Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Wątek: kalibrować czy nie?

  1. #1
    Coś już napisał Awatar agent
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Małopolska
    Wiek
    37
    Posty
    71

    Domyślnie kalibrować czy nie?

    Coś mi nie grało przez ostatni czas, procentowy odpad fotek z canona ef 28/1.8 na 5d, był podejrzanie wysoki, (ok. 40% chybiona ostrość).

    Wydrukowałem test charta i zacząłem testy na 2 body 5d i 40d. Wyszło że jest jakiś tam back focus na kilka mm i teraz się zastanawiam, warto się jeszcze użerać z tym obiektywem czy odesłać go do kalibracji na żytnią i czy to znacząco jakoś wpłynie na przyjemność pracy z tym obiektywem?

    Czy taki BF jest jeszcze do przyjęcia i na ile dokładna będzie kalibracja na żytniej jeśli wyślę body i obiektyw?

    Tutaj sampelki z test charta:

    Najpierw 5d:

    5d - 28@1.8


    5d - 28@2


    5d - 28@2.8


    Na 40d postanowiłem testować już tylko maksymalny otwór przesłony.
    3x refocus na f1.8:

    40d - 28@1.8 (1)


    40d - 28@1.8 (2)


    40d - 28@1.8 (3)


    Testowałem też 50tke f/1.4, na obu korpusach af ostrzy praktycznie idealnie w punkt.

    Za to ciekawostka jest też 85/1.8, na 5d pojawia się delikatny BF:

    5d - 85@1.8



    Natomiast na 40d, jest prawie ok:

    40d - 85@1.8


    Tego obiektywu jednak nie mam zamiaru wysyłać bo zdaje się że mieszczą się te odchyły w granicach normy. Na co dzień trafia dość celnie.

    Co sądzicie?
    ---
    5D + 40D + S14/2.8 + EF 28/1.8 + EF 50/1.4 + EF 85/1.8 + 430EX

  2. #2
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2010
    Wiek
    53
    Posty
    47

    Domyślnie

    Witam

    Przepraszam, kolega na poważnie z tą kalibracją?

    Gdyby moja Sigma 50/1.4 tak trafiała to uznał bym ją za genialną.
    Zazdroszczę problemu.

  3. #3
    Coś już napisał Awatar agent
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Małopolska
    Wiek
    37
    Posty
    71

    Domyślnie

    MoonWind jeśli to dla Ciebie mały BF, to nie mam pojęcia jak możesz pracować na tej sigmie =) wraz ze wzrostem odległośc BF rośnie, żeby było z życia wzięte:

    ostrośc na głowe:



    ostrośc na oczy:



    ostrość na przedmiot w ręce:



    wiadomo, dynamiczne kadry jakiś odsetek błędu jest dopuszczalny, ale żeby 40% czasem ponad 60% zdjęć było przestrzelonych? nie wiem może coś ze mną nie tak, że mi to przeszkadza :P Probowałem ze wspomaganiem AF z lampy i bez, przeważnie ostrość z oczu wędruje gdzieś na uszy. przy shotach z dalsza (jak na pierwszym załączonym obrazku, ostrość była na głowę a GO jest gdzieś w okolicach pasa).
    ---
    5D + 40D + S14/2.8 + EF 28/1.8 + EF 50/1.4 + EF 85/1.8 + 430EX

  4. #4

    Domyślnie

    Moim zdaniem w tym 5D ta odchyłka z 28mm jest zbyt duża.
    Właśnie kupiłem sobie Nikona 50mm 1.4 i też mam dość podobnie.
    Tzn. niby trafia, ale na styku nieostrości.
    W efekcie fotki nie są do końca ostre,
    gdy AF ciut się pomylili to są już totalnie do niczego.
    Chciałbym mieć body z regulacją,
    bo na dwa jasne obiektywy jakie kupowałem to od razu wszystko do serwisu

  5. #5
    Pełne uzależnienie Awatar koraf
    Dołączył
    Oct 2006
    Miasto
    Legnica
    Posty
    1 749

    Domyślnie

    Agent wg mnie to co pokazałeś na chartach byłoby do ustawienia ale w puszkach z mikroregulacją, a tak to masz na 28 mm albo BF z 5d albo delikatny ale jednak FF z 40d.
    No Twoim miejscu zrobiłbym kalibrację :-D.
    MoonWind to ja chyba mam megagenialną sigmę gdyż trafia 95% w punkt i to w ekstremalnych warunkach (te 5% to pewnie mój błąd ).

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Jul 2010
    Wiek
    53
    Posty
    47

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez agent Zobacz posta
    MoonWind jeśli to dla Ciebie mały BF, to nie mam pojęcia jak możesz pracować na tej sigmie =)
    Ja z nią nie pracuje, Sigma leży w szafie. Okazało się, że mam nie podbitą przez sklep gwarancję i póki co nie mogę odesłać jej do serwisu.
    Na fotkach faktycznie wychodzi Ci BF. Tablica tablicą a realne zdjęcie i tak pokazuje prawdę, może dlatego nigdy wcześniej (do czasów Sigmy) nie zrobiłem ani jednego zdjęcia tablicy testowej. Jak zrobiłem dla Sigmy (po przeczytaniu Twojego pierwszego posta) i z tego samego ustawienia dla plasticzka C50/1.8 to można się za głowę złapać jak Sigma mi się gubi. U mnie korekta w body nie pomaga bo mój FF w Sigmie zmienia się dynamicznie wraz ze wzrostem odległości i tak odległości do 1m korekta +10, 2-3m korekta +(18-20), coś dalszego brak skali korekty. Muszę załatwić formalności i odesłać do serwisu w końcu jest na to coś 3 lata gwarancji.

  7. #7
    Pełne uzależnienie
    Dołączył
    May 2010
    Posty
    3 225

    Domyślnie

    Zamiast porównywac tablice i się nakręcać lepiej strzelić parę fotek z natury i wtedy zobaczysz czy są zadawalające czy nie. Nie ma sensu wyolbrzymiać problemu jeśli poziom zrobionych fotek jest do zaakceptowania. jak wyślesz body do kalibracji to masz 2-3 tygodnie z głowy
    Canon 6D i 5D2 + Canon 24-70L/4,0 + Canon 16-35L/4,0 + Canon 17-40L/4,0 + Canon 70-200L/4,0 + Canon 40/2,8 + szkła M42 i lampa EXII

  8. #8
    Coś już napisał Awatar agent
    Dołączył
    Dec 2007
    Miasto
    Małopolska
    Wiek
    37
    Posty
    71

    Domyślnie

    Bolek02 właśnie o to chodzi, że ja cały czas tym obiektywem robię zdjęcia i już mnie zaczyna on irytować. 2-3 tygodnie na kalibracje obiektywu? 2-3 dni chyba
    ---
    5D + 40D + S14/2.8 + EF 28/1.8 + EF 50/1.4 + EF 85/1.8 + 430EX

  9. #9

    Domyślnie

    Mam podobnie z 28@1.8. Dla tablicy testowej identycznie. W przypadku zdjęć normalnych mam jakieś 50/50 trafionych. Ostrość wraz ze wzrostem odległości coraz bardziej ucieka do tyłu.
    Jeśli chodzi o 85 @1.8 to mam identycznie tylko na odwrót. Czyli GO ucieka lekko do przodu ale obiekt mieści się jeszcze w granicach GO.
    Niektórym osobą oglądającym testy tablicy może się wydawać że tak mały błąd AF jest do zaakceptowania, ale zapewniam że taki błąd rośnie wraz z odległością i w pewnym momencie jest to bardzo uciążliwe a nawet uniemożliwia zrobienie poprawnego ujęcia bo ostrości w ogóle nie ma.

  10. #10
    Bywalec
    Dołączył
    Sep 2005
    Miasto
    Ziemia obiecana
    Wiek
    50
    Posty
    242

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez agent Zobacz posta
    Bolek02 właśnie o to chodzi, że ja cały czas tym obiektywem robię zdjęcia i już mnie zaczyna on irytować. 2-3 tygodnie na kalibracje obiektywu? 2-3 dni chyba
    Właśnie dostałem odpowiedź z serwisu ze kalibracja sigmy to 7-10 dni roboczych czyli w 2 tygodniach powinno się zamknąć
    Jakieś body + jakieś słoiki + podstawka pod aparat + jakieś świecenie + Dużo chęci I brak czasu na focenie

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •