma znaczenie podłoże/rodzaj matrycy.

  7. #37
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    43
    Posty
    29

    Domyślnie

    W takim razie powiedzmy, że moje wątpliwości odnośnie krążka rozproszenia kryją się pod Twoją propozycją: "krążek rozdzielczości". Niemniej "krążek rozdzielczości" nie występuje w żadnej znanej mi literaturze fachowej i w żadnym znanym mi wzorze - dlatego uporczywie używam właśnie tego pojęcia.

    Być może w przypadku o którym pisałem, czyli obliczenie GO dla algorytmu przetwarzania obrazu powinienem użyć zamiast krążka rozproszenia "krążek rozdzielczości". OK, przemawia to do mnie. Ale to tylko oznacza, że skoro rozdzielasz krążek na taki i taki to tym bardziej w sofcie należało to zrobić, tzn. pozostawić Kr jako parametr do wpisania przez użytkownika, skoro jak twierdzisz "tradycyjny" Kr nie ma większego sensu w cyfrze (z czym akurat jestem skłonny się zgodzić). Ja bym chętnie zobaczył wyniki Programiku dla obydwu krążków, zrobił pomiar i miałbym pogląd co dalej.

    Bardzo chętnie będę używać zaproponowanego przez Ciebie krążka rozdzielczości, byle dawał poprawne wyniki. Jak na razie dla tradycyjnego Kr coś nie możemy uzyskać zbieżności wyników obliczeń. Myślę, że nad tym powinniśmy się skupić, a warto bo programik zapowiada się na rewelacyjny i bardzo pomocny, jeno żeby miał zbieżne wyniki z czymś innym.
    C6D, C24-70D f/4L IS, C70-200 mm f/4L IS, C50mm f/1.8 STM, Tamron 90 mm f/2.8 Di Macro; 430EX i inne,

  8. #38
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Staszów
    Wiek
    51
    Posty
    1 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kgelec Zobacz posta
    Jak na razie dla tradycyjnego Kr coś nie możemy uzyskać zbieżności wyników obliczeń. Myślę, że nad tym powinniśmy się skupić, a warto bo programik zapowiada się na rewelacyjny i bardzo pomocny, jeno żeby miał zbieżne wyniki z czymś innym.
    Są różnice bo z różnych wzorów korzystamy:

    1. Ja korzystam z ogólnych wzorów np. z fotografii przyrodniczej:

    http://www.fotografia-przyrodnicza.a...porady.php?p=1

    tj.

    h=f*f/(F*c)
    ymin=(h*y)/(h+(y-f))
    ymax=(h*y)/(h-(y-f))

    gdzie:
    ogniskową obiektywu (f)
    przysłonę (F)
    nastawioną odległość (y)
    średnicę krążka rozproszenia (c)

    2. Twój kalkulator korzysta z innych wzorów tj.

    h=f*f/(F*c)+f
    ymin = ((h-f)*y)/(h+y-(2*f))
    ymax = ((h-f)*y)/(h-y);

    Niebardzo się zgadzam z podziałam GO po 50% jak jest w Twoim kalkulatorze, dlatego zastosowałem wzór ogólnodostępny na GO. Stosowałem swego czasu eksperymenty z wzorami i zostałem przy tym ogólnodostępnym.

    Dla Ciebie w wolnej chwili mogę wprowadzić wzory z Twojego kalkulatora Ale to w wolnej chwili.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Urbanowicz ; 18-06-2008 o 09:07

  9. #39
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Feb 2008
    Miasto
    Łódź
    Wiek
    43
    Posty
    29

    Domyślnie

    1. Ja korzystam z ogólnych wzorów np. z fotografii przyrodniczej:

    http://www.fotografia-przyrodnicza.a...porady.php?p=1

    tj.

    h=f*f/(F*c)
    ymin=(h*y)/(h+(y-f))
    ymax=(h*y)/(h-(y-f))

    gdzie:
    ogniskową obiektywu (f)
    przysłonę (F)
    nastawioną odległość (y)
    średnicę krążka rozproszenia (c)
    No to liczymy, czyli F=5.6, f=90mm i y=390mm i c = 0,0188 - z Twojego Programiku:

    h = 90mm^2/(5.6*0,0188mm)=8100mm^2/0,10528mm=76937,69mm

    ymin = (76937,69mm*390mm)/(76937,69mm+390mm-90mm) =
    = 30005699,10mm^2/77237,69mm = 388,49mm

    ymax = (76937,69mm*390mm)/(76937,69mm-390mm+90mm) =
    = 30005699,10mm^2/76637,69mm = 391,53mm

    DoF(GO) = ymax - ymin = 3,04mm


    Czyli Twój wzór daje wynik identyczny jak moje wzory, a także kalkulator z linku który podałem (używam jeszcze innych wzorów na GO niż Ty i kalkulator dofmaster.com), Programik daje wynik 0,0020 m

    Jako ciekawostke podam, że wyniki obu wzorów - Twojego i "mojego" dają zawsze te same wyniki.
    Jeśli chcesz podeślę Ci arkusz kalkulacyjny gdzie są wszystkie trzy rozważane wzory.

    P.S. Kalkulator dofmaster.com wcale nie dokonuje podziału na 50% GO. Daje wyniki zbieżne do Twojego wzoru, czyli z nierównym podziałem.
    C6D, C24-70D f/4L IS, C70-200 mm f/4L IS, C50mm f/1.8 STM, Tamron 90 mm f/2.8 Di Macro; 430EX i inne,

  10. #40
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    Jul 2004
    Miasto
    Staszów
    Wiek
    51
    Posty
    1 709

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kgelec Zobacz posta
    No to liczymy, czyli F=5.6, f=90mm i y=390mm i c = 0,0188 - z Twojego Programiku:

    h = 90mm^2/(5.6*0,0188mm)=8100mm^2/0,10528mm=76937,69mm

    ymin = (76937,69mm*390mm)/(76937,69mm+390mm-90mm) =
    = 30005699,10mm^2/77237,69mm = 388,49mm

    ymax = (76937,69mm*390mm)/(76937,69mm-390mm+90mm) =
    = 30005699,10mm^2/76637,69mm = 391,53mm

    DoF(GO) = ymax - ymin = 3,04mm
    Jak zauważysz w programiku, to różny jest tylko zasięg ymax - ymin. Tu jakoś dziwnie programik zaokrąglił - ale pojęcia nie wiem dlaczego
    (we wzorze w programiku mam ymax - ymin, zmienna double).
    Wartości ymin, ymax się pokrywają z wyliczeniami w Excelu u mnie.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Urbanowicz ; 18-06-2008 o 13:31

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •