Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35

Wątek: Argyll i problemy z profilowaniem drukarki (epson)

  1. #1
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    28

    Domyślnie Argyll i problemy z profilowaniem drukarki (epson)

    Witam,
    Po zakupie colormunki photo, zabrałem się za tworzenie profilu w Agryllu, którego wszechmoc mnie ugięła, na tyle, że zmarnowałem już stertę papier i jestem w ciemnej … Problem polega na tym, że na generowanych profilach, zdjęcia wychodzą z drukarki przesycone, kontrastowe, najczęściej z żółtym zafarbem oraz dość ciemne. Nie wiem jak temu zaradzić, przebrnąłem przez kilka kombinacji poleceń, już myślałem, że może z moim colormunki jest coś nie-tak, ale przy oryginalnym sofcie zachowuje się w miarę sprawnie. Nie siedzę w temacie zarządzania barwą, więc moja wiedza jest dość ograniczona, męczy mnie Argyll, ponieważ oprogramowanie colormunki nie profiluje b&w.
    Może przy chartread, w przypadku Colormunki trzeba coś zrobić z filtrem UV, -F...? Marnowałem głównie tani papier, który zawiera pewnie straszne ilości OBA i epsona archival matte paper, póki co nie skusze się ryzykować na lepszym papierze. Druga sprawa, przy wyborze przestrzeni barw adobeRGB1998.icc było trochę lepiej – chłodniej - niż przy sRGB. Każde inne rozwiązanie nie pomaga.
    Poza tym, fajnie by było, gdybyśmy mogli podzielić się rozwiązaniami z Argylla w zakresie profilowania drukarek. Przypuszczam, że najwięksi spece, nie puszczą pary z ust – konflikt interesów. Cóż, może znajdzie się ktoś, kto jednak uchyli rąbka tajemnicy i napisze sensowne kombinacje poleceń.
    Pozdrawiam,
    Daniel,

  2. #2
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: Argyll i problemy z profilowaniem drukarki (epson)

    co za wstyd, taka błaha pomyłka , znalazłem źródło błędu, w metodzie konwersji kolorów: -s -S. Argyll jest wielki. pytanie w związku z tym, co najlepiej tutaj ustawić?

  3. #3
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    Clare Irl
    Posty
    31

    Domyślnie Odp: Argyll i problemy z profilowaniem drukarki (epson)

    Cytat Zamieszczone przez bnmnb Zobacz posta
    Przypuszczam, że najwięksi spece, nie puszczą pary z ust – konflikt interesów. Cóż, może znajdzie się ktoś, kto jednak uchyli rąbka tajemnicy i napisze sensowne kombinacje poleceń.
    Ech... bnmnb widzę że optymistą jesteś.. Niedawno w tym dziale padło pytanie o Agrylla i nie doczekało się odpowiedzi. Hehehe.. Oo... TUTAJ.

    Ale Twój post spowodował że przyjrzałem się tym parametrom chartread'a i myślę że flaga -F nie stosuje się w przypadku ColorMunki lecz ma zastosowanie dla instrumentu takiego jak np Gretag Spectrolino gdzie zdaje się można opcjonalnie stosować różne filtry. cyt; "The -F options allows configuring the instrument to have a particular filter fitted to it. Some instruments (i.e. the Gretag Spectrolino) allow the fitting of various filters, such as a polarizing filter, D65 illuminant simulation, or Ultra Violet Cut filter, and this option allows the instrument to be configured appropriately." Ale oczywiście 100% pewności nie mam. To jest cały Argyll właśnie - tego do końca nie wie nikt co autor miał na myśli Argyll prawdopodobnie z automatu rozpoznaje CMphoto jako instrument UV-Cut i z iluminantem about D50.. choć można by poeksperymentować i zapodać my parametr - F 6 by zmusić go żeby zasymulował D65 i zobaczyć czy się uda i jaki będzie tego efekt ewentualnie..
    No właśnie... chartread... Zwróć uwagę na to co jest w opisie do parametru - l oraz - L
    cyt; " - l By default D50 standard observer XYZ values will be recorded for each test patch, but if the -l flag is used, D50 L*a*b* values will be recorded instead."
    "-L By default D50 standard observer XYZ values will be recorded for each test patch, but if the -L flag is used, XYZ and D50 L*a*b* values will be recorded."
    Czyli że domyślnie w Argyllu przy profilowaniu drukarki jest stosowany standard iluminacji D50..! Dlatego kluczową sprawą będzie odpowiednio skalibrowany monitor - 5000K (sugeruje też gammę 2.4) a nie jakieś tam gówniane sRGB tudzież AdobeRGB z temp 6500K i gammą 2.2 w standardzie...........!

    A skoro zaczęliśmy sobie dyskutować o agryllu to..
    Cytat Zamieszczone przez bnmnb Zobacz posta
    ..znalazłem źródło błędu, w metodzie konwersji kolorów: -s -S. Argyll jest wielki. pytanie w związku z tym, co najlepiej tutaj ustawić?
    ...też chciałbym się czegoś od Ciebie nauczyć...

    Mógłbyś napisać na czym polegał Twój/mój błąd i jakie jest jego rozwiązanie..?

  4. #4
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: Argyll i problemy z profilowaniem drukarki (epson)

    Witaj Grzechu,
    No właśnie do końca nie wiem, jaką metodę konwersji kolorów należy ustawić w samym Argylu i jaką później ustawić w PS, właśnie przeszedłem metodę próby i błędu i nadal kolory spaprane.
    W PS i dostosowaniu warunku próbnego, najkorzystniej wypada Metoda konwersji kolorów: Relatywnie kolorymetryczna z kompensacją punktu czerni, lecz kolory przy wydruku nadal spaprane. Czegoś tu jeszcze nie rozumiem i pewnie znowu zużyje o kilka kartek za dużo, gubię się już w samym PS przy ustawianiu, co ma być ww. ustawianiu próby, czy przydzielić profil zdjęciu itp. a później jeszcze w drukuj: metoda konwersji kolorów…. ,
    Trzeba przyjrzeć się bliżej parametrom w Argyllu w colprof: -s –S –nP –nS –g …
    Nie badałem jeszcze nasycenia, choć profil z jakiego teraz korzystam już jest tak zakręcony, że obawiam się, ze nie wiem już co robię .
    Od poniedziałku pauzuje z Argylem, muszę odpocząć od tej zgubnej zabawy, przy której człowiek zaniedbuje obowiązki i powinności i zacząć za jakiś czas od nowa.

  5. #5
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Sep 2009
    Miasto
    Clare Irl
    Posty
    31

    Domyślnie Odp: Argyll i problemy z profilowaniem drukarki (epson)

    Hejka Daniel,
    Ja to się w ogóle zastanawiam czy PhotoShop do Argyll'a nie ma się tak jak pięść do nosa.. A zapytasz dlaczego..? No bo PS ma swój własny CMM (Color Metching Method) a parametr -s / -S w Argyllu właśnie temu służy. Pytanie czy nie następuje na styku Argyll/PS jakieś dublowanie zarządzania kolorem. Na razie nie potrafię tego rozstrzygnąć, ale popracuje nad tym ( tz tymi parametrami -s/-S)
    Argyll to jest w ogóle Linuxowy wynalazek i będzie współgrał raczej z Gimp'em i programami do drukowania takimi jak PhotoPrint i GutenPrint najlepiej w środowisku Ubuntu..

    Na początek jednak spróbowałbym skalibrować monitor do D50 tzn 5000K zamiast 6500K. Argyll Usage Scenarios

    dispcal -v -t5000 -qh -g2.4 -b100 MonitorA_D50

    -t5000 >> 5000K
    -qh >> jakość wysoka
    -g2.4 >> gamma 2.4
    -b100 jasność cand/m2

    Włączasz tą kalibrację poprzez comendę dispwin MonitorA_D50.cal a wyłączasz poprzez dispwin -c

  6. #6
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: Argyll i problemy z profilowaniem drukarki (epson)

    właśnie, gdy drukowałem w Digital Photo Professional Canona, zdjęcia wychodziły inaczej, choć tak jak wyżej napisałem, za dużo kombinowałem i się zgubiłem, trzeba będzie zakupić partię taniego papieru i zacząć systematycznie - notując ustawienia od początku. Oprogramowanie CM dobrze pomyślano, gdybym miał się zatrzymać tylko na nim - a pewnie tak będzie - to bym nie kupił Colormunki, wolałbym zlecać zrobienie profilu, bo przy tanim papierze to ok, ale przy drogim/firmowym, taniej i lepiej wychodzi dać specjaliście zarobić. Jeśli chodzi o monitor, to za pomocą Argylla ustawiam tylko gain RGB, a profil wrzucam oryginalny Eizo.
    pozdrawiam,

  7. #7
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie Odp: Argyll i problemy z profilowaniem drukarki (epson)

    Pierwsza zasada - nie używaj flag, których nie rozumiesz. Podstawowe komendy domyślnie oflagowane są w miarę bezpiecznie, powinny dawać dobre rezultaty.

    Jeśli rezultaty mocno odbiegają od efektów uzyskiwanych softem CM, to podejrzewam błąd w trakcie drukowania wzorców, chyba że naprawdę mocno namieszałeś*flagami komendy colprof. Wyspowiadaj nam się z ustawień*sterów użytych do drukowania wzorca, oraz flag użytych podczas tworzenia profilu, to pomyślimy gdzie tkwi fakap. Na pisanie poradnika po prostu nie czuję się na siłach - to jest masa pracy, a potem wszyscy zadręczyli by swymi wątpliwościami. W dodatku Argylla używałem niewiele, głównie ze SpectroScanem, które ma w Argyllu świetne wsparcie, ale rezultaty zawsze były zbliżone do uzyskiwanych z innych profilerów, więc w Twoim wypadku obstawiam PEBKAC. Nie użyłeś aby np. D65 (-i D65) jako iluminantu do ukręcenia profilu?

    Flagi filtrów w chartread stosuje się wyłącznie w przypadku SpectroScana.

    Argyll nie jest żadnym wynalazkiem linuxowym - po prostu napisany jest w C, kod jest ogólnodostępny i można go kompilować na cokolwiek. Tworzy profile zgodne ze standardem ICC których można używać z każdym CMM opartym o standardy ICC, a różnice w efektach ich działania są marginalne. Flagi -s -S nie mają nic wspólnego z CMM, a wskazaniu syntetycznej przestrzeni edycyjnej, która zostanie użyta do optymalizacji mapowania gamutu w odwzorowaniu percepcyjnym (i ew. nasyceniowym). Inne profilery używają w tym miejscu zwykle PRMG, natomiast G.Gill opracował swój algorytm w taki sposób, by optymalizował odwzorowanie percepcyjne pod kątem konkretnej syntetycznej przestrzeni edycyjnej.
    Ostatnio edytowane przez czornyj ; 05-11-2012 o 09:46

  8. #8
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: Argyll i problemy z profilowaniem drukarki (epson)

    Dzięki Czornyj.
    A więc załóżmy „prostą” kombinację poleceń w Argyllu:
    Targen –v –d2 –f400 Epsonr2880
    Printtarg –v –iCM -h –T360 –pA4 Epsonr2880 - tu można dać oczywiście pA3, powinno się zmieścić na jednej A3
    Chartread –v –H Epsonr2880
    Colprof –v –qh –iD50 –s sRGB.icm –cmt –dpp –D”R2880matte” Epsonr2880

    Po utworzeniu i instalacji profilu, jak ustawić dane zdjęcie w PS, żeby je prawidłowo wydrukować, tzn. jaki przydzielić profil i co ustawić w drukowaniu:
    Dokument/próba?
    Zarządzenie - wiaodmo w PS, w sterach drukary wyłączmy zarzadzanie kolorem i ustawiamy papier taki na jaki drukowaliśmy testchart, plamki drukuję w Adobe Color Printer Utility
    Profil drukarki – to wiadomo: E2880matte
    Jaka metoda konwersji kolorów ???

    Zastanawiam się jeszcze nad inna opcją, która chyba nie będzie wykonalna w Argyllu, posiadam jeszcze 6-tuszy Epsona Quad Black, czyli sześć odcieni szarości, do Epsona r285, których lyson już nie produkuje, będzie się dało ukręcić na to profil w Argylu?, Przy zastosowaniu d0 to chyba raczej nie?
    Pozdrawiam i dziękuję.

  9. #9
    Zasłużeni Awatar czornyj
    Dołączył
    Jan 2006
    Miasto
    Kraków
    Wiek
    48
    Posty
    2 626

    Domyślnie Odp: Argyll i problemy z profilowaniem drukarki (epson)

    Ustawienia Argylla mz. ok, może trochę mało próbek - ja zwykle skanuję ~1700p

    PS - Print
    Color Management

    (o) Document
    ( ) Proof
    Color Handling: Photoshop Manages Colors
    Printer Profile: ProfilDrukarki.icc
    Rendering Intent: Perceptual
    [v] BPC

    Argyll nie ma wsparcia dla profili grayscale, ZTCW można je ukręcić przy pomocy QTR

  10. #10
    Dopiero zaczyna
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    28

    Domyślnie Odp: Argyll i problemy z profilowaniem drukarki (epson)

    dzięki, potestuję i podzielę się spostrzeżeniami w najbliższym czasie.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •