Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 39

Wątek: Fotografia analogowa.Body: jego wybór i dalsze konsekwencje.

  1. #1

    Domyślnie Fotografia analogowa.Body: jego wybór i dalsze konsekwencje.

    Witam,
    zarejestrowałem się na tym forum w celu uzyskania paru rad. Jestem nowy, więc trzymając się ogólnie przyjętych zasad chciałbym się przywitać.
    Mój dylemat polega na decyzji, która zaważy nad dalszym rozwojem zainteresowania w kierunku fotografii analogowej.
    Wcześniej raczej bawiłem się za pomocą lustrzanki cyfrowej Canon Eos 20D z paroma różnymi obiektywami, lecz różne przyczyny i sprawy dnia codziennego złożyły się na to ,
    że musiałem zaprzestać tego nie do końca przemyślanego procederu. Uważam , że w tamtym okresie fascynacji fotografią raczej mało zrobionych zdjęć było tak na prawdę przemyślanych.
    Dlatego po krótkiej przerwie postanowiłem ponownie rozpocząć swą przygodę z dziedziną fotografii. A żeby nie było to znów bezmyślne "pstrykanie" klatka za klatka doszedłem do wniosku,
    że odpowiedzialniejsze będzie użycie aparatów analogowych i technik z nimi związanych. Przeszukiwałem tony stron na różnych forach, przeczytałem setki wypowiedzi, ale i tak
    najważniejszy wybór wolałbym skonsultować i poradzić się osób, które mają już jakieś doświadczenie. Z góry dziękuję za wszelką pomoc, na pewno każda wypowiedź i rada
    zostanie przeze mnie przeanalizowana. Wracając do tematu...

    Tak jak pisałem wyżej mój pierwszy kontakt z fotografią, w której masz kontrolę nad tym co robisz, czyli "całkowicie manualną" nastąpił przy pomocy firmy Canon i dlatego pierwsze kroki
    w poszukiwaniach zaprowadziły mnie właśnie do działu tej firmy. Lecz okazało się, że nie jest to w tamtych czasach produkcji jedyna uznana marka, więc poszukiwania trwały dalej.

    Po wielu godzinach spędzonych przed monitorem swój wybór ograniczyłem do paru modeli wybranych marek. Oto one:

    - Canon AE-1program
    - Canon AE-1 (ewentualnie, jeżeli model wyżej będzie akurat mało dostępny na rynku wtórnym)
    - Canon T-90 ( domyślam się, że z dostępnością tego modelu może być jeszcze gorzej)

    - Pentax ME Super
    - Pentax super A
    - Pentax MX

    - Minolta 7xi

    Jest to dość zawężone grono spośród wcześniejszych typów. Zależy mi zdecydowanie na pełnym manualu. Nie rozeznałem się dość dobrze w temacie Olympusa, lecz słyszałem dużo dobrego o modelach OM 1 czy OM 2.
    Ważna jest oczywiście dostępność dalszych elementów potrzebnych do pracy z aparatem, czyli obiektywów czy lamp. Pod tym względem Pentax ma lepszą sytuację, gdyż większość obiektywów jest kompatybilna z aparatami cyfrowymi i ich dostępność jest w miarę dobra. Jeżeli chodzi o obiektywy canona to system FD na rynku wtórnym jest także w miarę dostępny za przyzwoite pieniądze. Najgorzej wygląda sprawa z Minoltą, której obiektywy nie są
    zbyt częstymi bywalcami aukcji czy też ogłoszeń. Do Nikona mam jakiś uraz po pierwszym kontakcie z Canonem, taka bardziej sprawa rodzaju marki, może ktoś mnie wyprowadzi z błędu i zaproponuje coś konkretnego i godnego uwagi w podobnej klasie i przedziale cenowym.
    Zdecydowanie wolę starsze modele, typowo pancerne w swojej stylistyce, lecz zależy mi również na bezawaryjności. Z funkcji to prócz manualnych, mogą znaleźć się oczywiście programy preselekcji.
    Podgląd głębi również jest przydatną sprawą. Jasna matówka bardzo ułatwia sprawę, lecz to chyba już jako dodatek.

    Myślałem dużo czy nie cofnąć się jeszcze dalej i znaleźć body , które pozwoli na używanie systemu M42, lecz z tego co zauważyłem to do większości systemów są produkowane odpowiednie redukcje ( wiadomo lepszej lub gorszej jakości). A teraz pozostało mi tylko prosić Was o pomoc , konkretne rady, może jakieś inne typy, wszelkie za i przeciw. Nie spieszę się z wyborem, postaram się przeanalizować każdą wypowiedź.

    Jeszcze raz z góry dziękuje za wszelkie zaangażowanie w temat i wszelką pomoc

    Pozdrawiam
    Key

  2. #2
    Uzależniony Awatar MaciekH
    Dołączył
    Apr 2006
    Miasto
    Londyn
    Wiek
    36
    Posty
    662

    Domyślnie

    Aparat i akcesoria to tylko element układanki. A co z ciemnią? Wogóle o niej nie wspominasz tzn. że nie masz zamiaru się bawić w obróbkę materiału jaki powstanie w aparacie? Bo jeśli tak to daruj sobie to całą świetną ideologie w stylu "na analogu to się dopiero nauczę" i kup do 20D karte CF 32 MB i lataj z nią do labu tak jak zapewne byś latał z filmem...
    20D+BG-E2 | 28-105/3.5-4.5 | 70-200/2.8 | 50/1.4 | 580EXII | EF-430 | Naneu | 600R

  3. #3
    Bywalec Awatar blazejs
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Czechowice-Dziedzice
    Posty
    208

    Domyślnie

    Hmm.. powiem ci, ze tez tak myslalem dlugi czas. 8 lat uzywalem tylko analoga. Rok temu kupilem cyfre i wyzbylem sie roznych fanatyzmow. Okazalo sie, ze w ten rok zrobilem wieksze postepy niz w poprzednie 8 lat. Kwestia bezmyslnego pstrykania nie jest zalezna od medium. Na cyfrze tez mozesz myslec (a nawet powinienes). Jesli jednak chcesz calkowicie manualny sprzet to przemysl te systemy, ktorych szkla nie sa adaptowalne pod cyfre (albo trudno adaptowalne) bo bedzie taniej. Np. Konica (nie Konica Minolta, ale Minolte MD tez mozesz rozwazyc), Fujica itp.
    2 EOSy (jeden na film), pare dalmierzy, troche szkla...
    Blog: http://blazejstrazak.blogspot.com/ | Artscape

  4. #4
    Uzależniony Awatar jac+
    Dołączył
    Jun 2006
    Wiek
    49
    Posty
    842

    Domyślnie

    Jeśli już koniecznie analog (choć Twoja argumentacja do mnie nie trafia) ... Z aparatów które proponujesz wybrałbym (wybaczcie koledzy) Pentaxa. Niestety pod stary bagnet Canona nie było jakichś wybitnych szkieł.
    Mała spiżarnia: duża puszka, mniejsza puszka, pudełko sardynek, 5 słoików i naleśnik na deser

  5. #5
    Uzależniony Awatar Viracocha
    Dołączył
    Jan 2004
    Miasto
    Wrocław
    Posty
    853

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jac+ Zobacz posta
    Jeśli już koniecznie analog (choć Twoja argumentacja do mnie nie trafia) ... Z aparatów które proponujesz wybrałbym (wybaczcie koledzy) Pentaxa. Niestety pod stary bagnet Canona nie było jakichś wybitnych szkieł.
    Chyba sobie żartujesz, albo nigdy nie miałeś do czynienia z systemem FD.

  6. #6
    Uzależniony Awatar XLesio
    Dołączył
    Apr 2008
    Miasto
    Kingsajz - Miasto krasnoludków
    Wiek
    43
    Posty
    515

    Domyślnie

    Viracocha ma całkowitą rację. Bawiłem się Pentaxem MX ze szkłem 1.7, mam Minoltę ze szkłem 1.8 i 1.4. Żaden z powyższych nie malował tak fajnie jak moje stare "rozpadnięte" AE1 Program, po którym odziedziczyłem worek szkiełek.

    A biorąc pod uwagę ceny - choćby na eBay:

    http://cgi.ebay.com/Canon-AE-1-w-Can...item3f02c799ca (AE1 + 1.4)

    http://cgi.ebay.com/Canon-AE-1-Progr...item20b36f11e8 (AE1 P + 1.8 i 135mm 2.8 )

    http://cgi.ebay.com/Canon-FD-Lens-50...item19bf122d97 (FD 1.2)

    - nie ma lepszego przełożenia jakość vs. cena
    "Naród wspaniały, tylko ludzie k**" - J.Piłsudski
    EOS RT + Elan 7e (EOS 30 + BP300) + EOS v300 + REBEL GII + Eos 700 + Canon Canonet GIII QL17 + 450d
    C 50 f1.8 I i II / C 28 f2.8 / C 70-210 f4 / T 17-50 f2.8 XR Di / Tokina 19-35 f3.5-4.5 / S 28-105 f2.8-4 ASPH / + pierścieni dużo + różnetakie kolorowe + manfrottka + EPSON Photo Perfection v350

  7. #7
    Bywalec Awatar blazejs
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Czechowice-Dziedzice
    Posty
    208

    Domyślnie

    No coz, w sumie na Canona FD tez sa eLki.. Wiec to tez nie jest takie glupie..
    2 EOSy (jeden na film), pare dalmierzy, troche szkla...
    Blog: http://blazejstrazak.blogspot.com/ | Artscape

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,widzę że trafiłem na dobry temat.
    Jestem nowym użytkownikiem forum(zarejestrowałem się chwilę temu) i tak jak założyciel tematu jestem tu po to by uzyskać konkretnej porady dotyczącej sprzętu.

    Może krótkie wprowadzenie:
    mam za sobą już część fotograficznej drogi,podstawy,doświadczenie reporterskie(czynie działam w fotografii reportażowej/dokumentacyjnej),studyjne, i w sumie sam nie wiem co jeszcze.

    Pasjonuje mnie fotografia portretowa połączona z fotografią reportażową i pod tym kątem będziemy szukać dla mnie body,ale o tym za chwile.

    Doświadczenie z analogowym sprzętem posiadam,ale innej firmy: P.. , to samo z cyfrą,jakiś sentyment mam do tej firmy, ale w miarę rozwoju w fotografii człowiek uświadamia sobie ograniczenia sprzętu i ukierunkowuje się we właściwą stronę.
    Nie chcę tu nikomu słodzić ale myślę że C... jest dobrym kierunkiem.

    Wspomnę iż posiadam 3 letnie doświadczenie w fotografii analogowej oraz własną ciemnie,ale to tylko taka wzmianka byście mogli dobrze określić moje potrzeby.
    Sprzęt analogowy z jakiego korzystałem to : P... MZ, p30, k1000(do tej pory ze względu na prostotę i brak bajerów).

    Z C...nigdy nie korzystałem,miałem kilka razy w rękach z różnymi odczuciami.
    Co mnie składnia do C...? Sam nie wiem, może to że większosć osób zajmujących się fotografią na codzień korzysta właśnie z C...(mowa tu o ludziach którzy dawno temu rozpoczęli pracę a nie o młodszych osobach które każde zdjęcie muszą w "szopie" przerabiać mimo iz nie prezentuje nawet sredniego poziomu - oczywiscie jeśli kogoś uraziłem to przepraszam,sam tez przez to przechodziłem)

    Teraz zajmuje sie świadomym fotografowaniem i znam dokładne zasady korzystania z posiadanego sprzętu i wszystkie funkcje wykorzystuję w nim świadomie(no może poza trybem auto )

    No dobra do rzeczy:
    Chcę wskoczyć w analoga,uzbroić go i z biegiem czasu zastąpić go cyfrową pełną klatą - czyli interesuję mnie obiektywy pod pełną klatę,nie chcę już wchodzić w półśrodki i czasowe rozwiązania.
    Jako iż korzystam z analoga czynnie myślę że jest to dobra droga by zmienić system i początkowo pracować na dobrym analogowym sprzęcie - dodam iż sprzęt u mnie pracuje a wybór analoga nie ograniczy mnie na chwilę obecną w żadnym stopniu.

    Co biorę pod uwagę:
    eos 33 (tu watpliwy jest af - brak diody wspomagającej)
    eos 5
    ewentualnie ale naprawdę ewentualnie eos 3 (tu cena gra rolę - na chwilę obecną są to drogie body)

    do tego chciałbym lampę - nie wiem jak jest w systemie C... ale fajnie by bylo jak by lampa współpracowała z analogiem i przyszłą cyfrą systemu C... - wiem że można pracować w trybach manualnych ale mi chodzi o tryby komunikacji z aparatem,u was chyba nazywa sie to e-ttl? tak?

    No i szkiełka:
    zoom ef 28 - 135 (chyba że coś innego?)
    stałka ef 50 1,8 (pracuję z lampą doświetlając minimalnie więc myślę ze 18 wystarczy, 1,4 jest juz droższym szkłem i myslę że nie wykorzystam go)

    Z góry dziękuję za odpowiedzi i proszę o wyrozumiałość.
    Aha i Witam wszystkich serdecznie

    Pozdrawiam
    Artur

  9. #9
    Bywalec Awatar blazejs
    Dołączył
    Aug 2009
    Miasto
    Czechowice-Dziedzice
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spr Zobacz posta
    do tego chciałbym lampę - nie wiem jak jest w systemie C... ale fajnie by bylo jak by lampa współpracowała z analogiem i przyszłą cyfrą systemu C... - wiem że można pracować w trybach manualnych ale mi chodzi o tryby komunikacji z aparatem,u was chyba nazywa sie to e-ttl? tak?
    Jesli pelne e-ttl to musialbys chyba patrzec na body z literka "v". Ale "3" tez ma e-ttl.
    2 EOSy (jeden na film), pare dalmierzy, troche szkla...
    Blog: http://blazejstrazak.blogspot.com/ | Artscape

  10. #10
    Uzależniony Awatar FlatEric
    Dołączył
    Jun 2007
    Posty
    567

    Domyślnie

    E-TTL został wprowadzony przez EOSa 50 w 1995 roku - czyli będą go miały 50, 50E, 30, 33, 3, 1V. EOSy 30V, 33V i 300X mają natomiast nowszy E-TTL II.

    Pzdr

    Grzesiu
    SX160 IS, a przedtem wadliwy A530 wymieniony w ramach gwarancji na wadliwy A550.
    Analogowy DeviantArt
    Wypociny formalne
    Wypociny techniczne

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •